İnceler Medikal: Yoksa İktidarsızlık Tarihe mi Karışıyor?

0
263

Erkeklerin en büyük kabuslarından iktidarsızlık ve sertleşme sorunu, Modus ED SWT yani Erektil Disfonksiyon cihazı ile tarihe mi karışıyor. Medikal sektörünün önemli şirketlerinden İnceler medikal tarafından geliştirilen Modus ED, şimdiden birçok hekim tarafından kullanılmaya başladı bile.

Ankara’da Prof. Dr. Ömer Faruk Karataş, Lokman Hekim Hastanesi’nden  Doç. Dr. İsmail Nalbant, Başkent Üniversitesi Hastanesi’nden Prof. Dr.Levent Peşkircioğlu ve Özel 100. Yıl Hastanesi’nden Doç. Dr. Mehmet Bilgehan Yüksel tarafından kullanılan Modus ED ve iktidarsızlık tedavisi hakkında merak edilenleri Prof. Dr. Ömer Faruk Karataş yanıtladı…

İktidarsızlık ile sertleşme sorunu arasındaki fark nedir?

Son zamanlarda tıpta erektil disfonksiyon (sertleşme sorunu) tabiri daha fazla kullanılmaya başlandı. Bunun yerine daha önceleri empotans (iktidarsızlık) kullanılmakta idi. Aslında adına ne derseniz deyin her kelime de aynı soruna işaret ediyor. Günümüzde ereksiyonun (sertleşmenin) iktidar (güç) ile ilişkilendirilmesi sanıyorum nezaket dışı kabul ediliyor olsa gerek ki iktidarsızlık teriminin kullanımı hem tıbbi arenada hem de halk arasında kullanımı giderek terk edilmiş durumda.

Türk erkeklerinde sertleşme sorunu ile alakalı bir yüzde ya da oran var mı?

Sertleşme sorunu erkeklerde tüm dünyada yaygın görülen önemli sağlık sorunlarındandır. Amerika Birleşik Devletlerinde 40-70 yaş arası erkelerde sertleşme sorunu görülme oranı %52 olarak bildirilmiştir. Türkiye’de ise Türk Androloji Derneği’nin tüm ülke genelini baz alarak yapmış olduğu bilimsel çalışmada bu oran %33 olarak bildirilmiştir. Hastalık ancak sadece 40 yaş üstü erkekleri etkilememekte aynı zamanda genç yaş grubu hastalarda da %10 gibi bir sıklıkta görülmektir.

Sertleşme sorunu neden olur?

Bunun pek çok nedeni mevcut. Fiziksel sebepler, psikolojik sebepler ve her ikisinin birlikte görüldüğü sebepler olmak üzere kabaca üç ana başlık altında sıralayabiliriz. Fiziksel sebeplere baktığımızda, hormonal, damarsal, sinirsel ya da anatomik olarak yapısal bozukluklar en sık görülenleri oluşturmaktadır. Çeşitli kalp damar hastalıklar, diyabetes mellitus (şeker hastalığı), hipertansiyon gibi hastalıkların kendisi bizzat sertleşme sorunu oluşturabilirken bu hastalıklar için kullanılan bazı ilaçlar da aynı soruna neden olabilmektedir.

Kronik hastalıklar ya da kanser gibi durumlar ve bu hastalıklar için kullanılan ilaçlar, kemoterapi ve radyoterapi tedavileri de sertleşme bozukluğuna yol açmaktadır. Bir takım psikolojik rahatsızlıklar sertleşme düzeyini olumsuz etkileyebilirken kimi zaman da hem psikolojik hem de fiziksel sebepler birlikte görülmektedir. Zira sorun fiziksel olarak başlamış olsa bile başarısızlık duygusu zamanla sorunu yaşayan erkeklerin psikolojilerini de olumsuz etkilemektedir.

Yaş ile paralel bir sorun mu?

Elbette. Ancak bu gençlerde görülmediği anlamına gelmiyor. Az önce bir takım rakamlar vererek sorunu oranlarla aktardım. Bununla birlikte hastalığın yaygınlığının 40 yaş sonrasında toplumda daha fazla arttığını ve 60 yaş sonrası ise pik yaptığını biliyoruz. Dolayısıyla yaşla birlikte görülme sıklığının giderek arttığını söylemek mümkün.

