İSTİKBAL RUNOAVIAN’DA

0
468

Çoğumuzun gözü gökyüzündedir, cesaretini toplayan ise bulutların arasında süzülebilir. Bir kere bir bulutların arasında süzülmek isteyen ama bunu nasıl yapacağını bilmeyenler için sizi göklere çıkaracak bir yer biliyoruz: Runoavian Anadolu Uçuş Simülatör Merkezi. Merkezin sahibi Onur Demirci, geleceği ürettikleri merkez ile ilgili detayları sizler için anlattı.

Onur Bey, Runoavian nasıl doğdu?
Runoavian, Runobit Enerji Bilişim Havacılık şirketimizin bir alt markası olarak 2018 yılında Ankara ve Anadolu’daki ilk ve tek özel uçuş simülatör merkezi olarak “Runoavian Anadolu Uçuş Simülatör Merkezi” adıyla Ankara’da faaliyetine başladı. Merkezimizde havacılığa ilgisi olan herkesi gerçek bir kokpit ortamıyla buluşturuyor ve planladığımız senaryolarda kendilerine uçuş yaptırıyoruz. Ayrıca pilot yetiştirme programlarına başvuran aday adaylarının süreçlere hazırlanmalarında kendilerine genel ve teknik havacılık alanında destek veriyoruz. Bu kapsamda mental sınavlara ve bilgi sınavlarına, psikoloji ve simülatör mülakatlarına hazırlık çalışmalarımız özellikle yoğun talep görüyor.

Runoavian Anadolu Uçuş Simülatörü neyi hedefliyor?
Runoavian markamız, Türkiye’de yerli ve milli uçuş simülatörleri üreterek havacılık eğitim teknolojilerinde dışa bağımlılığı azaltmayı hedeflemektedir. Bunun ilk örneği olarak yapmış olduğumuz Airbus A320 model kokpitimizin %70’i yerli üretimdir. Zamanla teknolojiye daha da hakim oldukça %100 yerli ve milli olmak ana gayemizdir. Bunların yanı sıra gençlerimiz başta olmak üzere tüm havacılık meraklılarının havacılığa olan ilgilerini güncel tutmak ve ülkemizin havacılık ve uzay yolculuğuna katkıda bulunmaya çalışmaktır.

Biraz detaya inmek gerekirse simülasyonlarınız hangi tip uçuşları sağlıyor?
Simülatör merkezimizde farklı tip senaryolarımız mevcuttur. 1 saat süren yetenek uçuş programımız; tüm havacılık meraklılarının katılabileceği uçuş kontrollerinin sürekli olarak uçan kişide olduğu bir senaryomuz olup İstanbul üzerinde üç farklı meydana iniş kalkışlar yapmak üzerine kurgulanmıştır. 2 saatlik tam uçuş senaryomuz; gate to gate yani Ankara-İstanbul arası gibi yapmış olduğumuz uçuş programımızdır. Kokpit içinde gerçek bir uçuşun nasıl yapıldığı, kaptan ve yardımcı pilot arasındaki görev dağılımları, hava trafik kulesi ile görüşme usülleri gibi çalışmaları kapsamakta olup yine bu programımıza da her havacılık gönüllüsü katılabilmektedir.

Ek olarak pilot aday adayı alım süreçlerinde kullanılan CRM mülakatına yönelik CRM değerlendirme uçuş programımız da mevcut olup adayların pilotluk mesleğine olan motivasyonları ve psikolojileri de izlenebilmektedir. Uçuş akademilerini tamamlamış pilotların havayollarına müracaatlarında girecekleri simülatör değerlendirme programları içinde tecrübeli pilotlarımızla assesment çalışmaları yapılabilmektedir.

“Ulu Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK geleceği çok iyi okuyabilen bir liderdi. Askeri ve siyasi dehası sayesinde çok yakın zamanda ulusların egemenliğinin gökyüzünde olacağına inanıyordu ki bunda da çok haklıydı. Gelişmekte olan teknoloji tüm hayatımıza etki ediyor ve bu nedenle mevcut araçlar yetmiyor.

