ATHENA GÜZELLİK; Yaz Bitti… Tepeden Tırnağa Sonbaharda Bakım Zamanı!

0
287

Evet hanımlar, Eylül ayının bitmesine sayılı günler kaldı. Hemen peşinden de uzun bir kış bizi bekliyor. Peki, keyifli ve bol güneşli geçen bir yazın ardından biz sonbahara hazır mıyız? Hazır olmasak da dert değil, çünkü çok kısa bir sürede bizi sonbahara hazırlayacak tepeden tırnağa güzellik ve bakım reçetesini Athena Güzellik Salonu, Ankara Life okurlarına özel olarak paylaştı.

Önce ödemlerden kurtulup rahatlamalı
Sonbahar bakımına rahatlayarak başlamak işin en keyifli kısmı diye düşünüyoruz. Bunun için öncelikle 30 dakikalık bir Lenf Drenaj uygulaması tavsiye ediyoruz. Lenf düğümlerine belli doz ve sürede aralıklı basınç uygulamasından oluşan bu kıymetli teknik ile lenf dolaşımınız hızlanacak. Bu da vücudunuzdaki birikmiş ödemi ve özellikle bacaklardaki ağırlık ve ağrı hissini atmanıza, toksinlerinizden kurtulmanıza, dolaşım sisteminizin düzenlenmesine kısacası daha zinde ve hafiflemiş olarak sonbahara adım atmanızı sağlayacaktır. Özellikle gün boyu ayakta kalan ya da masa başı işlerde çalışanlar, sıkça uçak yolculuğu yapanlara önemle öneriyorum. Selülit ve bölgesel yağlanma sorunu olanlar için de kullanılan Lenf Drenaj sistemi uzmanlarımız ile görüşme sonrası tavsiye edilecek seanslar ve ek uygulamalar dahilinde devam ettirilebilir.

Cilt bakımında ezberden kaçının
Sağlıklı ve ışıltılı bir cilt her kadının hayalidir. Her güzel geçen bir tatil sonrasında deniz tuzu ve güneş ışınlarından kaynaklı cilt kuruluğu görülmektedir. Tatil sonrası doğru cilt bakımı ile cildinizi eski canlılığına ve yumuşaklığına kavuşturmanız mümkün.

Yazdan çıkan cilt genelde güneşin yoğun etkisinden dolayı kuru, yıpranmış, cansız ve yorgun olarak karşımıza çıkar. Ancak bronz görüntü hoşumuza gittiğinden bu olumsuzlukları görmezden geliriz ya da hiç fark etmeyiz bile. Ancak bronzluk azalmaya başladığında oluşan sarımtırak görüntü ile beraber lekeler ve ciltteki tahribat da gün yüzüne çıkmaya başlar. Buna sivilce meyilli ciltlerde yoğun sivilcelenme de eşlik eder. Havuzlardaki klor ve denizdeki tuzlu su rüzgarın etkisiyle birleştiğinde cilt kuruluğuna ve sonrasında kaşıntıya neden oluyor. Tatil süresince maruz kaldığımız UV ışınlarının neden olduğu güneş lekeleri de kadınların güzelliğine gölge düşüren başka bir etkeni oluşturuyor. Bundan dolayı cilt onarımına başlamadan mutlaka bir uzmana görünmekte fayda var. Uygulanabilecek cilt bakım yöntemleriyle tatil süresinde oluşan cilt lekeleri, kuruluk ve ölü hücrelerden ancak kurtulmak mümkün oluyor. Uzman estetisyenin yönlendirmesi ile gerçekleşecek bakım süreci en iyi sonucu almanızı sağlayacaktır.

Mevsim değişikliği, cildin yeterince temizlenememesi, cilt bakımının ihmal edilmesi, sağlıklı ve düzenli beslenmemek, yeterince su içmemek gibi pek çok faktör cildin sağlığını ve nemini kaybetmesiyle sonuçlanıyor.

Cilt çevresel etkenlerle teması olan, vücudumuzu dış etkenlerden koruyan tek organımızdır. Bu nedenle dış etmenler ve vücudun kendi sistemleri, yaşlanma ve yıpranma sürecinde önemli rol oynar. Mevsim değişikliklerinde cildin ihtiyaçları da değişir. Mevsim geçişlerindeki ısı, nem, rüzgar, ultraviyole ışınlarında görülen değişiklikler cildi olumsuz etkiler. Kışın soğuyan havalarla birlikte gözenekler sıkılaşır, yağ salgısı artar. Soğuk nedeniyle büzüşen kılcal damarlar, kan akışını azaltır. Cildin beslenmesi bozulduğundan, rengi daha renksiz ve donuk olur. Rüzgar ise, ciltten nemin ani uzaklaşmasına ve yüzeyin aşırı kurumasına, çatlamasına neden olur.

Cilt, soğuk havada nem kaybını karşılamak için, normalden fazla yağ üreterek reaksiyon verir. Bu da akne ve siyah nokta oluşumunu artırır. Bu yüzden derin nemlendirme yapan serum ve maskelerin kullanımı, mevsime ve cildin mevsimsel ihtiyaçlarına uygun ürünler kullanmaya dikkat edilmelidir.

Doğru bakımla cildin güzelliği korunabilir
Normal olarak gençlikte herkesin cildi güzeldir. Önemli olan, cildin güzelliğini sağlayan diriliği, pürüzsüzlüğü, tazeliği ileri yaşlarda da olabildiğince sürdürebilmek. Doğru yürütülen sistemli bir bakım programı kişinin ilerleyen yaşlarda bile kırışıksız, canlı bir deriye sahip olmasını sağlayabilir.

Kişiye özel kit bakımlar cilt bakımında kusursuzluk sağlıyor
Klasik cilt bakımının yanı sıra kişiye özel kit bakımlar da önerilir. Bunlar kırışıklık bakımları, akne bakımları, leke bakımları ve vitamin bakımları olmak üzere kişiye sunulur.
Profesyonel cilt bakımları ve ayrıca kimyasal peelinglerle leke sorununu giderebilirsiniz. Bu, ciltte meydana gelen matlaşmayı da yok edecektir. Genç görüntüyü dermapen ve mezoterapi ile sabitleyebilirsiniz. Özellikle kollajen, cilt dokusuna destek görevi gören doğal bir proteindir. Genç ciltlerde kollajen yapısı korunmuştur ve cilt nemli ve elastik yapıda kalır. Zamanla bu yapı zayıflar ve cilt elastikiyetini kaybeder. Bu yüzden de kaybolan kollajeni geri yerine koyarak burayı tamir etmek oldukça mantıklıdır.

Cilt bakım uygulamalarının mutlaka kişiye özel olması gerektiğini unutmayın.

Bütün bunların yanında 4 mevsim sağlıklı bir cilde sahip olmak için düzenli bakım yapmayı ihmal etmeyelim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here