Dengeli Hayat’tan Beslenme Tüyoları

0
186

Dengeli Hayat Beslenme Merkezi kurucuları Uzman Diyetisyen Hatice İlkhan ve Uzman Diyetisyen Duygu Çalışkan Oktay, son dönemlerin adı sıkça geçen diyetisyenlerinden. Başta kilo yönetim programları olmak üzere sağlıklı kilo verme/kilo alma, hamilelik ve emzirme döneminde beslenme, sporcu beslenmesi, çocuk-ergen beslenmesi danışmanlığı yapılıyor. Bununla birlikte  danışanlarına insülin direnci, kalp-damar hastalıkları, ürik asit yüksekliği gibi hastalıklarda yaşam boyu sürdürebilecekleri sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandıran merkez, profesyonel hizmet arayan Ankaralıların sıklıkla tercih ettiği adresler arasında.

Sağlıklı beslenmek için hangi yolları izlemeliyiz?

Sağlıklı beslenme günümüzde önüne çok sık engeller çıkan bir süreç. Biz bu süreçte kişiye özel beslenme çözümleri bulmanın çok önemli olduğuna inanıyoruz. Çünkü herkesin çok farklı alışkanlıkları, beğenileri, zorlandığı noktaları, engelleri oluyor. Hatta son dönemlerde beslenme ile ilgili farklı yaklaşımlar da kişilerin kafasını karıştırabiliyor. Örneğin birkaç temel öneri vermek gerekirse; günümüzde kahvaltının yapılması sorgulansa da biz hala sağlıklı ve dengeli beslenmenin ilk adımının kahvaltı ile başladığını savunanlardanız. Tabi günlük yeterli su tüketimi de unutulmaması gerekenlerdendir. İhtiyaç duyulan miktarlar kişisel farklılıklar göstermekle birlikte, herkes için bol lifli, vitamin-mineral açısından zengin, işlenmiş gıdalardan yoksun ve doğal bir beslenme planı uygulanabilir. Eğer insanlar doğru beslenme yolunda karşısına çıkan engellere, nasıl çözümler bulabileceklerini öğrenirlerse işte o zaman yaşam boyu sağlıklı beslenmenin şifresini çözmüş olurlar. Bizim yaptığımız insanlara alışkanlıklarını kalıcı ve keyifli bir şekilde değiştirme yolunda kişiye özel sağlıklı beslenme çözümleri bulmaktır.

Sağlıklı kilo vermenin ideal süresi nedir?

Kilo verme süresini etkileyen çok fazla faktör var. Bu nedenle kilo verirken kimseyle kıyaslama yapmamak gerekiyor. Şöyle düşünün; aynı kişi bile aynı diyete farklı zamanlarda farklı yanıtlar verebiliyorken, bambaşka metabolizmaların sürece aynı şekilde yanıt vermesini beklemek doğru değil. Buna bir yarışma ya da bir proje gibi bakmamak lazım; sağlıklı beslenme yaşam boyu devam eden bir süreç. Tabii ki motivasyon bu işin çok önemli bir parçası; kilo verme hızı kişinin motivasyonunu düşürecek kadar yavaş da olmamalı. Bu nedenle belirli bir süre ve rakamlardan ziyade, kas kütlesinde kayıp olmadan ve uygulanan değişiklikleri alışkanlık haline getirerek kilo vermeye odaklanmak daha doğru olur.

Ankara’da olmayan danışanlarınız için online beslenme danışmanlığı hizmetiniz var. Online beslenme danışmanlığı nasıl oluyor, danışanlarınız bu konuda neler yapmalılar?

Evet, herkesle yüz yüze görüşme şansımız olmayabiliyor. Başka şehirde ya da yurt dışında yaşayan, ya da aynı şehirde olsa dahi ofisimize gelemeyen danışanlarımızla da online olarak süreci devam ettiriyoruz. Sistem olarak aynı şekilde devam ediyoruz, haftalık programlarına göre değişen beslenme planları uyguluyor ve her hafta sonuca göre planda gerekli değişiklikleri yapıyoruz. Sadece randevumuzu yüz yüze değil, kişinin tercihine göre, telefon ya da görüntülü görüşme olarak gerçekleştiriyoruz. Tabii ki haftalık görüşme günümüzün dışında da bize telefonla her zaman ulaşabiliyorlar. Bu şekilde çalışmak isteyen danışanlarımız internet sitemiz üzerinden bize başvurabilirler.

Sizi zorlayan danışanlarınız oluyor mu, programa uymayan ama devam etmek isteyen?

Açıkçası çok fazla olmuyor. Bize genellikle beslenme düzenleri ile ilgili bir sorun olduğunun farkında olup bunu düzeltmek amacıyla geliyorlar. Bu nedenle olumlu değişimlere de açık oluyorlar. Sadece şartlarından dolayı süreci istediği gibi yönetemeyen kişiler olabiliyor. Biz de yaşam tarzlarını, günlük yaşantılarını ve alışkanlıklarını ayrıntılı bir şekilde inceleyip, zorlanmadan hayata geçirebilecekleri planlar hazırlıyoruz.

Özel günlerde bazen planlardan uzaklaşıyoruz. Sevgililer Günü de yaklaşıyor. O gün nelere dikkat etmeliyiz?

Dengeli Hayat aslında yılın 365 günü sağlıklı beslenmek anlamına gelmiyor. Tabii ki özel günlerde, tatillerde, seyahatlerde hatta bazen sadece canımız istediğinde raydan çıkacağımız zamanlar olacaktır.

İşte “Denge” dediğimiz şey de tam olarak burada karşımıza çıkıyor; özel günlerde kendinizi çok kısıtlamak zorunda değilsiniz, kaçamaklar elbette yapabilirsiniz ama bunu abartma noktasına getirmemek lazım. Bu şekilde gün içerisinde veya ertesi gün yapacağınız küçük değişikliklerle kaçamağınızı dengelemek çok kolay olacaktır.

Dengeli Hayat Beslenme Danışmanlığı Nasıl Kuruldu?

Mesleğe adım attıkları ilk günden itibaren 16 yıldır bu yolda hep beraber ilerleyen Hatice İlkhan ve Duygu Oktay; çeşitli yerlerde çalıştıktan sonra çok sevdikleri mesleklerini kendi kurdukları Dengeli Hayat Beslenme Danışmanlığında devam ettirmek istediler.

Kalıcı alışkanlık değişimlerinde psikolojik desteğin önemine inanan ekip, diyet programlarında psikolog desteği de sunmaktadır. Şu anda danışanları ile MAİDAN İş ve Yaşam Merkezindeki ofislerinde buluşmaya devam ediyorlar.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here