Kapak Röportajı / Ego Spor Kulübü: Basketbol Takımı Şampiyonluğa Koşuyor

0
199

ABB Ego Spor Kulübü Basketbol Takımı, günden güne şampiyonluğa koşuyor. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mansur Yavaş’ın destekleriyle kurulan ve başarısına başarı katmış milli sporcumuz Akın Hondoroğlu’nun başkanlığında faaliyetlerine devam eden Ego Spor Kulübü’nün her branşı kendini kanıtlamaya devam ediyor. Gençleri spora yönlendirmek amacıyla çeşitli sosyal sorumluluk projeleri de yöneten Ego Spor Kulübü Basketbol Takımı menajeri Berke Pamuk, takımın hedeflerinden bahsettiği röportajımızla kapak konuğumuz…

Berke Bey, öncelikle Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın destekleri ve Ego Spor Başkanı Akın Hondoroğlu’nun katkılarıyla kurulan Ego Spor Basketbol takımınızdan bahseder misiniz?

Öncelikle ilginiz ve sesimizi duyurmaya yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. Basketbol şubemiz Ego Spor Kulübümüzün şubelerinden biridir. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Mansur Yavaş’ın vizyonu ve desteği ile bir spor sevdalısı, bir spor gönüllüsü Başkanımız Akın Hondoroğlu’nun katkılarıyla kurulmuş olup amacı; uzun süreler kalıcı ve başarılı bir takım olmaktır.

Hedefimiz adım adım yükselip hem Büyükşehir Belediyemizi hem de kulübümüzü Türkiye ve uluslararası arenalarda temsil etmektir. Gençlerimize ve altyapımıza verdiğimiz önemle de çocuklarımıza basketbolu sevdirmek, iyi insanlar ve sporcular yetiştirmek vizyonumuzdur.

Kurulmasının üzerinden az bir zaman geçmesine rağmen başarılarına başarı katan bir takımın menajeri olarak bu zamana kadar hazırlıklar için neler yaptınız?

Takımımızın kurulma aşamasından hemen sonra kulübümüzün vizyonuna uyacak başarılı oyuncularla transfer görüşmelerimize başladık. Takımımızı oluşturduktan sonra müsabakalar öncesi 3 aylık sürecimizi zihinsel, fiziksel ve takım olgusu içinde yoğun bir antrenman periyoduyla tamamladık.

Bu bizim ilk adımımızdı, çünkü önümüzde uzun bir yolculuk vardı. Bu süreçte yaptığımız tüm hazırlık maçları dahil her maçımızı kazandık. Hedefimiz doğrultusunda da antrenmanlarımıza her gün devam ediyoruz.

Ego Spor, gençlerin sporla kucaklaşması için her desteği veriyor, bunun yanında da gençleri spora çekmek için de çeşitli sosyal sorumluluk projeleri düzenliyor. Bu projelerden bahseder misiniz?

Öncelikle bu tür projeleri olan bir kulüpte yer aldığım için çok gurur duyuyorum. Ego Spor Kulübü olarak gençleri sporla birleştirmek için elimizden geleni yapıyoruz.

Projelerimizden biri kimsesiz çocuklarla ilgili ‘’Ankara’da kimse yalnız değildir’’ adlı projemiz. Proje kapsamında Ankara’da bizlerin desteğine ihtiyaç duyan gençlerimizi, Ego Spor bünyesinde spora kazandırarak sporun birleştirici ve bütünleyici etkisiyle tanıştırıp onların hayatında yeni kapılar açmak için çabalıyoruz.

Sayın Mansur Yavaş ve değerli başkanımız Akın Hondoroğlu’nun çocuklara karşı olan hassasiyetini biliyoruz. Bu yüzden Ankara’da hiçbir kardeşimizin yalnız kalmasına müsaade etmemekte kararlıyız. Biz büyük bir aileyiz ve bu ailenin kapısı tüm Ankaralı kardeşlerimize her zaman açıktır.

Diğer yandan yeni hayata geçen bir projemiz de okullarda spor alanında yetenekli olan çocuklarımızı Ego Spor bünyesine kazandırmaktır. Yetenekli çocuklarımızın kimi nerede yetişeceğini, nerede çalışacağını ya da nasıl çalışacağını bilemiyor. Biz buna destek vermek ve yetenekli gençleri bünyemize katmak istiyoruz.

Sporun, bireylerin hayatları boyunca davranış bilincine çok önemli katkıları olacağını düşünüyorum. Bu sebeple çocuklarımız olsun, gençlerimiz olsun, kadınlarımız olsun sporla her insanın hayatına dokunmaktan, bu doğrultuda sağlıklı bir toplum oluşmasına katkıda bulunmaktan mutluluk duyuyoruz.

