Dt. Mustafa Besli: Diş Kaplamaları Hangi Durumlarda Yapılır?

0
745

İş hayatında olduğu kadar sosyal hayatı da önemli derecede etkileyen gülümseme, düzgün dişlerle size daha pozitif yaklaşılmasını sağlıyor. Teknolojinin de gelişmesiyle diş hekimlerine rağbetin arttığı günümüzde ‘gülüş tasarımı’ çeşitli tekniklerle yapılabiliyor. Bunlardan biri de kaplamalar. Dent Angora hekimlerinden Dt. Mustafa Besli Life okurları için diş kaplamalarını anlattı.

Estetik açıdan dişlerin kaplanması oldukça yaygınlaştı. Teknolojinin gelişimi ile ortaya çıkan materyal çeşitliliği bu alandaki başarıları da oldukça arttırmış durumda. Hastalarımız artık ‘’hangi tür kaplamayı yaptırmalıyım?’’ diyerek kafa karışıklığı yaşamaktalar. Bu sebeple hastalarımızı bu konuda aydınlatmak isterim.

Eğer yapılmasında bir engel yoksa ilk tercih lamine veya diğer adı ile yaprak diş olmalı. Çünkü laminelerde dişten çok az madde kaldırılır. Ortalama 0,5-0,8 mm’lik ön yüzeyden aşındırmalarla yapıldığı gibi bazı durumlarda hiç aşındırma yapmadan prepless lamine dediğiniz işlemi yapabiliyoruz.

Prepless lamine çok hassas bir işlem olduğu için maliyeti en yüksek olan işlemlerden bir tanesidir. Bu işlem tabi ki bu alanda yeterli donanıma sahip bir hekim tarafından yapılmalıdır. Kullanılacak materyallerle ilgili de (emax, empress veya feldspatik lamineler) hekiminizden bilgi alabilirsiniz.

Lamine uygulamasında hastayı iyi tanımak oldukça önemlidir. Çünkü lamine, dişlerde dolgu ya da çürükler varsa ve bazı kapanış bozukluğu durumlarında uygulanamaz.
Kaplama çeşitleri nelerdir?

Zirkonyum kaplamalar
Zirkonyum kaplamalar; diş kaybında köprü yapılması gerekiyorsa, dişlerde aşırı harabiyet, çürük, madde kaybı varsa hastaya uygulanması gerek.

Zirkonyum kaplamalar, yukarıdan da anlaşıldığı üzere daha dayanıklı bir malzemedir. Ancak ışık geçirgenliğinin çok fazla olmamasından dolayı çok doğal bir kaplama türü değildir. Doğal bir kaplama istiyorsanız lamine veya full seramik tercih etmelisiniz. Diğerlerine göre daha ucuz ve kolay bir tedavidir.

Full Seramik kaplamalar
Emax ve empress olarak yapılan, dişin tamamının kaplandığı oldukça estetik ve doğal görünen kaplama türüdür. Ön dişlerinizde çok madde kaybı varsa ve bu yüzden lamine yaptıramıyorsanız ilk tercihiniz bu olmalıdır.

Metal Destekli Kaplamalar
Estetik için yapılmamakla beraber uzun köprülerde dayanıklılık için tercih edilebilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here