Op. Dr. Hakan Yüzer: Kaş Düşüklüğü Daha Yaşlı Gösteriyor

0
387

Günümüz teknolojisi ile sonsuza dek genç kalmak mümkün değil belki ama sonsuza dek genç görünmek mümkün. Aynaya baktığınızda kusursuz bir yüz görmek, yılların yüzünüzde bıraktığı kırışıklıkları ortadan kaldırmak veya ifadelerinize engel olan yüz yapınızı değiştirmek için küçük ve vaktinizi almayan birkaç dokunuş yeterli. Kaş kaldırma uygulamaları da bunlardan bir tanesi. Son zamanlarda oldukça talep gören kaş kaldırma uygulamaları hakkında merak edilenleri Op. Dr. Hakan Yüzer anlattı.

Hakan Bey, kaş kaldırma uygulaması kimlere yapılır?
Duygularımızı ve tepkilerimizi en iyi ifade yöntemlerinden biri mimiklerimizdir. Mimiklerimizde başrolü ise kaşlarımız oynar. Hatta sadece kaş hareketleri ile konuşmadan iletişim bile kurabiliriz. Bunun yanı sıra kaşlar, yüz ifadesinin en önemli belirleyicisidir. Yüzümüze bir karakter oturtur ve aynı zamanda yüz tipimizin, görünüşümüzün belirleyicisi niteliğindedirler. Kaslarını en çok kullandığımız yerlerden biri olan yüzümüz ve yüz cildimiz, yaşın ilerlemesi ve genetik yatkınlıklara bağlı olarak zamanla gevşemeye ve sarkmaya başlar. Bu doğal gevşemeye ve sarkmaya kullanılan mimikler ve diğer dış faktörler de eklenince yaşlanma belirtilerinin en erken ve en belirgin gözlemlendiği bölgenin göz çevresi olması kaçınılmazdır.

Belirgin bir biçimde görülen yaşlanma belirtileri arasında en sık rastlanan ise kaşlarda gelişen sarkmadır. Sarkmalar sonucu meydana gelen düşük kaşlar kişiye yorgun, mutsuz ve yaşlı bir görünüm verir. Bu görünüm ise kişinin sosyal hayatını etkilemekle kalmayıp psikolojisi üzerinde de büyük bir etki bırakır. Bahsettiğimiz sarkmalar çoğunlukla 35 yaşından sonra başlar ancak genetik yapıya bağlı olarak yan kısımları halihazırda düşük olan kaş yapıları da mevcuttur.

Bu kaş yapıları için çok erken yaşlarda biraz önce bahsettiğimiz görünüş meydana gelir. Ancak bu can sıkıcı durumdan kaş kaldırma uygulaması ile kurtulmak mümkün. Kaş kaldırma uygulamaları tek başına yapılabilen uygulamalar olduğu gibi göz kapağı ameliyatı veya yüz germe ameliyatları ile de bir araya getirilerek daha fark edilebilir sonuçlara ulaşılabilir.

Peki, kaş kaldırma uygulaması nasıl yapılıyor?
Kaş kaldırma uygulamaları bu iş için özel olarak üretilmiş olan, organik ve eriyebilen asıcı ipler kullanılarak yapılmaktadır. Bu ipler tamamen organik olmaları sebebiyle vücut ile uyumludur ve eriyebilme özelliğine sahiptir. Kaş kaldırma operasyonlarına ek olarak kaş köşesini dışa çekme, düşük kaşları alına asma, göz dış çevresini dışa ve yukarı çekme ve badem göz ifadesi verme gibi amaçlar ile yapılan operasyonlarda kullanılır.

Uygulamanın öncesi ve sonrası hakkında bilgi verir misiniz? İşlem ne kadar sürüyor? Anestezi uygulanıyor mu?
Kaş kaldırma uygulaması, uygulamanın içeriğine bağlı olarak 15-30 dakika arasında sürmektedir. Uygulamanın ardından kişi hemen ertesi gün normal hayatına geri dönebilir. Kaş kaldırma uygulaması öncesinde ihtiyaca göre lokal anestetik kremler ve lokal anestezi enjeksiyonları yapıldıktan sonra gerçekleştirilir. Lokal anestezi uygulandığı için ağrısız ve acısız bir işlemdir. Uygulanış süresi bu kadar kısa olan kaş kaldırma uygulamasının kalıcılığı ise bunun tam aksi.

Yapılan işlemin kalıcılığı işlemin içeriğine göre 6 ay ile 2 yıl arasında değişkenlik göstermektedir. Kalıcılık süresinin üzerinde kullanılan ipin miktarının, cinsinin ve kişinin genel yapısının etkisi oldukça fazladır. Kaş kaldırma uygulamalarının bir diğer olumlu özelliği ise tekrarlanabilir olmalarıdır. Uygulama sonrasında elde ettikleri görüntüden memnun olan ve bu görüntüyü tekrar elde etmek isteyen kişiler için işlem, daha önceki adımlar izlenerek tekrar edilebilir. Öte yandan kaş kaldırma uygulamaları, alın ya da kaş arası dolgular ile kıyaslandığında çok daha güvenlidir ve ameliyata bağlı oluşabilecek riskleri içermezler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here