Sevilay Çiftçi: Kaşlarda Mıcroblading Sanatı

0
82

Sıcak havalar makyaj yapmak için kadınlara tam bir işkence! Dağılan kaş boyası, akan rimel…Bunların hepsine son! Artık kalıcı makyaj ile her daim bakımlı gözükmek mümkün. Sevilay Çiftçi merak ettiklerinizi Ankara Life Dergisi okuyucularına yanıtladı.

Kaşlar için kalıcı makyaj uygulaması nasıl olmalı?

Kaşlar için tavsiye ettiğim en doğal uygulama microblading yöntemidir. Anti-alerjik, cilt için tasarlanan su bazlı boyalar, kişiye özel steril iğneler yardımıyla deri altına uygulanır. Burada dikkat etmemiz gereken, kullanılan boyanın kalitesi, uzmanın tekniği ve becerisidir. Yapılan uygulamanın kendi kaşınızdan farksız görünebilmesi için çok ince iğnelerle, doğru renkte boyalar ile muntazam kıl efekti verilerek yapılmalıdır. Aslında microblading yapmak bir sanattır.

Kimlere microblading işlemi yapılabilir, bu işlemi kimlere önerirsiniz?

Kuru ve karma ciltler gönül rahatlığı ile bu uygulamayı yaptırabilir. Fakat yağlı bir cildiniz varsa; bu işlemden kaçınmalısınız. Vücut normalden fazla yağ ürettiği için deri altına verilen boya ile yağ molekülleri tepkimeye girerek erken kaybolmasına hatta kıl efekti görüntüsünün yayılmasına sebep olabilir. Yağlı ciltler için önerim, pudralama tekniğidir.

İşlem öncesi ve sonrası için okuyucularımıza tavsiyeleriniz nelerdir?

Bir gün önceden alkol almamalı, kan sulandırıcı haplar kullanılmamalıdır. Microblading işlemi, ortalama 2 saat sürer. Bunun bir saati sadece altın orana göre yapılan ön çizimdir. Yüz tipinize ve isteğinize göre çizilen kaş şablonunun içi, iğne ve boyalarla kıl efekti vererek doldurulur. İşlem sonrası ilk dört gün kaşınıza su değdirmemeli ve bakım kremi uygulamalısınız. Minimal deri soyulması gibi pullanmalar ve kaşınmalar olabilir. Bunlara asla elimizle müdahale etmemeliyiz. Hiç merak etmeyin bu işlem sizi günlük hayatınızdan alıkoyan bir durum değildir. Her an selfie çekinmeye hazırsınız.

Kalıcılığı ne kadardır?

Bu uygulama iki aşamadan oluşur. Cilt, kendini 21 günde yeniler. Bu yenileme sürecinden sonra her cilt tipi farklı olduğundan bir ay sonra rötuş için randevu almalısınız. Rötuşta eksilen yerler ve tüm çizim üzerinden tekrar gidilir. Kalıcılık süresi her cilt tipi için farklıdır ancak bu süre ortalama 1-1,5 yıldır. Kuru ciltler için ise; bu süre daha da uzayabilir.

Dudak renklendirme uygulaması nasıl yapılıyor? Bu işlem için hangi renkler tercih ediliyor?

Dudak renklendirme işlemi; soluk ve cansız görünen, zamanla pigmentasyonunu kaybetmiş dudaklar için mükemmel bir uygulamadır. Kalıcı makyaj makinesi ve iğneler yardımı ile su bazlı cilt için özel tasarlanmış boyaların dudağa yedirilmesidir. İlk uygulama yapıldığında renk yoğun ve koyu olur.4-5 günlük soyulma sürecinden sonra kullanılan pigmentin %50 si kaybolur ve sanki renkli nemlendirici sürülmüş gibi canlı dudaklara sahip olursunuz. Pembe, kırmızı ve nude tonlarının birçok alternatifini bulabilirsiniz. Burada uygulama yapacak olan uzmanın dikkat etmesi gereken durumlar vardır. Mesela, morlaşmış bir dudağa asla kırmızı ve koyu tonlar uygulanmamalıdır. Dudağı daha büyük göstermek için dudak sınırının dışına çıkılmamalıdır. Çünkü kullanılan boyanın rengi tende farklı dudakta farklı durur.

Kalıcı makyajın her çeşidi (Microblading, Pudralama, dudak renklendirme, eyeliner, saç simülasyon…) hayatı kolaylaştıran, her daim bakımlı görünmemizi sağlayan ve en önemlisi zamandan tasarruf ettiren bir mucizedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here