Rabia Şener: Duygularımız Çiçeklere Emanet

0
133

Selçuk Üniversitesi Ziraat Mühendisliği bölümünü bitiren Rabia Şener, kendi deyişiyle; hayalperestlik içinde bir genç kızlık geçirmiş. Bir süre bankacılık sektöründe çalıştıktan sonra kendi iş yerini kurmak istemiş. Sosyoloji aracılığıyla aile danışmanlığı eğitimi almış. Yonca Kişisel Gelişim ve Danışmanlık Merkezi’ni kurarak; danışmanlık çerçevesinde çiçek özleri terapisi ve  bireysel danışmanlık hizmeti vermeye başlamış. Aromaterapi ve kokuyla yaşam gücünü yeniden kazanma becerileri üzerine de eğitimler vermeye başlamış olan Şener “doktorlar tarafından sağlıklı doğmaz denilen ben, muhteşem bir anne ve babaya sahip   “mucize bebek”  olarak bolluğu da değişimi de dünyaya gelirken yanımda getirmeyi unutmamışım. Öyle der Annem! “ diyor. Şener ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Sürdürdüğünüz yaşam boyunca nasıl bir yolculuk yaptığınızı merak ediyoruz. Bize biraz geçmişinizden bahsedebilir misiniz?

Annem ve babamın sevgi ve saygı dolu evliliğine ablam ve ağabeyim katıldıktan yıllar sonra hiç beklenmedik bir anda 4 Mayıs gününde dünyaya gelmişim. Doğanın güneşi selamladığı bir bahar günü müjdelenmiş haberim. Mutlu geçti çocukluğum. Son tercihim olan Selçuk Üniversitesi Ziraat Mühendisliğini bitirdim. İlk iş başvurumla beraber mesleğimden bağımsız başka bir meslek seçtim. Bankacılık sektöründe geçirdiğim on bir yıl bana çok şey kazandırdı. İnsanların yaşamına empati kurabilmenin değerini ve birbirinden eşsiz yaşam hikayelerinin olduğunu gördüm. Babamın dediği gibi insanlara katkıda bulunmayı seçmiştim farkında olmadan. Bu mesleği devam ettirirken yurt içi ve yurt dışında aldığım naturapati alanında birçok eğitimle mesleki bilgilerim ışığında kendimi geliştirmeyi seçtim. Aslında ilk başta amacım kendimi deneyimlemekti, içimdeki boşluğu doldurmaktı. Bankacılık sektörüne teşekkür edip kendi yolculuğuma çıktım. Yonca Kişisel Gelişim ve Danışmanlık Merkezi’ni kurdum. Sosyoloji aracılığıyla aile danışmanlığı eğitimlerimi tamamladım ve şu an merkezimde danışmanlık çerçevesinde çiçek özleri terapisi bireysel danışmanlığı yapıyorum.  aromaterapi ve kokuyla yaşam gücünü yeniden kazanma becerileri üzerine de eğitimler veriyorum. 

Uzmanı olduğunuz yöntemlerin farklı olduğunu biliyoruz. Bize çalışma alanlarınızdan bahsedebilir misiniz? Mesela; bach çiçek özleri terapisi ve aromaterapi nedir?

Tabi ki. Aslında kullandığım yöntemler ruh-zihin-beden gibi. Her bir yöntem birbirini destekliyor ve tamamen kişiye özel çalıştığı için muazzam bir işleyişe sahip. Bach çiçek özleri terapisi; Bach çiçek özleri; yaşam içerisinde karşılaştığımız sorunları çözmek için kullanabileceğimiz ruhsal vitamin gibidir. Bach çiçek özleri damlalarını her yaşta birey kullanabilir. Bu terapi sistemi; ilişki problemlerinden değersizlik hissine kadar bir çok konuya destek oluyor. Aromaterapi; ben bitkinin şifa veren özü ve ruhu olarak düşünüyorum aromaterapiyi. Bach çiçekleri ve aromaterapinin en harika yanı; yaşamın bir parçası olmaları ve pek çok sorunun tedavisinde bütünsel olarak kullanılabilmeleri, tüm bedenle ve hatta enerjisel, duygusal baz da bedenin her seviyesi ile etkileşimde olarak.

Bu terapi yöntemlerinden destek almak için en çok kimler, hangi sorunlar için başvuruyor?

Genellikle kadınlar ve çocuklar başvuranların ortalama sadece yüzde 10’u erkek. Kadınlar en çok hamilelik, menopoz ve lohusalık depresyonu, kaybetme korkusu, mükemmeliyetçilik, kıskançlık ve değersizlik gibi sorunların yaşandığı dönemlerde bu terapiye ihtiyaç duyarken, erkekler de ise bize başvurmalarındaki en büyük neden şiddet ve öfke kontrolü. Çocuklarda ise en yaygın neden anne ile çocuk arasındaki bağımlı olma hali, aileden ayrılma, kreşe, okula başlama dönemlerinde yaşanılan adaptasyon sorunları.

Kokunun Simyası adında Ankara ve İstanbul başta olmak üzere eğitimler veriyorsunuz. Yaşamında değişiklik yapmak isteyenler Kokunun Simyası ile birlikte nasıl farkındalık kazanabilirler?

Koku; insan psikolojisini doğrudan etkileyen en önemli algıların başındadır. Güzel kokunun etkisi yüzyıllar boyunca tarihe konu olmuştur. ‘Kokunun Simyası” nda kokunun hem ruhsal, hem zihinsel hem de fiziksel olarak en güzel halimizle var olmamızı amaçlayan bir yaşam programı aslında. Kokuyu hem çiçek frekansı boyutunda hem de renkleriyle nasıl kullanacağımızı öğreniyoruz. Ruhumuzu ağırlaştıran negatif kalıplardan özgürleşmeyi öğreten bir yaşam bilgeliği. Kokunun simyasına katılan her birey, doğal kokularla yaşamını nasıl dönüştüreceğini ve içindeki simya gücünün ne kadar muhteşem olduğunu fark edecek. Yaşamı kokuyla keşfetmek ve içindeki simyanın mucizelerine tanık olmak isteyen, yaşama mis gibi bir dünyadan bakmak isteyen herkesi ‘Kokunun Simyası’ eğitim programımıza bekliyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here