Dr.Dt. Zekeriya Taşdemir: Diş Eti Hastalıklarına Dikkat!

0
193

Diş ve ağız sağlığına dikkat etmeyen, ağız bakımına önem göstermeyenler kişilerde ortaya çıkan diş eti hastalıkları; diyabet, kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları gibi diğer hastalıklara da davetiye çıkarıyor. Bu yüzden ağız sağlığına önem vermenin gerekliliğine dikkat çeken Dr. Zekeriya Taşdemir, diş eti hastalıklarıyla ilgili merak edilenleri dergimiz okurları için anlattı.

Zekeriya Bey, kendinizden bahseder misiniz?

Bartın Anadolu Lisesi mezunuyum. 2010 yılında Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’ni bitirdim. Aynı yıl Erciyes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji (Diş Eti Hastalıkları ve Cerrahisi) Anabilim dalında doktora yapmaya hak kazandım. 2015 yılında doktora eğitimimi tamamladım ve aynı yıl fakültemde Dr. Öğretim Üyesi (eski adıyla Yardımcı Doçent) olarak çalışmaya başladım. 4 sene bu görevi yapıp doçentliğime başvuru yaparak fakülteden ayrıldım ve Ankara’da Özel Dentest Kızılay Diş Polikliniği’nde çalışmaya başladım ve halen burada mesleğime devam etmekteyim.

Diş eti hastalıklarından bahseder misiniz?

Diş eti hastalıkları günümüzde yetişkin hastalarımızın neredeyse %90’ında var olan hastalıklardır. Yavaş ilerlemeleri, ağrı yapmamaları, çürük gibi hastalarımızı estetik olarak kaygılandırmayan hastalıklar olduklarından ne yazık ki atlanır ya da daha sonraya bırakılırlar.  Bu hastalıkların en sık gözlenen bulguları diş etlerinde kızarıklık, şişme, diş eti çekilmesi ve en önemlisi kanamadır.

Diş eti hastalıkları ağız kokusu yapar mı?

Kesinlikle. Diş eti hastalığı olan hastalarımızın genel olarak ağız bakımları kötüdür. Öncelikle ağızda plak dediğimiz birikintiler ve bu birikintilerin neden olduğu iltihabi durum sebebiyle ağız kokusu sıklıkla karşımıza çıkar. Hastalarımız kendi ağız kokularını kendileri tespit edemediğinden genellikle bu şikayetle bizlere başvurmazlar ama hasta yakınları bu şikayetlerini bize bildirir ya da bizim tespitimizle bu sorunu hastalarımız öğrenir.

Diş eti hastalıkları ile başka hastalıkların ilişkisi var mıdır?

Bu konuda benimde tıp literatürüne kazandırdığım 3-4 adet uluslararası yayın bulunmakta. Diş eti hastalıkları (diş eti iltihapları), Diyabet (şeker) hastalığıyla yakından ilişkilidir. Yine kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları ve obezite gibi birçok hastalık diş eti hastalıkları ile direkt ya da dolaylı yoldan ilişkilidir. Diş eti hastalıklarının tedavi edilmesi, bu hastalıkların da düzelmesine yardımcı olmaktadır.

Diş eti rahatsızlığı giderilmeden dişlerimize başka tedaviler yaptırabilir miyiz?

Ne yazık ki bu tip tedaviler çok fazla karşımıza geliyor. Hastalarımız yüklü miktarda ücretler ödeyerek tedaviler yaptırıyor ve sonrasında diş eti iltihabı bulguları şiddetlendiğinde bize başvuruyorlar. Daha öncesinde yaptırmış oldukları tedavilerinin bu iltihaplanmalardan etkilenmesi neticesinde bunların yenilenmesi ya da düzeltilmesi gerektiği söylendiğinde de büyük bir hayal kırıklığı yaşıyorlar. Ağızda ne işlem yapılacaksa yapılsın önceliğimiz aslında diş eti tedavileri. Diş eti tedavilerinin bitmesi sonrasında diğer tedavilere geçilmesi, yapılacak olan tedavinin kalitesini ve kullanım süresini etkilemektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here