İktidarsızlık Sorunu Çözülebilir

Sertleşme sorunu her erkeğin kaderi mi?

O zaman şöyle sorayım size; yaşlanmak her erkeğin kaderi mi? Doğup, büyüyüp, olgunluk dönemine erişip sonra yaşlanmamak mümkün mü? Yaşlandığımız zaman kaderimiz sadece sertleşme sorunu mu? Yaşla birlikte kanser görülme sıklığı ya da kalp damar hastalıkları görülme sıklığı artmıyor mu? Tüm bu sorulara baktığımızda yaşlandıkça pek çok hastalığın görülme sıklığının arttığını biliyoruz.

Yaşlanmayı durdurmak en azından bugün için tıbben gerçekleşebilen bir durum değil ancak yaşlanmayı geciktirebilir ve yaşlanma ile birlikte ortaya çıkacak sorunları çözerek bireylerin yaşam kalitelerini belirgin derecede artırabiliriz. Özetle kaderimiz yaşlanmak olabilir, yaşla birlikte sertleşme sorunları görülme sıklığı artıyor olabilir ancak bu sorun günümüzde çözümsüz değildir. Bilimsel veriler ve kanıta dayalı tıp açısından bu sorun için yapabileceklerimiz oldukça fazla. Bu seçenekleri düşündükçe sertleşme sorununun bir kader olduğunu söylemek çok doğru olmaz gibi geliyor bana. Sorun varsa çözüm ve çözüm arayışları da var.

Çok Sayıda Çözüm Yolu Var

Bu sorunun kesin çözümü var mı?

Bilimde mutlakıyet aramak yanılgı olsa gerek. Bilimsel veriler; bilgi birikimi ve tecrübeler çoğaldıkça daha iyiye, daha doğruya yaklaşırlar. Bu perspektiften baktığımızda genelde tüm tedaviler, özelde ise sertleşme sorunu için bir “kesin”likten söz etmek oldukça iddialı olur. Öte yandan bu soru ile kastettiğiniz “Genellikle bu grup hastaların yüzü tedavi seçenekleri ile gülüyor mu?” ise buna rahatlıkla evet diyebilirim çünkü ilaçlar, şok dalgası, protez cerrahileri başta olmak üzere sorunun çözümü için pek çok seçeneğimiz mevcut.

Modus ED SWT nedir, nasıl çalışır?

Vücut dışından verilen şok dalgaları günümüzde pek çok klinik tarafından değişik hastalıklarda güvenle kullanılmaktadır. Fizik Tedavi ve Üroloji başta olmak üzere çeşitli disiplinler şok dalgaları ile hastalıkları tedavi etmeye çalışıyorlar. Ürolojide böbrek taşlarını vücut dışından verilen şok dalgaları ile kırma tedavisi uzun yıllardan beri kullanılmakta olup güvenilir bir tedavi olarak ana kitaplarda tedavi seçenekleri arasında sayılmaktadır. Bir takım teknolojik imkanlar ile üretilen şok dalgaları penisteki sertleşme sorunu için de uygulanmaktadır. Çalışma prensibinin temelini teknolojik olarak şok dalgalarının cihaz içerisinde üretilmesi oluşturmaktadır. Bu şok dalgaları bir prob aracılığı ile penisteki belli başlı bazı noktalara aktarılmaktadır. Bu dalgalar peniste bir yenilenme (rejenerasyon), yeni damar oluşumuna ve dolayısıyla sertleşme sırasında daha fazla kanın bu noktalara gelerek daha kaliteli bir sertlik oluşmasına katkıda bulunuyor.

Seanslar En Fazla 20 Dakika Sürüyor

Modus ile yapılan iktidarsızlık tedavilerinden tek seans yeterli mi, yoksa düzenli mi kullanmak gerekiyor?

Yapılan pek çok bilimsel çalışma tek seansın yeterli olmadığı 5-6 seanslık uygulamaların daha etkili olduğunu bize göstermektedir. Bir kaç seans sonrasında özellikle yeni damar oluşumu çok daha iyi gerçekleşmekte.

Seanslar ortalama ne kadar sürüyor?

Seans süreleri uzun değil. Ortalama 10-20 dakikalık bir süre içerisinde tamamlanabilmektedir.

