HELPA AKADEMİ: Aman ‘’İnanç Turizmi’’ Kurbanı Olmayın…

0
359

İnanç turizmi de nedir dediniz değil mi başlığı okuduğunuzda… İnanç turizmi popüler adıyla “Spiritüel” konulardan medet ummamız manasına geliyor. Spiritüelin temeli, spirit kelimesinden geliyor. İngilizce’de ruh demek. Ruhu; tıbbi tekniklerle değil de, enerji ile alakalı tekniklerle, zihinsel imajinasyonun dışardan müdahaleli birtakım teknikleri ile iyileştirme iddasında olanlara “spiritüelciler” diyoruz. Peki tıp ve psikoloji gibi alanlar varken insanoğlunun bu tarz disiplinlere yatkınlığı nereden geliyor?

‘‘Ebced İslami sayısal şifreleri içeren bir ilimdir. Ve bu ilim kadim bir öğretidir. 50 TL karşılığında bir kişinin sizin kaderinizi ebcedle size söylemesi imkansızdır. Ebced hesabı yoğun bir emek ve çalışma gerektirir. Parasal ve maddi değerle satın alınabilecek bir şey değildir.”

İnsanoğlu her devirde gizemli olanın peşinden koşmuştur. Özellikle Şaman döneminde şifacılar, ayinciler, işaretçiler geleneği oldukça gelişmişti. Şu an ülkemizde de şaman adetleriyle yaşayan her sosyal sınıftan insan mevcut.

Son dönemlerin en popüler spiritüelcileri ise Ebcedciler, Esma-ül Hüsnacılar, varlıkçı hocalar ve özellikle Hint adetlerini uygulayan Yantracılar. Burada herkesin fikir ve beklentilerine saygılı olmakla birlikte çok dikkatli olmamız gereken bir “İNANÇ TURİZMİ’’nin parçası bu komponentler.

Örneğin; giden sevgilinizin geri dönmesini istiyorsunuz ve bir spiritüelci ile görüştünüz. Esma-ül Hüsna ile sorununuzu çözeceğini söyledi. Esma-ül Hüsna çok kıymetli bir hazinedir. Kuran-ı Kerim’de Allah’ın 99 ismini içerir. Fakat sayısal okuma yapıldığında, örneğin EL Vedüd esmasını binlerce kez okuduğunuzda ve buna bir niyet bağladığınızda, vaktiyle gerçekleşmediği zaman kişisel inançlarınıza zarar verir bir hale gelebilir. Bu gibi okumaların enerjileri oldukça ağırdır. Ve ruhsal arınma bilmediğiniz takdirde çok büyük sorunlar yaşayabilirsiniz.

Bugün ülkemizde yoga akımıyla başlayan, ruhsal arınma ve ruhsal detox isimleriyle anılan pek çok Hint felsefesi ve uygulaması vardır. Yantra dediğimiz son günlerin popüler uygulamasıda bunlardandır. Yantra felsefesi şu şekilde gerçekleşir. Yantra uzmanı olduğunu söyleyen kişi sizden bilgilerinizi alarak, size bir mantra kolyesi hazırlar. Mantra’dahHint motifleri vardır. Ve görüntüsü renkli ve güzeldir. Buna sizin dileğinizle ilgili bir yazılım yüklediğini ve dileğinizin bir süre sonra gerçek olacağını, frekansı yükseltmek için bu mantranın frekans sesini söylemenizi hergün tekrar etmenizi ister. Tamamen boş bir inanış, para ve vakit kaybıdır.

Kısacası sevgili okuyucular, inanç turizmi inançlarımız ve hayallerimizle oynuyor. Kendine güven, akışa inanma, çalışma ve pozitif olma aslında dileklerimize açılan tek kapı. Tüm bu özniyetlerimizi dua ile desteklediğimizde muhteşem frekans işte burada çıkıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here