Yakın gelecekte insanlar kendi evlerinin bahçesinden kalkış yapabilecekleri uçan arabalarıyla şehirler arası yolculuklara çıkacaklar. Küresel dünya klişeleri belki ama hayat artık kendi etrafımızda değil, dünya insanları ile entegre durumda. Zaman her şeyden kıymetli, mevcut varlıklar insanlara yetmiyor. Bunlar gibi sayılacak onlarca sebepten ötürü istikbal elbette göklerde olacaktır”

Burada gerçekleştirilen bir uçuşun pilot veya pilot adayının eğitimi veya kariyerinde geçerliliği var mı? Belgelendirilebilir bir deneyim mi?
Merkezimizde yapılan uçuşlar sonunda katılım sertifikası verilmektedir. Ancak bu sertifika söz konusu misafirlerimizin bu uçuşu deneyimlediğini göstermekten ibarettir.

Yetiştirilmek üzere pilot aday adayı ilanları süreçlerinde kurul mülakatlarında adaya simülatör deneyimleri üzerine sorular sorulmakta ve mesleğe olan motivasyonları değerlendirilmektedir ki bu nedenle katılım sertifikamız bu noktada kariyerlerine pozitif katkı sağlamaktadır. Mevcutta simülatörümüzü geliştirmeye devam etmekteyiz ve ilerleyen zamanda sertifikasyon çalışmalarını da başlatmış olacağız. Sertifikasyon sonrası uçuş akademileri öğrencileri, merkezimizde yapacakları uçuşlarını gerçek bir uçuş saati gibi logbooklarına işleyebilecekler.

Havacılık bir kez hayatınıza dokunduğunda hayatınızın her alanında olsun istiyorsunuz.

Bu simülasyon deneyimini kendi evinde yaşamak isteyenler için ne gibi hizmetler sağlıyorsunuz?
Havacılık bir tutkudur. Çocukluk yıllarında başlayan bu serüven hayatımız boyunca devam etmektedir. Sanal havacılık olarak ülkemizde de geliştirmeye çalıştığımız bilgisayar tabanlı uçuş ortamları bir nebze de olsa meraklıların bu tutkularını gidermektedir. Bu nedenle kimileri çok küçük birkaç parça ile evlerinde kokpit ortamı yaratmaya çalışırken kimileri de daha profesyonel düzeyde kokpit kurmak istemektedir. Bu taleplere yönelik öncelikle arzulanan kokpit ortamı üzerine analizlerimizi yapıyor ve kendilerine en uygun maliyetli sistemleri sunuyoruz. Evinizde gerçek bir uçuş deneyimine biraz daha yaklaşmanın maliyeti 300 TL ile 500 bin TL arasında değişmektedir.

Runoavian Anadolu Uçuş Simülatörü’nde deneyimlenen bir uçuş kişiye ne kazandırır?
Merkezimiz Ankara ve Anadolu’nun ilk ve tek özel uçuş simülatör merkezidir. Bu nedenle biz aslında Anadolu’ya uçmanın keyfini yaşatmaya çalışıyoruz. Ülkemizin her kesiminden vatandaşımız bu deneyimi yaşamalı diye düşünüyoruz. Günümüzde uçak seyahatini kullanmayan çok az kişi kalmıştır.

“Uçuş esnasında kokpitte neler oluyor? Böylesine büyük teknolojinin temelinde neler yatıyor?” gibi soruların cevaplarını bizzat yaşayarak görmenin vatandaşlarımıza katmış olduğu heyecan sanırım her şeye değer. Bu vesileyle aslında farkındalık yaratmış olduğumuzu da düşünüyorum. Çok yakında uzay tatillerinin de başlayacağı dünya düzeninde biz geride kalmamalıyız. Her şeyden öte çocuklarımızın ufkunu açmış oluyoruz. Onlar geleceğin pilotları, mühendisleri olacaklar ve bu tip yüksek teknolojilerden mahrum kalmamalılar. Ailelerin de onları yeteneklerini değerlendirebilecekleri ortamlara, aktivitelere teşvik etmeleri elzemdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here