Dt. Tolga Kodaz: Kahve Molası

0
138

İskender Pala’nın severek okuduğum harika kitabı. Bir kahve molasından meram, bir çift sözdür ki, o söz ruhumuzu dinlendirsin, dimağımızı sarhoş etsin. Hani denilmiştir: Gönül ne kahve ister ne kahvehane, gönül sohbet ister kahve bahane.

Bu kitabın içindekiler de bir kahve molasında okunabilecek, belki okumayı eğlenceye dönüştürebilecek küçük hikâyeler, hatıralar, nükteler ve bercestelerden ibarettir. Bu satırlar arasında verilecek bir kahve molasında yahut bir kahve içiminde olsun açılacak bu sayfalarda geçmiş zamanların neşeleri ve sevinçlerini, hüzünlerini ve acılarını görmek, hissetmek, yaşamak ve ibret almak, kahve tadında lezzetlerle tanışmak pekâlâ mümkündür. Ve biz onları keşfettiğimiz vakit adını tarih koyarız. Tarih dersinde savaşlar, antlaşmalar, yenilgiler vs. Okuduğumuz Osmanlı İmparatorluğu’nun çok farklı bir yönünü yakalayan, Osmanlının sosyal hayatından kısa hikayelerle tarihe bakış açımızı pozitif yönde etkiliyor.

Osmanlının ince yaşantısına dair küçük küçük hikayeler içeriyor. Osmanlıyı severdim ama İskender Pala’nın Kahve Molasıyla bir başka sevdim. Kahve Molası demesine bakmayın hiç mola vermeden soluksuz okuyacağınızdan şüphem yok. Birbirinden bağımsız olsa da ara vermeyeceksiniz. Adı üstünde Kahve Molası… Bir kahve içimlik vaktinizi alabilecek küçük küçük öykülerle donatılmış çok güzel bir kitap. Yoğun iş yaşantısına kısa bir kahve molası vermeye ne dersiniz. Biraz dinlenmek nefes almak için bulunmaz bir fırsat küçük bir kahve molası. Geride durup hayata, yasadıklarına ve projeleri değerlendirmek için de küçük bir kahve molası bize çok iyi gelecek.

Gün sonunda yaptıklarımı ve özellikle planladığım estetik çalışmalarımı planlarken kahvemi alır ve hastamın çektiğim öncesi fotoğraflarını önüme koyar ve ilk önce kafamda şekillendiririm yapacaklarımı. Kahve molasında hastamın bana söylediklerini ve isteklerini büyük ölçüde hazırlayacağım gülüş dizaynına yerleştirmeye büyük özen gösteriyorum.  Kafamda şekillendirdiğim ve sonrasında hastamla paylaştığım dizaynı hayata geçirmek kalıyor geriye.  Güzel bir gülüşün temelini bu ince ve hassas düşünceler silsilesi oluşturmaktadır. Çünkü Gülüş Dizaynı kişinin genel karakter yapısını yansıtmalı, dişlerinin formu, rengi, karakteri onu ve hayata bakışını duruşunu yansıtmalıdır. Gülüşünüz imzanız ve bu imzayı atarken sizi ve çevrenize verdiğiniz enerjiyi en iyi şekilde aktarmak bizim işimiz. Hızlı bir şekilde akan hayatta küçük bir kahve molası hepimize çok iyi gelecek. Güzel gülüşünüzün bir ömür devam etmesi dileğiyle…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here