Kapak Röportajı / Prof. Dr. Erol Koç: Dermatolojiyle İlgili Merak Edilenleri Anlatıyor

0
193

Kendimize seviyoruz değil mi? Kendimize iyi bakmak için neler yapmıyoruz ki… Pek çok seçeneğimizin arasında estetik ve kozmetik uygulamalarının da hatırı sayılır bir çeşitliliğinin olduğunu da unutmamak lazım.

Bizlere ışık tutacak bilgileri ve tavsiyeleriyle bu ay ki konuğumuz Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Erol Koç merak edilen soruları Ankara Life Dergisi için yanıtladı…

Merhabalar, ben Prof.Dr. Erol KOÇ. Dermatoloji uzmanıyım. Uzun yıllar üniversite, kamu ve özel sektörde çalıştıktan sonra kendi kliniğimde estetik kozmetik dermatoloji ile ilgileniyorum.

Dermatolojiyi seçmenizin özel bir nedeni var mı?

Aslında dermatolog oluşum benim için tamamen bir yenilgi. Tıp fakültesinde parlak bir öğrenci olduğum halde TUS’dan düşük derece ile o zamanlar pek tercih edilmeyen cildiye bölümünü alt tercihlerimden kazandım. Hatta ailemizde tabiri caizse yas bile ilan edildi. Tabii sonradan gelişen durumlar iyi ki de dermatolog olmuşuma getirdi konuyu. Bu dünyaya yine gelsem tekrar doktor olur ve yine dermatolog olmayı seçerdim.

Mesleğinizin kendine özgü zorlukları var mı?

Hekim olmak başlı başına zor bir iş zaten. Birde ilgilendiğiniz kesim yüksek oranda kadın olunca uğraş alanınız daha zor hale geliyor. Zaten tecrübe, doğru yaklaşım ve sabır da işin içinde olunca hedefinize ulaşıp , memnuniyetlerle karşılaşıyorsunuz.

Kliniğinizde hangi alanlarda danışanlarınıza yardımcı oluyorsunuz? Kliniğiniz hakkında bilgi verir misiniz?

Kliniğim ülkemizde estetik ve kozmetik alanında ne hizmet veriliyorsa tüm hizmetleri barındırıyor. Botokstan dolguya, lazerden zayıflamaya kadar kapsamlı bir hizmet sunuyoruz.

Danışanlarınız size daha çok hangi tedaviler için başvuruyor?

Botoks, dolgu, gençlik aşısı uygulamaları ve lazer en çok talep gören uygulamalarımız.

Son dönemde cerrahi işlem gerektirmeyen bu nedenle de oldukça tercih edilen estetik uygulamalar ile ilgili sizden bilgi alabilir miyiz? Siz bu alanda hangi işlemleri gerçekleştiriyorsunuz?

Estetik ve kozmetik endüstrisi minimal invaziv uygulamalar dediğimiz ameliyatsız işlemlere doğru yol almış durumda. Hatta plastik cerrahi uzmanları da artık cerrahi yerine ameliyatsız işlemleri daha fazla tercih eder hale geldi. Çünkü artık hastalarımızın  da yakından takip ettiği teknolojik gelişmeler ,sosyal yaşamdan kopmama isteği bu sonucu doğal olarak doğuruyor.

Medikal estetik uygulamaları oldukça popüler ve talep arttıkça “merdiven altı” diyebileceğimiz birçok yer de bu işlemleri yapmaya başladı. Bu uygulamaları profesyonel anlamda kimlerin yapması gerekir?

“Plastik cerrahlar mı, dermatoloji uzmanları mı? Kişiler bu işlemleri yaptırırken en çok nelere dikkat etmeli?” gibi sorular ve konu başlıkları aslında bizim karın ağrımız. Ülkemizdeki mevcut yasal koşullara göre bu tür uygulamaları dermatologlar, plastik cerrahlar ve sertifika verilmiş doktorlar yapabilir. Kuaförler, güzellik uzmanları maalesef bu tür uygulamaları yapamazlar. Çünkü bu uygulamaları bahsettiğim meslek gruplarının yapabilmesi adına yasal bir durum söz konusu değil.

Kırışıklık ve yüz sarkması gibi yaş ile ortaya çıkan sıkıntılara karşı daha genç görünüm için hangi uygulamalar tercih edilebilir?

Kliniğimde bu tarz sorun ve isteklere dair; lazer, dolgu, gençlik aşısı, somon DNA ve nem aşısı gibi her türlü anti-aging uygulamalarını yapmaktayım.

Anti-Aging ürünlerin kullanımına ne zaman başlanmalıdır?

25- 30’lu yaşlarda bakım ile başlamalı. 30-35’li yaşlarda artık korunma ile devam edilmeli. Artık 35’li yaşlardan sonra ise anti-aging işin içine girmeli.

Eski teknikler ile yeni teknikler arasındaki en belirgin fark nedir?

Tabii bilim ve teknoloji gelişiyor. Kozmetik endüstrisi sektör olarak çok dinamik. Bir yıl önce yaptığınız uygulama bir yıl sonra demode olacak kadar hızlı. Tabii bizlerin de bu hıza ayak uydurmamız ve her daim kendimizi yenilememiz gerekiyor.

Okuyucularımıza sağlıklı, genç ve ışıltılı bir cilde sahip olmaları ya da ciltlerini korumaları için söyleyebileceğiniz püf noktaları var mı?

Her zaman var. En başta doğal olun, siz olun ve abartılı olmayın. Orijnal olun. Agressif uygulamalar yaptırmayın ve size yapılmasına izin vermeyin. Her şeyin en güzeli doğal ve abartısız olanıdır. Kendinizi işinin ehli olduğunu bildiğiniz bir hekime emanet edin. Onun yönlendirmelerini dinleyin.

Önümüzdeki yıllarda insanları gençleştirecek ve güzelleştirecek ne gibi yeni teknik ve trendler olacak?

Bu sorunun cevabını ben dahi bilmiyorum. O kadar hızlı ilerliyor ki süreç kestirmek zor ama 2 etkileyici madde sayabilirim. Birincisi; artık gen düzeyinde kromozomlara etki ile oral supplementler, kremlerle yaşlanmanın önüne geçilebiliyor. İkincisi ise; bazı uygulamalar hücreye değil hücre içindeki çekirdeğe etki ederek DNA aşamasında kendini gösteriyor. Sonuçları gerçekten inanılmaz.

Oldukça yoğun bir iş hayatınız var. İş dışında vaktinizi nasıl geçirmekten hoşlanıyorsunuz?

Ben bir dans tutkunuyum. Sosyal danslar ve Latin danslar ile ilgileniyorum. Kurslar, workshoplar ve Ankara’daki Latin dans gecelerine mümkün oldukça katılmaya çalışıyorum. Mesela Küba dans gecelerini asla kaçırmam. Aileme ve kızlarıma da her zaman vakit ayırmaya özen gösteririm.

İlerisi için hem iş hem özel yaşamınıza dair hayalleriniz, hedefleriniz neler?

Şükür bugünlere. Mesleğimde olmam  gereken, hedeflediğim en güzel noktadayım. Mesleki tecrübemi bundan sonra genç meslektaşlarıma aktarmak, onlara rol model olabilecek kadar  mesleki tecrübe ve bilgilerimin örnek olması, benim için onurların en büyüğüdür. Ve yine şükür ki ; genç meslektaşlarımı meslek onuru, hekim olma bilinci, insanları sevme, herkesi olduğu gibi kabul etme, tevazu gösterme ve örnek olma konusunda bilinçlendirdiğimi düşünüyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here