Dr. Öktem: Bişektomi, Yüz Germe ve Çene Estiğini Yazıyor

0
124

Operatör Doktor Fatih Öktem, küçük operasyonlarla birçok estetik ihtiyacının karşılanabileceğini söylüyor. Bunlar arasında  bişektomi, yüz germe ve çene estetiği gibi operayonların sıklıkla tercih edildiği hakkında okurlarını bilgilendiren

Dr. Öktem’in  röportajını mutlaka okuyun… 

En çok merak edilen estetik ameliyatlardan yüz germe, bişektomi ve çene estetiği işlemleri hakkında aradığınız tüm bilgiler bu röportajda! Estetik, Plastik ve Rekonstruktif Cerrah Operatör Doktor Fatih Öktem, son dönemlerin en çok konuşulan tedavilerinden olan bu işlemler hakkında merak edilenleri şehrin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi’ne anlattı…

Yılların Etkisine Yüz Germe İşlemiyle Dur Deyin

Başta yaşın ilerlemesi ve yerçekimi etkileri olmak üzere, zamanla yüzün özellikle üst bölgelerinde, alt çene kemiği boyunca deri sarkmaları ve yağ toplanmaları görülür. Ardından yüzde elmacık kemikleri belirginliğini yitirir. Akabinde de yüz sarkmaya başladığı için yorgun bir görünüm alır. Etki özellikle dudak yanak arası kıvrımda derinleşerek alın ve göz kenarlarında çizgiler ve deri fazlalıklarının oluşmasına yol açar. Tüm bu deformasyonlar sonucunda bazen yüzün tüm bölümlerde, bazen de “üst, orta ve alt yüz’ diye sınıflandırılan kısımların herhangi birinde yüz germe operasyonu yapılabilir.

Kesi İzleri Belli Olmuyor

Yüz germe girişimi sonrası kesiler, genellikle şakaklarda olur. Kesiler saç çizgisinin içinden başlar, kulak önündeki doğal çizgiyi ya da kulağın önündeki kıkırdağın içini ve kulak memesinin arkasını takip eder. Bu sayede operasyon sonrası izler saklanmış olur ve herhangi bir iz kalmaz.

Operasyon Süresi En Az 2 Saat

Yüz germe işlemi süresi yüzün bölümüne göre değişmekle beraber ortalama 2 saat ile 4 saat arası değişebiliyor. Duruma göre bir gece hastanede kalınması gerekmekle beraber, bazı ufak prosedürler lokal anestezi altında hastanede kalmaksızın yapılabilir. Diğer yandan yüz germe ameliyatı sonrası ödem ve şişlik görülse de bir hafta içinde önemli ölçüde azalabiliyor. 10. günde dikişlerin alınmasını takiben de hasta işine dönebiliyor.

Hollywood Yanağı ya da Bişektomi

Güzellikte yüz şeklinin önemi büyük. Bu sebeple altın oran, sanıldığından çok daha önemli. Bu bağlamda çene, yanak ve yüzdeki diğer bölgelerin belirli bir oranda olduğu yüz şekli toplum genelinde kabul görür. Altın orandaki en önemli kriterlerden biri de çene ve yanakların üçgen şeklini oluşturmasıdır. Böylelikle yüz daha genç, daha çekici ve estetik durur. Yanak estetiği veya diğer ismi ile “Hollywood Yanağı” yüz konturunun köşeli ve yanaktaki yağ yastıklarının fazla olduğu yüzlerde yapılan üçgenleştirme prosedürüne verilen isimdir. Estetiksel açıdan tatmin edici sonuçların alındığı bu işlemin tıp literatüründeki adı ise bişektomidir…

İzsiz Bişektomi

Hollywood yanağı ya da bişektomi operasyonu yüzün dışında hiç bir iz bırakmadan sadece ağız içinde yanak bölgesinden bir santimlik bir kesi ile yanaktaki fazla yağ yastıklarının çıkarılması şeklinde yapılır. Lokal anestezi altında yapılabilen ve yaklaşık 30 dakika süren bu işlem son derece konforlu bir operasyondur. Lakin cerrahın deneyimi çok önemlidir. Çünkü, kişinin yüz şekline göre alınacak yağ miktarının belirlenmesinden tutun da, operasyon sonrası çene/yanak üçgeninin kişiye özel oluşturulmasına hatta operasyon sonrası ağız içindeki dikişlerin hastayı rahatsız etmemesi plastik cerrahın tecrübesi ile doğru orantılıdır.

Yaş Skalası Önemli Değil

Orta yaş grubu hastalarda yüz germe operasyonları en az bir kaç yıl daha ertelenebilir. Bunun tersine işlem daha genç kadınlarda daha iyi sonuçlar verebilir. 20-30 yaş grubu, genetik olarak yanakları sarkık duran veya yanakları aşırı dikdörtgen/yuvarlak olan kadınların yaşları olduğundan büyük görünür ve sürekli bir yorgun ifade ile gezmek durumunda kalırlar. Hatta bu yağ yastıklarının kişiyi en ufak bir stres, üzüntü ve yorgunlukta olduğundan da daha bitkin gösterdiği de aşikardır. Yani, bişektomi ile genç hastalar kendi yaşlarına geri dönerek estetik bir yüz hattına sahip olabilir. Diğer yandan bişektomi, sıklıkla kadınların tercih ettiği bir operasyon olsa da erkekler de bu operasyon ile daha çekici ve güzel hatlara sahip olabiliyorlar. Yani bu işlem hem kadınlara, hem de erkeklere yapılabilir.

Çene Estetiği

Çene, yüz estetiğinin önemli bir parçasıdır. Gençken yüz üçgendir. Gençlikteki bu üçgen yüz görünümünü sağlayan öğelerden biride yeterli bir çene ucudur. Çene ucu bazen ileride ya da geride olabilir.

Çene Estetiği Ameliyatı

Eğer çene ucu ileride ise hafif olgularda çene ucu kemiğini törpülemek , gerekliyse bir miktar yumuşak doku çıkarılması yeterli olmaktadır. Çene kemiği bütünlüğü bozulmadan kısa dönemde iyileşme sağlanır. İleri olgularda ise çene kemiği cerrahi olarak geri alınır ve yeniden şekillendirilir. Eğer çene ucu geride ise yine hafif/ orta olgularda çene ucuna protez yerleştirilmesi yeterlidir. İleri olgularda ise çene ucu cerrahi olarak ileri alınır ve yeniden şekillendirilebilir. Normale göre küçük çene ucuna sahip kişiler protez yerleştirilmesi için uygun adaylardır. Çene Törpüleme ve Çene protezi ameliyatı sedasyon ile desteklenmiş lokal anestezi  veya genel anestezi ile yapılabilir. Ortalama ameliyat süresi bir saat sürmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here