Herhangi bir acı ya da yanma hissi veriyor mu?

Belirgin acı ya da yanma hissi olmuyor. Sadece şok dalgalarının atış yaptığı dokunma hissini hastalar hissediyorlar. Bu ise yaşam konforunu etkilememektedir.

Modus ED SWT ile yapılan tedavi kalıcı mı, geçici mi?

Şok dalgaları ile tedavide asıl amaç daha fazla kanın penise dolmasıdır. Ne kadar fazla damar olursa o kadar fazla kan dolacaktır. Dolayısı ile yeterli sayıda damar oluşumu sağlanması durumunda tedaviden uzun süreli başarı elde etmek mümkündür.

İnceler Medikal, Modus ED SWT İle Dünyaya Açıldı!

Türkiye’nin hatırı sayılır medikal şirketlerinden İnceler, erkeklere özel geliştirdiği sertleşme sorununu ortadan kaldıran Modus ED SWT ile, hem yurtiçi piyasalarda, hem de yurtdışı arenada Ankara’yı ve Türkiye’yi temsil ediyor.  Şirket kurucusu Mehmet İnce, Ankara Life Dergisi’ne verdiği röportajda ürünlerinin başta Ankara olmak üzere tüm yurtta büyük ses getirdiğini belirterek, yurtdışında birçok ülkede de Modus ED SWT’nn kullanıldığını söylüyor.

İnceler Medikal Kurucusu Mehmet İnce’nin röportajını keyifle okumanızı dileriz…

Modus ED SWT yerli bir cihaz mı?

Cihazımız yerli üretim cihazdır. İnceler Medikal tarafından üretilmektedir. İnceler Medikal, şok dalgaları alanında uzman kadrosu ile yaklaşık 20 yıldır teknolojik cihazlar üretmektedir.

Cihazın teknik özellikleri nedir? Modus SWT, şok dalga jeneratörleri ile çalışmaktadır. Şok dalgaları uzun yıllardır böbrek taşı kırmada, ortopedi, fizik tedavi rahatsızlıkları, estetik tedavileri, penis eğriliği ve ereksiyon problemleri gibi birçok alanda başarılı bir şekilde kullanılmaktadır.

Ankara’da hangi hekimler cihazınızı kullanıyor?

Prof. Dr. Ömer Faruk Karataş (0533 725 6280), Lokman Hekim Hastaneleri’nden Doç. Dr. İsmail Nalbant (0542 660 1460), Başkent Üniversitesi Hastanesi’nde Prof. Dr. Levent Peşkircioğlu (0532 241 3826)

ve Özel 100. Yıl Hastanesi Doç. Dr. Mehmet Bilgehan Yüksel (0551 958 7111) Modus ED SWT cihazımızı kullanıyor.

Sadece doktorlar tarafından mı kullanılıyor?

Modus ED SWT sadece doktorlar değil, doktorların kontrolünde sertifikalı teknik personel tarafından da kullanılabilir.

İhraç ediyor musunuz?

Evet. Cihazımızı Avrupa, Afrika, Amerika, Ortadoğu, Uzakdoğu olmak üzere 20’den fazla ülkeye ihraç etmekteyiz.

Modus ED SWT’nin poliklinikler ya da kliniklerde olma zorunluluğu var mı?

Modus ED SWT tedavisi özel bir tedavi olduğu için şu anda sadece özel hastaneler ve kliniklerde bulunmaktadır. Devlet hastanelerinde ya da polikliniklerde bulunmamaktadır. Zorunlu bulundurulması gereken bir cihaz değildir. Hekimin tedavi aşamasında tercih ettiği bir uygulamadır.

Cihazı edinmek isteyenler size nasıl ulaşabilir?

Modus ED SWT’yi yurtiçi ve yurtdışına pazarlıyoruz. Özel hastane ve klinikleri ziyaret ederek görüşme sağlıyoruz. Zaten birçok merkez ve hekim cihazımızın kullanıldığı kliniklerden görerek bizimle temasa geçmektedir.

Cihaz sadece satılıyor mu, kiralama yapmak mümkün mü?

Modus ED SWT’nin hem satışını, hem de kiralamasını yapıyoruz. Her iki şekilde de cihazımızı satın almak isteyen ya da kiralamayı düşünen doktor ve teknik personele bizzat eğitim veriyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here