Meryem Demir: Kadın İsterse Yapıyor!

0
807

Bir başarı hikayesi daha… Hayal eden, üreten ve asla vazgeçmeyen… Ülkemizin kadınları girişimcilik konusunda çıtayı yükseltmeye devam ediyor. Onlar dan biri de Lamas Cafe&Bistro sahibesi Meryem Demir. Başarısı ve gerçekleştirdiği hayalleriyle siz değerli okurlarımızın karşısında….

Meryem Hanım, Lamas Bistro&Cafe’den bahsetmeden önce sizin başarınız hakkında konuşmak istiyorum. Bu işe nasıl girdiniz, önünüze çıkan engelleri nasıl aştınız?
Öncelikle bu işe girmemdeki en büyük etken ailemin bu sektörde olması. Tabi konsept biraz farklı Lamas’ta. Aslında insan hangi dalda eğitim alırsa alsın mutlaka aile büyüklerinin yolunu izliyor çoğunlukla, belki farkında olarak belki olmayarak…. Ben Lamas Cafe&Bistro’yu bu şekilde hazır almadım, hazıra konmadım tabi 🙂

Lamas Cafe’nin yaklaşık 8-9 ay kadar inşaat ve iç tasarımı sürdü, bu da benim için hayli uzun bir süreçti. Bir anda kendimi inşaat içinde buldum. Hep ‘’en iyisini nasıl yapabiliriz’’in peşinde oldum. En iyisini sunmak, mükemmelliyetçi olmak zorluyor tabi çoğu yerde. Lamas’ta önüme çok engel çıktı fakat bu zorluklar beni daha da azimli yaptı. Ben, beni zorlayan her durumda kendimi eksik kılan ne vardır nasıl tamamlayabilirim, diye düşünüp bir yol haritası çizip o doğrultuda devam ettim her defasında. Şimdi görüyorum ki zorluklar beni dahada hevesli, azimli kılmış.

İstatistiklere bakıldığında iş dünyasında kadınlar erkeklerden daha başarılı. Sizce kadınların bu başarısının sırrı nedir?
Şu bir gerçektir ki; kadınlar savaşırsa kazanır, kadın isterse yapar. Çünkü; kadınlar, güçlü olmak zorunda olduğunun farkında o yüzden kimseye ihtiyaç duymazlar. Aslına bakıldığında kadın yöneticiler, erkek egemen iş dünyasında pek çok toplumsal önyargıyla başa çıkmak zorunda kalıyor. Bu zorlayıcı süreçte daha fazla azim ve sabırla ilerliyor ve bu durumda diğer kadınların da önü açılıyor.

Peki, Lamas Bistro&Cafe’de bizi neler bekliyor?
Lamas Cafe&Bistro’da genelde misafirlerimizin talepleri doğrultusunda ilerleyeceğiz. Ufak tefek değişiklikler olabilir belki isminde, zaman zaman menüde ama konsept olarak değişiklik yapmayı düşünmüyorum.

Dekorasyon ve mekanın ambiyansı saatlerce burada oturma isteği uyandırıyor. Burada da sizin parmağınız var gibi, doğru mu?
Tabi ki. Bir projeyi hayal etmek ve üzerinde durmak detaylı çalışmalar yapmak bunlar hepsi büyük emek. Hayal etmek, bunu gerçeğe taşımak ve insanlara sunmak hepsi çok önemli. Kafemizin içerisinde bulunan ve projeyi zorlayan 3 tane çam ağaç yer alıyor. Bu ağaçları korumak için onlara dokunulmadan bu projeyi nasıl hayata geçiririm diye düşündüm günlerce. Çünkü nereden baksanız 25-27 yıllık bir hayat var. Bütün herkesi bunun için karşıma aldım, zorlu bir süreçti ve onları projeye dahil ettim. Biraz daha uzadı tadilat sürecimiz ama değdi. Lamas Cafe&Bistro’nun en etkileyen güzelliği de içerisinde bulunan çam ağaçlarımız bence. Tabi ki bunun yanı sıra iç mimar da çok önemli. Fatih Bey ile birlikte güzel bir yol aldığımızı düşünüyorum. İnsanların takdirini almak, değerli misafirlerimize keyifli bir ortam sunmak gurur verici.

Lamas’ı şubeleştirmeyi düşünüyor musunuz?
Şubeleştirmeyi düşünüyorum tabi ki. Lamas benim göz bebeğim. Çok emek verdim ve saatlerimi, günlerimi tükettim burada. Her şey zamanla tabi.

Son olarak, bir kadın girişimci olarak kendinizle ilgili gelecek planlarınız nelerdir?
Sektör olarak turizmi çok seviyorum. Gelecekte de buna dair planlarım var. aktif çalışmak benim olmazsa olmazım. İleride Alaçatı ya da Bodrum’da butik bir otel işletmeciliği istiyorum. Hedefimi o yöne doğru kaydırıyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here