Bir menajer olarak, gençlerin sporla uğraşması ve desteklenmesi halinde ülkemizi temsil etmesi için neler yapılmalı?

Bu soruyu sorduğunuz için size çok teşekkür ederim. Gençlerimizi spora teşvik etmek ve en iyi şekilde ülkemizi temsil etmeleri için en başta sporcular yetişmeliyiz. Çocuklarımızı spora özendirmek için sosyal projelerimizi genişletip her yere yaymamız gerekiyor. İnanın elimizde çok değerli, sporun içinden gelmiş yöneticilerimiz, antrenörlerimiz ve spor adamlarımız var.

Altyapılara verilen önemi artırmanın yanında, kendi yetiştirdiğimiz oyuncularımıza gerekli özgüveni ve süreleri vermeliyiz ki çocuklarımıza rol modeller yaratalım. Ve bana göre en önemlisi üst liglerdeki yabancı sayısı kurallarını tekrar gözden geçirmemiz gerekiyor. Sonrası kendiliğinden gelecektir.

Ülkemizde spora destekle alakalı eksikliklerimiz var mı sizce?

Basketbolu ele alacak olursam destek olarak bir eksik görmüyorum. Kurumlar bunun için elinden geleni yapıyor. Bunun en güzel örneği Ankara Büyükşehir Belediyemiz Başkanı Mansur Yavaş ve Başkanımız Akın Hondoroğlu’dur.

‘‘Ego Spor kısa zamanda aldığı başarılarla kendini kanıtladı’’

Profesyonel bir spor dalıyla ilgilenmek isteyen gençlerin ailelerine önerileriniz neler olurdu?

Öncelik çocuklarımızın hangi spor dalına yeteneği olduğunu keşfetmemiz gerekiyor. Örneğin; basketbola yeteneği olan bir çocuğu futbola özendirmek çocuklarımızı spordan uzaklaştırabilir. Çünkü çocuklar yapabildikleri şeylere daha çok tutunuyorlar ve özgüven sahibi oluyorlar. Ve en son karar aşamasında kesinlikle çocuklarımızın fikirlerini almalıyız. Ebeveynler olarak da her zaman desteğimizi bu yönde vermeliyiz.

Egospor’un hedefleri neler bundan sonra?

Egospor Kulübü olarak şimdiye kadar gerek yurt içi gerekse uluslararası birçok branşta sporcularımızın ciddi başarıları bulunmaktadır. Derece sahibi sporcularımız ve branşlarımızdan örnek vermek gerekirse; İşitme Engelliler Serbest Güreş Avrupa Şampiyonluğu Onur Arı, İşitme Engelli Grekoromen Güreş Türkiye Şampiyonluğu ve Avrupa Dördüncülüğü Ahmet Talha, İşitme Engelli Grekoromen Güreş Türkiye Şampiyonluğu Bayram Aksu, İşitme Engelliler Serbest Güreş Avrupa Şampiyonası Üçüncülüğü Sebahattin Gözel, İşitme Engelli Grekoromen Güreş Avrupa Üçüncülüğü Berkant Akdemir gurur kaynağımız olmuşlardır. Para Taekwondo branşında Avrupa Şampiyonluğu Mahmut Bozteke, 3 sporcumuz ile 2020 Tokio Olimpiyatları katılım hakkı kazanmış bulunmaktayız.

Bu ve buna benzer birçok başarı hikayesine sahibiz. Egospor Kulübü olarak başarılı sporcular yetiştirmeye ve spora destek vermeye devam edeceğiz. Sosyal sorumluluk projelerimizi, Sayın Mansur Yavaş Başkanımızın da desteğiyle geliştirerek daha da yaygınlaştıracağız. Özel sporcularımızı kazanmaya, daha öncede bahsettiğim gibi yeni projelerimizi hayata geçirmeye devam edeceğiz.

Peki, son olarak Ego Spor Basketbol takımının kazandığı başarıların yanında bundan sonraki hedefleri nelerdir?

Takımımızın hedefi çok açıktır. Adım adım yükselip Süper Lig’de kalıcı bir takım yaratmak, Türkiye ve uluslararası arenada söz sahibi olmaktır. Vizyonumuz daima bu olacaktır.

Peki, Ego Spor’u bundan sonra nerelerde göreceğiz?

İlk hedefimiz olan Ankara şampiyonluğunu tamamlamış bulunmaktayız. Bundan sonraki hedefimiz Türkiye Şampiyonu olup adımızı bir üst lige yazdırmak olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here