Uzm. Dr. Ebru Akçakanat: ‘’Fibromiyalji’’ Kabusunuz Olmasın

0
572

Fibromiyalji sendromu, 3 aydan uzun süren yaygın vücut ağrıları, hassas/tetik noktalar ile beraber pek çok şikayetin de bir arada olduğu bir rahatsızlık. Ülkemizdeki sıklığı % 3-6 arasında, ancak vakaların %85-90’ını kadın hastalar oluşturmaktadır. Kişiler geçmeyen ağrılarından dolayı oldukça fazla ağrı kesici, depresyon ilaçları almalarına rağmen pek çok hastada standart tedavi yöntemleri ile tam bir iyileşme görülememektedir.

Kliniğimize başvuran fibromiyalji rahatsızlığı/nöropatik ağrılar/kanser vb. sebeplerden kaynaklı geçmeyen ağrıları olan hastalarımızda bütünsel bir tedavi yaklaşımı uygulamaktayız. Ağrı tedavilerinde kişilerin ağrıya neden olan faktörlerini iyileştirmeye yönelik tedaviler ve kişilerde görülen psikolojik faktörler, beraber tedavi edildiğinde son derece yüz güldürücü, güzel sonuçlar alıyoruz. Birçok hastamda bağırsak sorunları, kabızlık, depresyon hali, özellikle travma öyküsü, kronik yorgunluklar, tükenmişlik sendromu diye adlandırabileceğimiz tamamen enerjisinin bittiğini hissetme, uykusuzluk, bazen alerjik öyküler ağrılarla beraber görülebiliyor.

Kişide kronik ağrılara sebep olan ağır metaller ya da bazı toksin, alerjenler birikmiş olabilir. Bağırsak flora bozukluğu ya da artmış Candida maya yükü olabilir. Tüm bunlar bağışıklık sistemini de etkileyerek ağrılara sebep olabilir. Düzensiz ve sağlıksız beslenme alışkanlığı, bazı kişilerde gluten duyarlılığı ağrılarda etken. Yine kişinin yaşadığı travmalar, psikolojik faktörler, hassas kişilik yapısı gibi faktörler de olabilir. İşte bütünsel tedavi dediğimizde de; tüm bunlara yönelik uygulamalar ile kişiler ilaçsız ve yan etkisiz olarak iyileşebilmekte.

Tedavide “Biyofeedback” yöntemi ve detoks işlemleri yapmaktayız. Ağır metal, toksik yüklerin temizliği, gluten hassasiyeti olan kişilerde gluten temizliği yaptığımız bir cihaz ve “manyetik alan dengeleme” dediğimiz vücudun normale göre sapmış frekanslarını kişinin nabız reaksiyonuna göre tespit edip dengeleyen bir başka cihazla tedaviler yapmaktayız.

Özellikle tetik noktaları olan hastalarda akupunktur uygulaması ile de bu noktaların rahatlaması sağlanmakta. Psikolojik faktörlerle ilgili de kullandığımız destek terapiler ile de kişilerdeki travma etkileri dengelenmeye çalışılmakta. Böylece olumlu ruh hali, psikolojik rahatlama da kişinin tedavi direncini ortadan kaldırmaktadır.

Seans sıklıklarını genelde kişinin şikayetine göre ayarlıyoruz. Çok ağrılı ve yaşam kalitesi çok düşmüş hastalarımızda ilk birkaç hafta ikişer seans tedavi gerekebiliyor. Onun dışında ortalama haftada 1 seans şeklinde tedaviler uyguluyoruz. Her seans yaklaşık 45-50 dk sürüyor ve tedavi süreci yine kişiye göre değişiyor.

Tamamen yan etkisiz bir tedavi yöntemi uyguluyoruz. Yaş sınırı olmaksızın kişinin genel durumuna göre uyguladığımız tedaviler ile siz de kronik ağrılarınızdan özgürleşebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here