Sardina Restaurant’ta Muhteşem Öğle Yemeği

0
240

Şehrin en çok okunan yayını Ankara Life Dergisi, bundan böyle her ay kentin önde gelen iş insanları, sanatçıları, sivil toplum liderleri ve kanaat önderleri gibi hatırı sayılır isimler ile Sardina Restaurant’ta buluşuyor. ‘Sardina Sohbetleri’ adıyla anılacak bu toplantılarda kent gündeminden iş dünyasına, sanattan siyasete kadar alanlarında en başarılı isimleri konuk edeceğiz. Bu ay Sardina Sohbetleri’nin ilk konuğu
Ankara Genç İşadamları Derneği Başkanı Serhan Yıldız…

Coğrafi konum olarak üç tarafı denizlerle, gönüllerde üç tarafı meze ve balıklarla çevrili ülkemizin, iki kıtaya masa kuran topraklarının tam ortasında bir kent Ankara. Hele bir de menüde balık varsa, enfes mezeler eşliğinde sohbet de edebileceğin misafirlerin sana bakıyorsa işte o zaman şişesinde balık olmak istersin Ankara’nın. Sardina, içine meyhane sosu katılmış balıkçılardan değil. Tam anlamıyla su katılmamış bir balık restoranı. Amaçları Ankara’da yiyebileceğiniz mevsimindeki en taze balığı masaya getirmek. Hal böyle olunca balık öncesinde sundukları mezeler de balığa yakışır, geniş ve lezzetli bir listeden oluşuyor. Ankara Genç İşadamları Derneği Başkanı Serhan Yıldız, soğuk mezelerden lakerda, çiroz, ahtapot, patlıcan salata, levrek marin; sıcaklardan ise kalamar ızgara, tereyağında karides ya da ahtapot ızgarayı öneriyor.

Sardina Restaurant’ı nasıl buldun?
Sardina’yı Ankara Life sayesinde keşfettim. Benim açımdan hazine bulmak gibi oldu. Gastronomi dünyamızda çıta giderek yukarı çıkıyor. Sardina da bu denklemin Ankara’daki yansıması. Mezelerini kendisi hazırlayan, ezbere veya taklit değil, özgün soğuk ve sıcakları olan, malzeme seçmeye özen gösteren bir mekan. Sıcak ot tabağını denemeden mekandan ayrılmayın derim. Ana yemek cidden güzel ve orijinal. Biz karışık balık buğlama yedik. Şahsen çok beğendim. Balık konusunda oldukça iddialılar. Sloganları olan ‘balığı deniz kokan restoran’ demekte haklılar. İnsan kendini Boğaz’da hissediyor. Mekanın dekorasyonu birinci sınıf. Gözü yormuyor. Belli ki iyi bir mimar ile çalışmışlar. Müzik seçimi profesyonel bir el tarafından yapılmış, her halinden belli.

Beğendiğine çok sevindim Serhan…
İltifat etmek için söylemiyorum ama mekanın yeni açıldığını öğrenince şaşırdım doğrusu. Genelde yeni mekanlarda ister istemez bir acemilik olur. Oysa Sardina’da valeden servise, mutfaktan yönetime kadar büyük bir profesyonellikte, muhteşem bir uyumla hizmet görülüyor. Sardina’yı ayakta alkışlıyorum.

Sardina’nın Şehre Katkısı Büyük

“Birbiri ardına açılan yeni mekanlar kent hayatına ayrı bir soluk getirdi. Sardina Restaurant ise bu soluğun bana sorarsanız en özel nefeslerinden…”

Yukarıdaki sözler ANGİAD Başkanı Serhan Yıldız’ın kentin yeni adreslerinden Sardina Restaurant için dile getirdiği düşüncelerini yansıtıyor. Sardina’nın özellikle kent cemiyet hayatının aradığı birinci sınıf balık restoranı ihtiyacına yanıt olduğunu belirten Serdar Yıldız’a göre mekan Ankara’nın sembol adresleri arasında yer alıyor.
Yıldız’ın mekan hakkındaki fikirleri şöyle:

