Dr. Tolga Kodaz: GÜLÜMSEYİN ÇEKİYORUM!

0
710

Gülmek kadar insana kendini iyi hissettiren başka bir duygu yok değil mi? Hem yaşam enerjinizi yükselten hem de vücudunuza iyi gelen, tüm doktorların tavsiyesi bedava bir yüz jimnastiği. Ruhsal faydalarının yanı sıra bedenimize de birçok faydası olan gülmenin kişiden kişiye göre değişen şekilleri ve yansımaları mevcut. Kimi gülerken kahkaha atar, kimisi başını aşağı doğru eğer. Fakat bazıları da vardır ki güldüğü zaman eli ile ağzını kapatarak olabildiğince gülüşünü gizlemeye çalışır.Bu durumlar size de tanıdık geliyordur eminim.

‘’Gülümseyin Çekiyorum’’ denildiğinde kimi yüzlerde kocaman gülümsemeler belirirken kimilerinde de ağzın kapalı olduğu yarım gülüşler yansır fotoğraf karelerine. Aslında insanlar bazen çok mutlu olsalar da elleriyle gülümsemelerini kapatmak isteyebilirler.

Gülümseme, insanların odaklandığı önemli bir unsur ve genel estetik görünümün kilit özeliklerinden. Yüz estetiği ve güzel bir gülüş, birçok insanın ortodontik, protetik ve diğer diş tedavilerini talep etmesinin başlıca sebebi. Ayrıca daha önce başarısız olan kozmetik tedavilerin düzeltilmesi, yaklaşan etkinlikler (düğün, mezuniyet gibi), restoratif veya sağlıkla ilgili olayların (kaza veya yaralanma gibi) düzeltilmesi, daha genç görünme ve iyi hissetme arzusu da hastaları diş tedavisine götüren diğer etkenler.

Üyesi olduğum Amerikan Kozmetik Diş Hekimliği Akademisi, yaptığı bir araştırmada, 2013-2015 yılları arasında diş hekimine başvurmuş olan kişilere kendilerini çekici hissetmeleri için arzuladıkları fiziksel özelliğin ne olduğunu sormuş ve hastaların %85’inin güzel dişler, %33’ünün sağlıklı saçlar, %36’sının sağlıklı bir vücut yapısı, %42’sinin mükemmel bir cilt, %67’sinin ise güzel eller arzuladıklarını belirttikleri görülmüştür. Bu araştırma bize sağlıklı ve güzel dişler kişilerin ortak arzusu olduğunu gösteriyor.

Kozmetik Diş Hekimliği’nin en önemli unsurlarına gelince, ‘Akılcı Gülüş Tasarımı’ ile yapılan laminalar ile güzel bir gülüşe kavuşabilirsiniz. Dişin üzerine yapışan bu ince seramik esaslı tabakalar dişin bir parçası olur ve sizinle birlikte ömür boyu güzel bir gülüşe imza atar. Akılcı Gülüş Tasarımı, kişinin özel zevklerine göre şekillendirilir. Kimi kişi daha beyaz ve iddialı dişler severken kimi kişi daha doğal, belli olmayan diş sever. Kozmetik diş hekimi kişinin isteğini anlayıp ona göre tasarımını yapar.
Kozmetik Diş Hekimliği’nin en önemli diğer unsuru ise ‘Pembe Estetik’ çalışmalardır. Gülerken veya konuşurken diş etleriniz çok görünüyorsa pembe estetik (gingivoplasti) ile diş etleri tek seansta daha az görünür hale gelir. Bu teknik uygunlanmadan önce kozmetik diş hekimi önce detaylı ölçümler yapar ve işlem tek seansta biter. İşlem kalıcıdır ve kişinin sağlığına zarar vermez. Hem diş etleri daha az görünür hem de dişlerin boyları uzarken kesilen doku işlem yapılan seviyede kalır.

Kozmetik Diş Hekimliği’nin diğer uygulama alanları ise kalıcı diş beyazlatma, bonding uygulamaları, guided implant cerrahisi, piezo implant tedavisi, diş eti botoxu, estetik zirconia, air flowing, kompozite veneerlerdir. Kısacası kişinin rahatsız olduğu tüm noktalara göre kozmetik diş hekimliğinde çözümler mevcuttur.

Dişler üzerinde yaptığım kozmetik çalışmalar sonucu hastalarımın özgüveni ve özgüvenin oluşturduğu keyifli ruh hali yaşamına doğrudan yansımakta, hastalarımın duruşu, bakışı, konuşması değişmekte. Yaptığım kozmetik diş tedavisinin birçok hastamın iş hayatında ve özel hayatında pozitif yansımalara yol açtığını birden çok defa duydum. Bir hastamın kendisine inanılmaz bir şans getirdiğini dile getirmesi ise meslek hayatımdaki en güzel geri dönüş oldu. Güzel bir gülüş bir insanın kendisine yapacağı en güzel yatırım. Kozmetik bir müdahaleden sonra alınan güzel tepkiler kişinin çevresinde yarattığı etki ve bu etkiyle birlikte oluşturduğu aura paha biçilmez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here