Op. Dr. Özerk Demiralp: BURUN FARKIYLA DAHA GÜZELSİNİZ

0
730

Küçücük bir burun ameliyatıyla yüzünüzün ne kadar güzel görünebileceğini hiç hayal ettiniz mi? Ya da kendinizi hiç ayna karşısında parmağınızı burnunuzun ucuna koyup hafifçe havaya kaldırırken buldunuz mu? Bu sorulara verdiğiniz cevap “Evet!” ise yalnızca biraz cesarete ihtiyacınız var demektir. Bu cesareti arayanlar için, doğal sonuçlar elde etmesi ile bilinen Op. Dr. Özerk Demiralp’in kapısını çaldık ve burun ameliyatı detaylarını sorduk.

En sık yaptığınız ameliyatlardan biri de estetik burun ameliyatı. Peki, burun ameliyatı hangi şikayetler üzerine tercih edilen bir tedavi yöntemi?
“Rinoplasti” dediğimiz estetik burun ameliyatı ile burun şeklini istediğimiz gibi düzeltebiliriz. Bu sadece burun ucunu kaldırma şeklinde olabileceği gibi burun genişliğini daraltma, burun deliklerini küçültme, burun sırtını yükseltme ya da düşürme şeklinde olabilmektedir.

Burnunda bu tip deformitelere sahip bir kişi rahatlıkla burun ameliyatı olabilir. Kişinin deformitelere ek olarak nefes alma problemleri de mevcut ise bu problemler de rinoplasti ile rahatlıkla düzeltilebilmektedir.

Şekil bozukluğu şikayeti ile gelen hastalara tek çözüm ameliyat mıdır?
Biz plastik cerrahlar olarak ameliyat ile kalıcı bir şekilde bu sorunun ortadan kaldırılmasını tercih etmekteyiz. Bu nedenle geçici etkisi olan dolgu uygulamasını sadece daha önceden ameliyat olmuş, sırt bölgesinin fazla alındığı eyer-burun deformitesinde, hastanın tekrar ameliyat olmasının riskli olduğu durumlarda tercih ediyorum. Hiç ameliyat olmamış bir burunda dolgu ya da ip uygulaması yapmıyorum. Bu uygulamaların her sene yenilenmesinin burna zarar verdiğini düşünüyorum.

Son zamanlarda burun estetiği yaygın uygulamalardan bir tanesi. Peki, estetik amaçlı burun ameliyatı için tavsiye ettiğiniz yaş aralığı nedir?
Yüz hatlarınıza uygun olmayan burnunuz, daha önceden geçirilmiş bir operasyon üzerine sekonder şekil bozukluğunuz veya nefes alma probleminiz varsa bu ameliyatı olabilirsiniz. Estetik burun ameliyatını burun gelişiminin tamamlandığı 18 yaşından sonra yapabiliyoruz. İleri derecede nefes alma problemi ve şekil bozukluğu mevcut ise daha erken yaşlarda da bu düzeltmeleri yapabiliyoruz.

Erkeklerde burun ameliyatı ile kadınlara uygulanan burun ameliyatı arasında ne gibi farklar var?
Estetikte, mimaride ve sanatta bütünün parçaları arasında uyum açısından en doğru sayısal değeri veren orana altın oran denilmektedir. Yüze uygun doğal ve ideal burun şeklini belirlerken bu değerlere uygun bir ameliyat başarı oranınızı artıracaktır. Bu oran erkek ve kadında farklılık göstermektedir.

Erkeklerde burun ucu ile dudak arasındaki açı 90 derece iken kadınlarda bu açı 100-105 derecedir. Bu oranlara dikkat etmezsek erkeklerde daha feminen, kadınlarda daha erkeksi sonuçlar elde etmemiz kaçınılmaz olacaktır.

Ameliyata hazırlık ve tedavi süreçlerinden bahseder misiniz?
Burun estetiği, cerrah açısından üç boyutlu olarak değerlendirilmesi gereken sanatsal bir ameliyat olması nedeniyle diğer ameliyatlardan ayrılır. ”Rinoplasti” operasyonunun hastanın hayatını değil, burun görünümünü değiştireceği konusunda hasta ile uyum içerisinde olmamız şarttır.

Bu ameliyattan önce hastamızın beklentilerini dikkatlice değerlendirip ne kadarının karşılanacağını kendisine anlatmamız ve ameliyatıyla ilgili planlamayı titizlikle yapmamız gerekir.

Hastamızın yüzündeki altın oranlarını değerlendirip gerekirse burun ameliyatıyla beraber alın ya da çene bölgesine ufak dokunuşlar yapmamız gerekebilmektedir.

Son yıllarda burun ameliyatlarında cerrahi tekniklerin ve anestezinin gelişimiyle sosyal hayata dönüş ve hastanede kalış süresi oldukça kısaldı.

Artık eskisi gibi zor çıkan tamponlar yok, ameliyat sonrası ağrı, sızı, morarma fark edilmeyecek kadar az.

Burun estetiğinin avantaj ve dezavantajları neler?
En iyi burun ameliyatının sonucu, sizi hiç tanımayanlar tarafından doğal güzelliğiniz olarak nitelendirilecek kadar sizinle uyumlu, sizi yakından tanıyanlar tarafından ise ameliyat sonrası çok kısa sürede sanki burnunuzun estetiği hep böyleymiş gibi kabul görecek kadar doğal olmalıdır.

Hastalarımızın çok kısa iyileşme süreçlerinden sonra eski yapılarını fotoğraflarında gördüklerinde kendilerinin dahi şaşıracakları kadar farklı ama hızlı kabul görecek kadar estetik olanı yaratmaya çalıştığımız için tüm estetik yaklaşımlarda doğallığı tercih ediyoruz.

Bu konuda uzman olmayan kişiler tarafından yapılmış ve size özel yaklaşım olmadan her hastaya aynı çerçevede yapılan cerrahi ile burnunuzda geri dönüşü çok zor olan hasarlar oluşabilmektedir.

Ameliyatlar ve diğer dolgu, botoks gibi cerrahi dışı uygulamalarda hedefimiz hastalarımızın çevrelerinden olumlu yorumlar almaları ve canlı, genç ve güzel görünmelerini ne ile sağladıklarının sorulmasıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here