“Oran’daki Sardina Restaurant’ın gerek soğuk gerek sıcak mezeleri Ankara’da az bulunacak lezzette ve kalitede. Ama burada yerli ve yabancı içecekler de yabana atılmamalı. Çeşit bol ve kaliteden de ödün verilmemiş. Mekan, son zamanlarda ziyaret ettiğim en keyif verici mekanlardan biri. Üç nedenle… Hem çok iyi balık yiyebiliyorsunuz, hem de soğuk ve sıcak mezeler şehirde zor bulunan farklı ve leziz mezeler. Sardina’da menü çeşit açısından zengin ama daha da önemlisi, kaliteye sözde değil pratikte özen gösterilmiş. Bunların dışında Sardina son derece elit ve şahsiyeti olan bir mekan.”

Sıcak Mezelere Dikkat

“Belki Ege mutfağını çok sevdiğimden burada beni en çok etkileyen soğuk mezeler oldu. Örneğin; Girit ezmesi, lakerda ve avokado soslu karides kesinlikle çok başarılı. Salata konusunda oldukça hassaslar. Bence bu bir balık restoranında olmazsa olmaz. Deniz börülcesini ise kendilerine has yöntemlerle yapıyorlar ki bu da benim nazarımda Sardina’yı özel yapmak için önemli birkaç husustan biri. Soğuk mezeler özellikle harika ama ara sıcaklar da yabana atılmamalı. Örneğin; kalamar çok iyiydi. Özellikle pişirme süresi sos kıvamı çok iyi ayarlanmış. Güzel, sarı rengini koruması için aynı yağda 2-3 kereden fazla kızartılmıyor. Terayağlı karidesi de kesinlikle tavsiye ederim. Burada biraz detay vermek istiyorum. Neden? Çünkü ülkemiz balık restoranlarında sıkça yapılan bir uygulama hatası var. O da balığı kebap gibi pişiriyoruz. Deniz ürünlerini de. Mesela tereyağlı ve güveçte karides. O kadar fazla pişiriliyor ki ve o kadar çok tereyağı, ya da Allah bilir ne yağı kullanılıyor ki, içine bandığınız ekmek karidesten lezzetli oluyor. Ayrıca içine o kadar fazla kırmızı biber ekiliyor ki Adana kebabında bile bu kadar acı kullanılmaz.

İşte bu noktada Sardina’nın ustaları Hızır gibi yetişmişler ve olaya son noktayı koymuşlar! Karidesin acı, baharat ve pişirme kıvamı kesinlikle mü-kem-mel! Sadece karides için bile Sardina’ya gelinir. Hiç abartmıyorum o derece. Ne de olsa bir balık restoranında olmazsa olmaz karides ve kalamardır. Sardina bu konuda kendini ispatlamış bir mekan…”

İsli Mezeler Çok Başarılı

‘‘Sıcak ve soğuk mezeler ile ara sıcaklar az evvel dediğim gibi çok iyi ama iste tütsülenen ürünler de yabana atılmamalı. Sardina’da mezeler ve balıklar iyi olunca soğuk mezelere pek yer kalmıyor gibi görünse de mekanda çok çok özel alternatifler de var. Özellikle iki tanesini tavsiye ederim. Biri benim favorim olan iste ahtapot ve iste balık. İste deniz ürünleri çocukluğumdan beri en sevdiğim soğuk mezelerden olmuştur. Dünyanın birçok yerinde iste tütsülenmiş deniz ürünleri yedim, Türkiye’de de. Ancak Sardina’daki gibi iste ahtapot yediğimi hatırlamıyorum.

Karışık Deniz Ürünleri Kavurması

Sardina’da ana yemek olarak sebzeli karışık deniz ürünleri kavurması yedik. Yemek çok iyiydi, itiraf etmeliyim lakin özellikle altını çizmek istediğim birkaç husus var. Kavurmada özellikle karides ve kalamarlar yapısı gereği en çabuk çözülen iki ürün biliyorsunuz. Dolayısıyla karışık kavurma deniz ürünleri lokantalarının en riskli yemeklerinin başında gelir. Bu bağlamda şefi müsadenizle ayakta alkışlamak istiyorum çünkü hiçbir malzemenin tadı bir diğerinin önüne geçmemiş, ortaya hedeflenen tattan farklı bir sonuç çıkmamış.’’

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here