Dr. Metin Özdemir: Saç Ekimi

0
125

Saç ekimi hakkında merak edilenleri Dr. Metin Özdemir Ankara Life dergisine anlattı.

Saç ekimi, özelliklede erkeklerde olmak üzere dünyada en çok estetiği yapılan işlemlerden biridir. Ülkemizde son derece önemli bir konuma sahiptir.  Özellikle Avrupa olmak üzere dünyanın hemen her yerinden saç ekimi için ülkemiz tercih edilmektedir. Verdiği hizmet kalitesi ve fiyat avantajı sayesinde diğer ülkelerden birkaç adım daha ileride bulunmaktayız. Her geçen gün verilen hizmet kalitesi artmaktadır.

Saç dökülmesi hemen herkeste olmaktadır. Günlük 50-100 arası saç telinin dökülmesi normal olarak kabul edilir. Bunun üzerindeki dökülmelerin düzenli olarak takip edilmesi gerekmektedir. Eğer saç dökülmesine uzman doktor tarafından aday gösteriliyorsanız saç ekimini yaptırabilirsiniz. Ama her saç dökülmesine saç ekimi yapılmamaktadır. Günlük saç dökülme her gün kayıt edilmelidir. Dökülme hızı yüzde 50 den daha az olduğu zaman geldikten sonra saç ekimine uygun birer aday oluyorsunuz.

Günümüzde saç ekiminde en çok kullanılan saç ekimi yöntemlerinden birisi FUE tekniğidir. Bu teknik ile hastanın saçı tamamen tıraş edildikten sonra steril şartların sağlandığı ortama alınır. Baş bölgesinin sterilizasyonu sağlandıktan sonra saç köklerinin alınacağı ortam hazırlanır ve lokal anestezik maddelerle o bölge uyuşturulur.  Daha sonra bu iş için uygun olan bir motor yardımıyla saç kökleri tek tek alınır. Alım işlemi bittikten sonra, alınan köklerin yaşamasına uygun bir ortamda kök sayısına göre ayrılır. Hastanın saç ekilecek bölgesi aynı şekilde steril edilir ve lokal anestezik madde yapılır. Saç ekilecek bölgede kanallar açılır ve daha sonra ayrılmış kökler o kanallara tek tek ekilir. İşlem bittikten sonra hastanın pansumanı yapılır, ilaçları verilir ve kontrole gelene kadar yapması gerekenler anlatılır.

Dikkat edilmesi gereken konulardan birisi ekim yapılan merkezdeki işlemi yapan kişinin doktor olması gerektiğidir. İşin uzmanı bir doktorun elinde oluşabilecek komplikasyon ihtimali daha az olurken aynı zamanda böyle bir işlemde oluşabilecek komplikasyonun altından kalkması da daha kolay olacaktır. Diğer dikkat edilmesi gereken konulardan birisi de sterilitedir.

Hasta için her şeyin steril şartlarda yapılması çok önemli konulardan biridir. İşlem esnasında kapılabilecek bir enfeksiyon durumu hastanın sağlığını sadece o bölgede olmamakla beraber sistemik olarak da önemli ölçüde etkilemektedir. Buna uygun Bakanlığın izni olan yerlerde saç ekiminin yapılmasına özen gösterilmelidir.

Saç ekimi, işin uzmanı tarafından uygun steril bir klinikte yapıldığı zaman hastanın mutlu olmaması için bir sebep yoktur.

Herkesin böyle bir hizmeti düzgün bir şekilde almaya hakkı vardır.

Estetik bir insanın aynaya baktığı zaman kendini mutlu hissetmesi demektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here