Dostlarımız PET HOUSE ile Mutlu

0
939

Hayvanlar ile olan sevgi bağımızı onlarla evimizi paylaşarak, bir arada yaşayıp onlarla dost olarak gösteriyoruz. Ve biliyoruz ki onların bambaşka bir dünyası vardır. Haliyle bu bambaşka dünya, bambaşka ihtiyaçları da doğuruyor. İşte bu noktada adeta bir tercüman olan Pet House sahibi Fahri Karadayı, dostlarımızın ihtiyaçları hakkında merak edilenleri yanıtladı.

Fahri Bey, bu sektöre nasıl girdiniz?
Aslına baktığınızda çocukluğumdan beri bu sektörün içindeyim ve en büyük şansım kendimize ait bir Pet Shop’ta büyümekti. Kendimi bildim bileli bu sektörün birçok noktasında yer aldım. Gerek kedi ve köpek maması distribütörlüğü gerek evcil hayvanların genel tüketim malzemeleri konusunda çeşitli bölümlerinde çalıştım. Halen de bu işi birçok alanda yürütmekteyim. 20 yıldır bu sektörün içerisinde severek ve keyifle çalışmaktayım. Her sektörde olduğu gibi bu sektörün de son tüketicisi açısından zorluklarını gördüğüm ve bildiğim için işimi elimden geldiğince karşımdaki insanları düşünerek yapmaktayım.

Pet House’un hikayesi nedir?
1989 yılında Tunalı Hilmi Caddesi’nde açılan Pet House, evcil dostlarımız için o günden beri hizmet vermekte. Ben de 1998 yılından beri ailemin kurmuş olduğu bu çatının altında sektörümüze yakışacak şekilde bulunmaktayım. Pet House, evcil hayvanların evi olarak baktığınızda tam tamına 30 yıldır sektöre yön vermektedir. Şimdi ise yeni yüzümüz, bilgi birikimlerimiz ve en büyük özelliğimiz evcil hayvanlarınızın dostu olarak sizlere Sinpaş Altınoran Çarşı’da hizmet vermekteyiz. Bunun yanında sokakta yaşayan canlarımız da bizim için çok önemli. Bu konuyla alakalı Pet House olarak üzerimize düşen yardım ve destekleri koşulsuz şartsız yerine getirmekteyiz. Yani biz Pet House ailesi olarak sizlere, evcil dostlarınıza ve sokakta yaşayan canlarımıza hizmet ve destek vermekten kaçınmayan ve bunun sevgisiyle beslenen büyük bir aileyiz.

Pet House aslında hayvanlar için bir nevi süpermarket. Hayvan dostları için alışverişe çıkanlar burada hangi ihtiyaçlarını karşılayabilirler?
Evet, Pet House sizlerin de bildiği gibi büyük bir pet market. Burada tüm hayvan dostlarınız için A’dan Z’ye her türlü ihtiyacınızı karşılayabilecek malzemeyi bulabilirsiniz. Pet House’a girdiğinizde dostlarınızın beslenmeden oyuncağa, gıda takviyelerinden gezdirme gruplarına, bakım ürünlerinden elbiselerine kadar her türlü ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz. Aynı zamanda alışverişiniz esnasında sokaktaki dostlarımız için yardım amaçlı birçok programın içerisine de dahil olabilirsiniz. Onların beslenme ve barınma ihtiyaçlarına siz de destek verebilirsiniz. Çok yakında da hizmete girecek Pet kuaför ve banyo hizmetimizle de karşınızda olacağız.

Varsayalım ki yolda bir yavru gördük ve evlat edindik. Fakat ihtiyaçlarına dair hiçbir şey bilmiyoruz. Hangi adımları izlememiz gerekiyor?
Öncelikle hayatınızı bir evcil hayvanla geçirme kararı çok önemlidir. Çok ciddi sorumluluk gerektirir. Yaşam standartlarınız, yaşam alanlarınız dostunuz için çok daha önemli. Bu yüzden bir sokak hayvanını sahiplenmek isteyen kişilere öncelikle bu soruları sormaktayız. Bir canlıyı evinize almadan önce onun gerekli sağlık kontrolünden geçmesi gerekmektedir.

Birinci aşama sizi mağazamız aracılığıyla veteriner kliniklerine yönlendirmek oluyor. İkinci aşama ise evcil dostunuzun genel bakım ve gıda ihtiyaçlarını sizlere sunmak ve bunları nasıl kullanacağınızla alakalı gerekli bilgileri vermektir. Üçüncü aşamamız ise sizlerle sürekli olarak iletişimde olmamız. Yani bu şu demek oluyor; biz Pet House ailesi olarak 7/24 sizlerin yanındayız. Evlat edinilen her dostumuz için soracağınız ya da acil ihtiyaçlarınız için sürekli yanınızdayız.

Peki, hayvanlarla haşır neşir olan biri olarak gözlemlerinize bakarsak sizce kediler mi daha çok oyuncak seviyor yoksa köpekler mi? Hangisi daha oyuncu?
Bu soru aslında çok yönlü. Şöyle ki; her canlının bir karakteri vardır. Karakteristik özelliklerine göre sahibiyle iletişim kurmayı tercih eden dostlarımız genelde köpeklerdir. Outdoor ürünlerini yani top frisbee ve buna benzer ürünleri daha çok tercih ederler. Büyük ve küçük ırk köpeklerimize göre bu ürünler kendi içinde çeşitlenir. Köpekler kendi kendilerine oyun oynamayı pek sevmezler, aileleriyle zaman geçirmek onlar için daha eğlencelidir. Kediler eğlenceli ve biraz da çılgın canlılardır. Kediler aileleriyle oyun oynamaktan aldığı keyfi ve zevki kendi kendilerine de yaratabilirler. Kediler için hareket eden ufacık bir nesne bile onların oyun oynamasını tetikler.

Söz konusu hayvanlar olunca her zaman ilgi çekici bir hikaye çıkıyor. Sizin yaşadığınız en ilginç olay neydi?
Bundan yıllar önce mağazamıza yabancı bir çift girdi ve kendilerinin küçücük bir maymunu olduğu ve artık bakamadıklarını söylediler. Bizden o maymunu sahiplenmenizi istediler. Biz de küçük arkadaşı görmek istedik. Bunun üzerine araçlarına gittik ve ne görelim! Kocaman bir şempanze direksiyonda oturuyor, arabanın direksiyonunu bir sağa bir sola çevirerek araç kullandığını zannediyor sandık.

Tabi ki biz bu “miniği” alamayacağımızı söylesek de bırakmak zorunda kalacaklarını söylediler ve mecburen aldık. Kocaman bir maymun artık mağazamızın önünde çay içiyor, yemek yiyor, gelen geçene el sallıyor, insanlara sarılıyordu.

Az bir zaman bizimle kaldıktan sonra ki tabi bu arada yaşananlar çok çılgındı, ne kadar bağlansak da sevsek de biz onunla ayrılmak zorundaydık. Çünkü onun kendi yaşam alanına, doğal ortamına gitmesi gerekiyordu. Sonu üzüntülü de olsa güzel bir anımdı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here