Op. Dr. Güven Görkem: Fazla Kilolarınızdan Kurtulun!

0
111

Yaz yaklaşmışken çoğumuzun muzdarip olduğu fazla kilolardan kurtulmanın yollarını Obezite Cerrahisi  Uzmanı Op. Dr. Güven Görkem  ile konuşup, mide botoksu ve mide balonu  ameliyatları ile ilgili merak ettiklerimizi sorduğumuz bu keyifli röportajımızı mutlaka okuyun!

Güven Bey öncelikle merhabalar, sizi biraz tanıyabilir miyiz?

1982 yılında İskenderun’da doğdum. İlk ve ortaöğretimimin ardından 2007 yılında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldum. Ankara Onkoloji Hastanesinde Genel Cerrahi ihtisasımı tamamladım. Yoğun olarak Laparoskopik (kapalı) Cerrahi ve özellikle Obezite Cerrahisi ile ilgilenmekteyim. Çalışmalarıma Ocak 2019 itibarı ile kendi kliniğimde devam etmekteyim.

Mide küçültme ameliyatı, mide botoksu ve endoskopik zayıflama yöntemiyle ilgili bize biraz bilgi verebilir misiniz?

Günümüzde obezite önemli bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Ülkemizde her üç kişiden ikisi fazla kilolu, her üç kişiden biri ise obezdir. Burada tanımlamaları iyi yapmamız önemli. Obezite; sağlığımızı tehdit edecek düzeyde fazla kilolu olma durumu olarak tanımlanmaktadır. Obezitenin en etkin tedavisi günümüzde cerrahi yöntemlerdir. Cerrahi yöntemler öncesinde kişiler ciddi bir değerlendirmeden geçirilmeli ve cerrahi için kriterleri sağlayıp sağlamadıkları kontrol edilmelidir. Cerrahi yöntemler içerisinde en sık uyguladığımız yöntem mide küçültme daha bilinen ismiyle tüp mide ameliyatıdır. Ameliyat kriterlerine uygun olmayan hastalar, mevcut ek hastalıkları nedeniyle ameliyatın oldukça riskli olduğu hastalar ve özellikle kriterlere uygun olduğu halde çeşitli sebepler nedeniyle ameliyat konusunda çekinceleri olan hastalar için mide balonu uygulaması – mide botoks enjeksiyonu gibi endoskopik yöntemlerle kilo kaybını kolaylaştırıcı uygulamalar önermekteyiz. Bu endoskopik uygulamalar cerrahi işlem olmadıkları ve hastane yatışı gerektirmedikleri için hastalar tarafından merak edilen ve oldukça talep gören uygulamalardır.

Bu operasyonları birbirinden ayıran özellikler nelerdir? Mide botoksu ve mide balonu arasındaki farklar nelerdir?

Mide küçültme cerrahi bir işlemdir ve ameliyattan sonra yaklaşık 2-3 gün hastane yatışı gerektirir. Sonrasında yaklaşık 1,5-2 yıl düzenli takip ve beslenme alışkanlıklarınızın yeniden inşa edilmesini gerektirir. Cerrahi sonrası ilk 6-8 ayda fazla kilolarınızın yaklaşık %80’inden kurtulmanızı sağlar ve eğer disiplinli biriyseniz 1. yılın sonunda fazla kilolarınızın tamamından kurtulmuş olursunuz. Mide botoks uygulaması ve mide balonu ise endoskopik olarak günübirlik yapılabilen işlemlerdir, yani her iki işlem de hastane yatışı gerektirmez. Mide botoks işleminden sonra aynı gün içerisinde, mide balonu uygulamasından sonra ise 2-4 günde sonra rahatlıkla normal hayatınıza dönebilirsiniz. Balon uygulamasında botoks uygulamasından farklı olarak midenize bir balon yerleştirildiğinden, midenizin balona alışması için yaklaşık 2-4 gün gerekmekte ve bu süreçte kişide bulantı, kusma ve mide krampı gibi şikayetler oluşabilmektedir. Yine balon uygulamasında program sonunda 6-12 ay arasında mide içerisine yerleştirilen balon endoskopik olarak çıkarılmaktadır. Çıkartılması gerekmeyen yutulabilen balon seçenekleri de mevcuttur.

Operasyon geçiren kişi  operasyondan  hemen sonra kilo vermeye başlar mı? Hangi tekniklerde bu süre daha hızlı ilerlemektedir?

Mide botoks uygulamasında kişi 10. günden itibaren işlemin etkisini görmeye başlar. Bu etki temel olarak mide hareketlerinde yavaşlama ve özellikle katı gıdaların hazmedilmesinde zorlanma şeklindedir. Etki süresi yaklaşık 4-6 aydır. Kişi bu süreçte mide hareketlerinin yavaşlamasını bir avantaja çevirerek sağlıklı bir beslenme düzeni ve daha hareketli bir yaşam tarzını benimserse 6-15 kg civarında kilo verebilir. Mide balonunda ise mide hacminin yaklaşık yarısını kaplayan bir balon mide içerisine yerleştirildiğinden ve fonksiyonel mide hacmi oldukça sınırlandırıldığından etkisi işlem sonrasında hemen başlar. Kişi ilk 3 gün sıvı beslenmenin ardından önce yumuşak, 1. haftadan itibaren sağlıklı olmak şartıyla ve porsiyon kontrolü sağlayarak normal beslenmeye başlayabilir. Mide balonu ile hedeflenen 15-25 kg arasında kilo kaybıdır. İşlemin başarısını kişinin balona uyumu ve kilo verme motivasyonu belirler. Program sonunda hasta ile beraber karar verilerek balon endoskopik olarak çıkartılır.

Hastalar operasyon sonrasında nelere dikkat etmelidir? Ameliyattan sonra tekrar kilo almak mümkün müdür? Bu konuda hastaları özellikle uyardığınız noktalar nelerdir?

Mide küçültme ameliyatından sonra beslenme önerilerine harfiyen uyulmalıdır. Bu uyum hem yaşanabilecek sorunları önler hem de kişinin sağlıklı şekilde kilo vermesini sağlar. Ameliyat sonrası ilk 6-8 ay daha hızlı olmak üzere 18 aya kadar kilo verimi mümkündür. İkinci yıldan sonra şekerli gıdalara yönelim gösteren hastalarda verilen kiloların %20’sine kadar tekrar kilo alımları gözlenebilmektedir. Bu konuda kişilerin ameliyatı bir başlangıç olarak görmeleri ve verdikleri kiloların kıymetini bilerek yaşamaları gerekmektedir. Disiplinli olan hastalar genellikle ideal kilolarına ulaşarak ve onu uzun yıllar muhafaza ederek ameliyattan maksimum düzeyde yararlanmış olurlar. Mide balonu, botoksa nazaran daha etkili bir yöntemdir. Her iki yöntem de temelde kişinin, beslenme düzenini sağlıklı yönde değiştirmesinde kolaylık sağlamaktadır. Bilinçli ve kilo verme motivasyonu yüksek kişiler her iki işlemden de maksimum etkiyi görmektedirler. Endoskopik mide balonu ve mide botoks uygulamalarının tek başına kilo verdirmediği, kilo verme başarısının kişilerin işlem sonrası programa uyumlarına bağlı olduğu unutulmamalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here