Erdem Şengül: Marka Projelerin Altında O’nun İmzası Var!

0
133

Erdem Şengül adı, Türk inşaat sektörünün oldukça yakından tanıdığı bir isim. İsmi özellikle kentsel dönüşüm projelerinin birbiri ardına hızla başladığı, mesken standartlarının hızla yükseldiği ve peyzaja verilen önemin hızla arttığı son on yılda sıkça duyulur oldu. Ne de olsa Şengül, alanında onlarca ödül sahibi ve çok sayıda marka projenin mimarı yani oldukça başarılı bir iş insanı…

Aslen peyzaj mimarı ve kentsel tasarımcı olan Erdem Şengül, yüzlerce projede kilit rol oynadı. Doğudan batıya, kuzeyden güneye Türkiye’nin birçok dev projesini tamamlayan Şengül, yurtdışında da hatırı sayılır faaliyetlerde bulundu. Şu sıralar son yılların gündem projelerinden biri olan millet bahçeleri projelerini çizen Şengül’e göre millet bahçeleri, çevresel etki alanında Türkiye’nin gelmiş geçmiş en iyi projeleri arasında. Fikirsel olarak peyzaj, kentsel tasarım yani doğayı ön plana çıkartan proje anlamında ilk ve tek olduğunu belirten ünlü peyzaj mimarı, millet bahçelerinin dünyada eşi benzeri az bulunan kentsel tasarımlardan biri olduğunu vurguluyor. Kentin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi’ne verdiği özel röportajda, siyaseti bir tarafa bırakacak olursak, millet bahçelerinin hem başkent hem de yurt genelindeki örnekleriyle kentsel yaşama büyük renk getireceğinin altını çizen Erdem Şengül, projelerin ortak noktasının doğa, insan ve sürdürülebilirlik olduğunun altını çiziyor…

Peyzaj Mimarı ve Kentsel Tasarımcı Erdem Şengül, Ankara Life Dergisi’nden Sertaç Kantarcı’nın sorularını yanıtladı. Şengül’ün yanıtları şöyle;

“Millet Bahçeleri’nin en önemli özelliği, sürdürülebilir oluşu” derken ne demek istiyorsun?

Bahçelerin seçilen konumu, malzeme çeşidi, niteliği ve hedef kitlesi, hem bahçenin kendisini hem de içindeki sosyal donatı ve faaliyet çeşitliliği, halkın onu kısa sürede tüketmesi üzerine kurulmadı. Hem kalite hem de faaliyet yelpazeleri açısından Millet Bahçeleri kuşaklar boyu hasar görmeden, bozulmadan ve önemini yitirmeden hizmet verecek şekilde tasarlandı ve üretildi. Zira bu durum, hem Ankara’daki projeler hem de diğer kentlerdeki projelerin ortak noktaları arasında.

Millet Bahçeleri oldukça da eleştiriliyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Millet Bahçeleri’ne dar bir siyasi pencereden bakmamak gerek. Bizim ülkece sorunumuz da bu zaten. İşin faydasından önce kimin yaptığı konuşuluyor. Bu yaklaşım halkın menfaatlerine de projeye de büyük zarar veriyor. Millet Bahçeleri, hem kent hem de halk için son derece doğru ve faydalı bir projedir.

Tamamladığınız Millet Bahçeleri arasında hangileri var?

Ankara Sincan’da Belören Millet Bahçesi ve Çubuk Millet Bahçesi tamamlanan projelerimiz arasında. İstanbul-Sultanbeyli, Muğla-Yatağan ve Çorum Millet Bahçeleri ise devam ediyor ve kısa süre sonra tamamlanmış olacak.

Büyük Projelerde Köşe Mimarlık İsmi

Peyzaj Mimarı ve Kentsel Tasarımcı Erdem Şengül, alanında oldukça başarılı bir isim. Başarısı her ne kadar akademik başarısı gibi görünse de ardında hatırı sayılır bir mesleki beceri, vizyon ve mimarinin ‘olmazsa olmazı’ yaratıcılık var.

Bilkent Üniversitesi Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Peyzaj Mimarlığı ve Kentsel Tasarım Bölümü’nden dereceyle mezun olan Erdem Şengül’ün çok sayıda ödülü bulunuyor.

Çizdiği projeler ve yazdığı mesleki makalelere çok sayıda yerli ve yabancı akademik dergilerin yer verdiği genç mimar, bu alanda üniversitelerde çeşitli seminer ve konferanslara da konuşmacı olarak katılıyor. Genç meslektaşlarına ve meslektaş adaylarına sektörel deneyimleri hakkında bilgiler veren Erdem Şengül, kendisine en sık projelerinin ortak noktasının sorulduğunu anlatıyor…

Ankara Life Dergisi’ne verdiği röportajda projelerindeki ortak noktanın doğa, insan ve sürdürülebilirlik olduğunu vurgulayan genç mimar, “dünyanın merkezinde insan vardır ve insana çıkmayan yollar hiçbir yere ulaşmaz” ifadesini kullanıyor.

Sadece Millet Bahçeleri’nin peyzaj ve tasarımını yapmıyorsunuz. Alanınızda birçok marka projede de Köşe Mimarlık imzası var…

Köşe Mimarlık 2005 senesinde kuruldu. İlk başlarda küçük proje ve uygulamalarla girdiğimiz sektörde, sadece üç sene sonra çok daha büyük ölçekli işlerde adımızı duyurmaya başladık.

Büyük referanslarınız arasında hangi projeler var?

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Konutu başta olmak üzere; Orman Genel Müdürlükleri’nin binaları dahil tüm mimari projeleri, Sincan Belediyesi’nin 2010 ile 2018 arasındaki hemen hemen tüm projeleri, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün Bitlis İşletme Binaları, Karayolları Genel Müdürlüğü Elazığ Yerleşkesi, Gölbaşı Belediyesi Seyirtepe Mesire Alanı ve tabi ki de Millet Bahçeleri Köşe Mimarlık’ın tamamladığı en büyük projeler arasında.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here