Dr. Dt. Derun Arpacıoğlu: Estetik Diş Hekimliği

0
807

Estetik Diş Hekimliği denilince akla gelen ilk isimlerden Diş Hekimi Derun Arpacıoğlu, bu ay kentin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi’nde. Bu alanda sıkça sorulan soruları yanıtlayan Arpacıoğlu, Eylül sayımız için özellikle dental implant konusuna değindi. “Şartlar uygunsa; dişi çekip aynı seansta implantı yerleştirme son dönemde sıkça uyguladığımız bir metot. Hasta hem problemli dişinden kurtulmuş hem de aynı seansta diş kazanmış oluyor” diyen Derun Arpacıoğlu, diş ve diş eti tedavilerinin her ne kadar ileri yaşlarda da yapılsa, erken tedaviye başlamak gerektiğinin altını çiziyor.

Arpacıoğlu: “Ortodontik tedavi ileriki yaşlarda da yapılabilmektedir, yalnız diş hareketleri biraz daha yavaş olmaktadır” diyor.

Derun Bey, bize kendinizden bahseder misiniz?
Ankara Atatürk Anadolu Lisesi mezunuyum. 1992 yılında Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’ni bitirdim. 1997 yılında Gazi Üniversitesi Protetik Diş Tedavisi alanında doktora eğitimini tamamladım. 1997-1998 yılları arasında Gülhane Askeri Tıp Akademisi Diş Protez Bölümü’nde çalışmalarımı sürdürdüm. 1999 yılından beri Ankara’da özel muayenehanemde mesleğime devam etmekteyim.

Dental implant tedavisinin günümüzde geldiği nokta nedir?
İmplant günümüzde artık başarısı kanıtlanmış, rutin diş hekimliği tedavilerinin içine girmiştir. Görüntüleme tekniklerindeki gelişmeler ve bilgisayar programları sayesinde dikişsiz, daha kısa sürede, operasyon sonrası hasta konforu daha fazla, aynı gün hastanın dişlerine kavuşabildiği, sonucu öngörülebilir tedaviler yapılabilmektedir. Şartlar uygunsa dişi çekip aynı seansta implantı yerleştirme son dönemde sıkça uyguladığımız bir metottur. Hasta hem problemli dişinden kurtulmuş; hem de aynı seansta diş kazanmış olmaktadır.

Kullanım açısından implant ve geleneksel protezler arasında far var mıdır?
Fark yoktur; yalnız implantlar biraz daha bakım gerektirir.

Peki, çene yapısındaki deformasyonlar, bozukluklar sizin rehberliğiniz ile giderilebilir mi?
Uygun yaşta müdahale edilirse ortadontik tedavi ile düzeltilebilir. Damaktaki darlıklar, çenelerin ileride ya da geride olması gibi bozukluklar; çocukların büyüme ve gelişim dönemlerinde müdahele edilirse düzeltilebilmektedir. Çocuklara 6-7 yaşlarında ortodontik muayene yapılmasında fayda vardır.

Yaş, ortodontik tedavilerde etkili bir faktör müdür?
Ortodontik tedavi ileriki yaşlarda da yapılabilmektedir, yalnız diş hareketleri biraz daha yavaş olmaktadır.

Ön diş estetiğinde güncel yaklaşımlar nelerdir?
Ön diş estetiğini düzenlerken ana hedef; dişlere en az zararı vermek ve dişin orijinalliğini bozmamak olmuştur. Komposit dolgu malzemelerinin renk uyumu ve dişe yapışma kuvvetleri artmıştır. Böylece dişlerde traşlama yapmadan şekil değişikliği yapmak, dişleri büyütmek, boşlukları-aralıkları kapatmak mümkün olmaktadır.

Diş estetiğinde altın standart olarak kabul ettiğimiz, en doğal sonucu veren ve diş yapısını koruyan porselen laminaları artık 0,3 mm incelikte yapabilmekteyiz.

Diş sıkma(gıcırdatma) alışkanlığı için neler yapılabilir?
Çiğneme kaslarına botox uygulaması ve gece uyurken takılan gece koruyucu apareyleri (dişlerin üzerine takılan plastik kılıflar) ile çözüm bulmaktayız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here