Söz Müzik ve Daha Fazlası

0
36

Berkay Akçay kimdir ?

Aslen Karadeniz’liyim. Ancak 1982 yılında İstanbul’da doğdum.

Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Klasik Müzik Bestecilik bölümünden tam burslu olarak, 2010 yılında lisans derecesi ile mezun oldum. Akabinde, 2010 yılında Hollanda’da Rotterdam Codarts Konservatuvarına davet edildim.  Ve Bestecilik ve Elektro-Akustik Müzik Besteciliği bölümüne burslu öğrenci statüsünde kabul edilerek Prof. Peter Jan Wagemans’ın öğrencisi oldum. Burada kompozisyon eğitimimi Prof. Peter Jan Wagemans, Elektro-Akustik Müzik Besteciliği eğitimimi Prof. Rene Uijlenhoet, Doğaçlama eğitimimi Prof. Jan Bas Bollen, Orkestrasyon eğitimimi Prof. Hans Koolmees’den alarak, 2015 yılında Kompozisyon ve Elektro-Akustik Müzik Besteciliği Ana Sanat Dalı’ndan burslu öğrenci olarak Lisans derecesi ile mezun oldum. Hollanda’da müzik eğitimi sürecinde bestelediğim dört eser konser repertuarlarına alınarak canlı icra ettim. Ayrıca, Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Heykel Bölümü’nde özel öğrenci statüsünde Plastik Sanat Heykel çalışmalarında bulundum. Öte yandan Plastik Sanatlar Eğitimimi Mustafa Ayaz Sanat Müzesi ve Kültür Merkezi’nde Azimet Karaman’ dan aldım. 2015 yılında Türkiye’ye dönerek klasik ve popüler müzik alanında besteci, vokalist ve eğitmen olarak Ankara’da kurduğu Tam Sanat Müzik Okulunda çalışmalarıma devam ediyorum. Şan eğitimimi de Yunus Emre Özorhan’la birlikte sürdürmekteyim.

Müziğin ona ne ifade ettiğini sorduğumuzda “delilik” diyen Berkay Akçay; duygusal dünyasının bir aynası olan müzikle çok küçük yaşlarda tanıştığını dahası herkesin müzikle ve sanatla ilgilenen bir ailede dünyaya geldiğini söylüyor.

Yakın zamanda bir lansman ve gala gerçekleştirdiniz. Bu organizasyondan bahseder misiniz ?

 

23 Temmuz 2020 Tarihinde “Yalnızım” adlı maxi-single müzik albüm lansmanı ve “Günahkar” adlı şarkımın klip galası; İncek’te bulunan Özel Tam Okulları doğa bahçesinde ve konferans salonunda gerçekleşti.Etkinliğe gelen tüm misafirlerimize çok çok teşekkür eder, bu projede emeği geçen tüm dostlarımıza ve profesyonellere ayrı ayrı teşekkürü bir borç bilirim.Sıradaki projelere yine hep beraber yeni imzalar atma temennisiyle…

Sadece popüler müzikler alanında değil Klasik Elektro Akustik Müzikler ve Plastik Sanatlar ile de yakından ilgilenen Berkay Akçay, bu alanlarda da göz ardı edilmeyecek başarılara imza atmış bir sanatçı.

Multi- B alanında da patentiniz var. Multi-B’nin anlamı nedir ?

Karmaşık bir anlamı olan Multi-B aracı olan bir yapıdır. Parçalardan oluşan bütünlüklü kimliğin aracılık yapan parçası görevini görmektedir. Her şey bir şekilde birbirine bağlıdır. Bunun sanat eserlerdeki yansıması parçalıktan bütünlüğe giden yolda birleştirici görevi gören aracı tarafından yönlendirilmekte ve bütünlüğe kendi içsel dinamikleri tarafından ulaşma çabasını temsil etmektedir. İnsan sanat eserini içselleştirmek için beş duyuya hatta daha fazlasına ihtiyaç duyabilmektedir. Benim uygulamak istediklerim algılama seviyesini ve öncesini anlatmaya çalışmaktadır. Kör olmak, sağır olmak, uzuvlarının eksik olmasının sanat eserini içselleştirmede büyük bir problem olabilmektedir. İşte tam burada Multi-B sanatçı tarafından aynı eserin birkaç versiyonunu yapmaktadır. Bu proje içinde sesi, görüntüyü, dokunsal güdüleri ve kokusallığı aynı şekilde ama farklı formatta kullanarak insana ulaşmayı farklılıklarla birlikte amaç edinmiştir. Ben de bu amaç doğrultusunda “Perküsyon Makinesi” adında bir projenin patentini aldım. Perküsyon makinesini açmak gerekirse şu şekilde: Buluşumuz mekanik sesleri akustik olarak düzenleyen bir müzik aletidir. Buluş “klasik ve modern müzikte kullanılan, titreşim kaynaklı, belirli ya da belirsiz frekanslarda düzenli olarak ses üretebilmektedir. Buluşumuz metal ana gövde üzerine yerleştirilen servo motorların ve d/c motorların kullanıcının tercihine göre belirli bir düzende ve ritimde çalışması ile motor ana gövdelerinde oluşan titreşimin ana gövdeye iletilmesi sonucunda metal ana gövde üzerinde oluşan titreşim ve bu titreşime bağlı sesin ortama aktarılması prensibine bağlıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here