Niyazi Lokantamsı Meyhane; SİZİN BAHANENİZ NE?

0
584

Arkadaşlarınızı davet ettiğiniz, ailenizle sohbet dolu bir gece geçireceğiniz ve müziğin kulaklarınızdan fısıldayarak geçtiği bir yer düşünün. Şimdi de burada otururken evinizin terasında gibi hissettirdiğini hayal edin. Çok güzel değil mi? Evet, Ankara’da böyle bir yer var ve gerçekten evinizde misafirlerinizi ağırlıyormuş hissi yaratıyor; Niyazi Lokantamsı Meyhane.

Ciddi anlamda ismiyle uyumlu tam bir ”lokantamsı” meyhane. Ne tam bir lokanta ne tam bir meyhane aslında. Tam ortasında, tam bize uygun bir yer. Hani önümüze yeni bir tarif koyarlar da ”tadımlık” deneriz ya nasıl olmuş diye, sonrasında dahasını isteriz.

İşte Niyazi de öyle bir yer, gitmeye doyamayacağınız, gittikçe her fırsatta gitmek isteyeceğiniz bir mekan. Üstelik Niyazi’ye gitmeniz için de size türlü bahaneler bulmuş ve bunu da kapının girişine asmışlar.

”Efkar basmıştır, dünyanın çivisi çıkmıştır, bir karar vermek lazımdır, maaş yatmıştır, günlerden Cuma’dır…” diye giden bahanelerden hangisi size uygunsa o bahaneyi seçip masanıza oturuyorsunuz.

Tuğla duvarların, loş ışıkların arasında meze seçmeye giderken evinizin mutfağında gibi hissederseniz eğer şaşırmayın, abartmıyorum burası bizden bir yer. Ağzınızın suyunu akıtacak güzellikte mezeleri seçerken biraz abartabilirsiniz ama.

Ezmesinden havuç taratoruna, deniz börülcesinden özel soslu kırmızı lahanasına (ki bunu mutlaka deneyin), barbunyasından semiz otuna kadar daha saymadığım geniş bir meze menüsü var. Ana yemek menüsü de tabi ki balık ve kırmızı etten oluşuyor.

Beni asıl kendine çeken ara sıcakların tatları oldu. Tereyağlı karidesinden kalamarına, ahtapot ızgaraya kadar iddia ediyorum en lezzetli ara sıcakları ben burada yedim. Bilen bilir benim için deniz ürünleri olmazsa olmazdır ve bir mekanı sevebilmemin anahtarıdır.

Hayatımda ilk defa ahtapot ızgarayı yakmadan, tam kıvamında, lezzetli sosuyla birlikte enfes sunumuyla masaya koyan tek yer oldu Niyazi Lokantamsı Meyhane. Bu yüzdendir ki ne kadar övsem azdır diye düşünüyorum.

Tüm bunların yanında fasıl ekibiyle kulaklarınızın pasını silmeye gelmiş resmen. Her masayla ayrı ayrı ilgilenip o an istediğiniz şarkıları size özel söylüyorlar.

Burada ister ”seni ben ellerin olsun diye mi sevdim” diye kadeh kaldırırken isterseniz de ”oturmaya mı geldik” diyerek göbek atabiliyorsunuz. Attık biliyoruz 🙂

Demem o ki sevgili okurlar, Niyazi Lokantamsı Meyhane tam bizlik, en sevdiklerinizle gitmelik bir yer. Samimi, içten ve rahat edebileceğiniz, nezih bir mekan. Gidin, görün, deneyin. Ne kaybedersiniz ki? 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here