DOÇ. DR. CAN ERGİN; Botoksla İlgili Merak Edilenler

0
431

Günümüzde her yıl milyonlarca kişi, tıbbi veya kozmetik amaçlı botoks yaptırıyor. Ancak botoksun bildiğinizden çok daha geniş bir kullanım alanı var. Ama bence en önemli konu, işlemin alanında uzman hekimlere yaptırılması.

Hocam, botoks nedir ve ne işe yarar? Buradan başlayalım mı?
Bir şehir efsanesiyle başlayalım. Botoks (botulinum toksin) yılan zehiri mi, hayır. Botoks çeşitli hastalıkların tedavisinde ve estetikte kullanılan bir ilaç. Yani bir ağrı kesici veya antibiyotikten farkı yok. Yüksek teknolojili ilaç fabrikalarında yurt dışında üretilmekte ve ithal edilmekte. Ülkemizde iki adet botoks markası mevcut.

Tedavi veya estetik kullanım alanları neler?
İlginçtir, botoksun tıpta kullanımı yeni zannedilir, oysa yaklaşık 50 yıldır kullanılıyor. İlk kez 1970’li yıllarda ABD’de göz doktorları tarafından şaşılık tedavisinde kullanılmış. Yıllar içinde kullanım alanı hızla genişledi.

Bugün şaşılıkta, bazı kas spazmlarında, anal fissürde (makat çatlakları), migrende, diş sıkma veya gıcırdatma, terleme tedavisinde tüm dünyada yaygın olarak kullanılmakta. Duymuşsunuzdur, son olarak zayıflamada mide botoksu kullanılmaya başlandı.

Hocam, inanın çok şaşırdım. Botoks denilice aklımıza kırışıklık geliyordu oysa.
Dahası var. Kozmetik dermatolojide o kadar farklı amaçlarla kullanıyoruz ki… Üst yüz kırışıklıkları en başta zaten. Bundan başka kaş veya burun kaldırmada, asimetrileri düzeltmede, dudak üstü kırışıklıklarında kullanılır. Bitmedi, ‘’gummy smile’’ dediğimiz, gülünce diş etlerinin görünmesini düzeltmede, ağız kenarı düşüklüğünde ve aşırı terleme tedavisinde kullanıyoruz.

Peki hocam, botoks kimlere yapılabilir, kimlere yapılmamalıdır? Yaş sınırı var mıdır?
Güzel bir soru. Şöyle söyleyebiliriz. Tedavi amaçlı kullanıldığında hekimin uygun görmesi durumunda bir yaş sınırı yok. Terleme veya diş sıkmada ebeveynin onayıyla 18 yaş altına uygulanıyor. Kırışıklık için 25-30 yaş üstü uygun. Tabi kişisel faktörlere göre değişir bunlar.

Gebelere, emziren annelere, kas veya sinir hastalığı olanlara ve bazı ilaçları kullananlara botoks yapılmaz.

Botoks uygulaması ağrılı mı Can hocam ve işlem süresi nedir?
Bu da çok sorulan bir soru. Enjeksiyon minik iğnelerle yapıldığından genelde ağrı hafiftir. Buz konularak veya anestezi kremi sürülerek ağrı sıfıra yaklaşır. Çoğu kişi, acıyı sinek ısırığı gibi tarif eder. İşlem ortalama 10 dakika sürer.

Kime, hangi bölgelere ve hangi dozlarda enjeksiyon yapılacağı önemlidir. Beklentiler farklı olabilir. Herkesin yüz anatomisi, kas yapısı, mimikleri farklıdır. Bu nedenle işlemden daha önemlisi, öncesinde muayenenin ayrıntılı yapılmasıdır. Sonuçta bu iş, estetik bir uygulamadır, sanatsal bir yönü vardır şüphesiz ancak sonuçta bir tıbbi işlemdir. Bundan dolayı tecrübeli hekimlere başvurmak en doğrusu.

Botoksun yan etkisi var mı?
Daha önce söylediğim gibi botoks bir ilaçtır ve yan etkileri olabilir. Yan etkileri sıfırlamak olası değil ancak tecrübeli hekim, doğru kişi, doğru ilaç, doğru uygulama ile yan etkiler çok azalır.

Botokstan sonra, uygulama yerinde hafif kızarıklık olabilir, saatler içinde geçer. Bazen hafif baş ağrısı ve birkaç günde kaybolan minik morluklar olabilir. Göz kapağı düşmesi, kaşlarda asimetri, tuhaf bakış veya donuk yüz ifadesi çok nadirdir. Ancak deneyimli hekimlerde bunları yaşama olasılığınız pek yoktur. Bir de şunu ilave etmek isterim; işlem sonrasında dikkat edilmesi gereken şeyler var. İşlemden sonra 4 saat öne eğilmemek, gece yüz üstü yatmamak, 24 saat alkol almamak ve spor yapmamak, yüzü ovalamamak gibi. Bunlara dikkat edilmeli.

Botoksun etkisini ne zaman görürüz ve ne kadar sürer?
Her insanın bünyesi farklıdır ancak etki ortalama 2 günde başlar ve 15 günde oturur.

Etki süresi ortalama 3-5 ay arasındadır. Tekrarlayan seanslarda bu süre genellikle uzar.

Hocam bazen duyuyoruz, “Botoks yaptırdım, bir ayda etkisi geçti veya hiç etkisi olmadı” diye. Bu mümkün müdür?
Bu mümkün. Nedenine gelince üç temel faktör var. Hastaya, ilaca veya uygulayan kişiye bağlı faktörler. Hastaya bağlı şu olabilir; kişide ilaca karşı antikor vardır, vücut ilacı kısa sürede etkisizleştirir. Bu oldukça nadir görülen bir durum.

İkincisi, ilaca bağlı faktörler demiştim. Şöyle söyleyeyim; botoks soğuk zincirde nakledilen, buzdolabında korunan bir ilaçtır. Buna özen gösterilmezse ilaç bozulur ve etkisi kısa sürer. Bir diğer konu, ilaç steril cam şişelerde gelir ve uygulama öncesi sulandırılması gerekir. İlaç gereğinden fazla sulandırılırsa etkisi de kısa sürer.

Üçüncü konu ise hekimin tecrübesi ve yeteneği ile ilgilidir. İyi bir yüz analizi yapılmadan, hastanın yüz kaslarının anatomisi ve gücü belirlenmeden botoks yapılırsa, istenen sonuç elde edilemez.

Merak edilen bir konu da şu, botoksu bir kere yaptırınca ömür boyu yaptırmalı mıyız? Veya bir kere yaptırıp sonra yaptırmazsam ne olur?
Kısa ve net cevap vereyim. Yüzünüz asla eskisinden daha kırışık olmaz, eski haline döner en fazla. Sürekli yaptırmak gibi bir mecburiyetiniz yok.

Ama şu var; iyi bir uygulama ile yüzün doğal hali bozulmadan, mimikler donmadan, daha canlı, daha dinamik ve parlak görünürsünüz. Sizin de hak vereceğiniz gibi insanlar buna alışıyorlar doğal olarak.

Hocam botoksu sadece kadınlar mı yaptırıyor?
Çoğunlukla kadınlar. Ancak erkekler de artık kırışıklık, terleme, diş sıkma için sıkça botoks yaptırıyorlar.

Can hocam, çok değerli bilgiler verdiniz. Çok teşekkür ederiz. Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?
Ben teşekkür ederim okuyucularımızı bilgilendirme fırsatı verdiğiniz için. Sağlıklı günler dilerim. “Önce sağlık, sonra estetik.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here