Tad Okulları’nda Ders Zili Çalıyor

0
400

Ebeveynlerin büyük bir titizlikle yaklaştığı konudur çocukları için en doğru eğitim kurumunu seçmek. Hele ki aradığınız kurum en iyi anaokulu ise çok yönlü eğitim, okulun donanımı, sosyal aktiviteler ve kurumun çocuğunuza yaklaşımları daha bir detaylı inceleme konusu oluyor. Türk Amerikan Derneği Okulları, çocuğunuzu her dalda, özellikle de yabancı dil eğitimi konusunda profesyonellikle destekliyor. TAD Okulları sahibi Burcu Pınarbaşı, gerçekleştirdiğimiz keyifli röportajda uyguladıkları eğitim modellerinden bahsetti.

Burcu Hanım, TAD Okulları’ndaki eğitimlerde öncelik verdiğiniz noktalar neler?
Okulumuzda 2-6 yaş arasındaki çocuklarımıza hizmet veriyoruz. Bizim birinci önceliğimiz, ailelerinden ilk defa ayrılan çocuklarımızın bir birey olarak sosyal yaşama sağlıklı bir adım atmaları ve mutlu olmalarını sağlamaktır. İkinci önceliğimiz ise çocuklarımızın mutlu oldukları bir ortamda kendi anadillerini öğrendikleri gibi İngilizce öğrenmelerini sağlamaktır.

Biraz donanımlarınızdan bahsedelim. Öğrenciler nasıl bir sınıf ortamında eğitim görüyorlar?
Okulumuzda çoklu zeka kuramına uygun olarak atölye sistemi ile çocuklarımıza anaokulu standartlarından farklı sınıf ortamları sunuyoruz. Her atölyemiz farklı bir amaca hizmet etmektedir. Çocuklarımız bir sınıf içerisinde gün boyunca eğitim almanın yaşattığı olumsuzluklara maruz kalmadan, kendileri için düzenlenmiş etkinliklere farklı farklı atölyelerde 25 dakikalık sürelerle katılarak dikkat sürelerini ve öğrenme enerjilerini diri tutuyoruz. Bu şekilde çocuklarımız sıkılmadan sınıflarımızdan faydalanmaktadırlar.

Uzun yıllar tartışma konusu olan bir nokta da eğitim yaşı. Peki, sizce eğitim-öğretime başlamak için en uygun yaş aralığı nedir?
Okulumuzun açılış ruhsatı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan alınmıştır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı okullar 2-6 yaş aralığında çocuklara kreş ve gündüz bakım evleri olarak hizmet vermektedir. Son zamanlarda okula başlama yaşı ailelerin en çok üzerinde düşündüğü konulardan birisidir. Okulumuzdaki uygulamaların gözlemlenmesi sonucunda şunu rahatlıkla söyleyebilirim; 2 yaşında İngilizce eğitimi olan çocuklar bir yıl sonra çok daha rahat İngilizce konuşmaya başlıyorlar. Erken öğrenim, kalıcı öğrenimlerin gerçekleşmesine neden oluyor. Çocuklar daha rahat sosyalleşiyor.

Anaokuluna başlamada artık çalışan anne ve çalışmayan anne ayrımı yavaş yavaş kalkmaya başladı. Bu durum artık anaokullarının sadece bakım yuvası olarak görülmediğini gösteriyor. Anaokullarının eğitim ve bakım hizmetinin birlikte başarılı bir şekilde yönetildiği kurumlar olarak görülmesi bizleri ve öğretmenlerimizi çok mutlu ediyor.

Eğitimin ilk adımında yer alıyorsunuz, yani çocukların adaptasyon sürecinin en yoğun yaşandığı basamakta. Bu durumla nasıl başa çıkıyorsunuz?
Okulumuzda çocukların uyumlarını sağlayabilmek için çok başarılı sonuçlar aldığımız ‘’Berlin Modeli’’ni kullanıyoruz. Berlin modeli; temelini psikolojide bağlanma teorisinden alır. Sağlıklı ve güvenli bağlanmanın ilk evresinin gerçekleşmesini ve bununla birlikte çocuğun ailesi tarafından terk edildiği endişesini, korkusunu yaşamamasını sağlar.

Enerji seviyesinin en yüksek olduğu yaş aralığının bu enerjisi nasıl, hangi alanlara yönlendiriyorsunuz?
Okulumuzda çoklu zeka kuramına göre uzmanlarımız tarafından hazırlanan eğitim programlarımız, çok yönlü çalışmaları ile öğrencilerimizin atölyelerde interaktif çalışmalarla enerjilerini boşaltmalarına destek olmaktadır. Sanat atölyelerimizde ünlü ressamların resimlerini gözlemleyip, nasıl yaptıklarını düşünüp, kendileri olsaydı nasıl çizerlerdi gibi yönlendirici çalışmalarla çocuklarımızın içinde var olan pozitif enerjiyi sanata dönüştürüyoruz.

Öğrencilerine çok yönlü rehberlikle yaklaşan bir kurum olduğunuz artık tüm ülkede biliniyor. Peki, öğrencilerin yeteneklerini nasıl ortaya çıkarıyorsunuz?
Atölyelerimizin her biri farklı bir alana hizmet etmektedir. Atölyelerimiz çoklu zeka kuramının zeka türleri dikkate alınarak oluşturulmuştur. Çocuğun ilgi alanı atölyelerimizde gözlemleniyor. Güçlü yanları besleniyor, geliştirilmesi gereken alanları da destekleniyor. Branş dersi olarak aldığımız dersler de yeteneklerin keşfine yönelik oluyor. Bu sene okulumuzda iki öğrencimizin müziğe olan yeteneği ailelerine iletildi. İlkokul tercihini çocuğunun yeteneği yönünde şekillendiren ailemiz zamanında yaptığımız yönlendirmeden çok memnun.

Eğitimin en önemli parçalarından biri de yabancı dil eğitimi. AKD Kids Ana Okulları yabancı dil eğitimine nasıl değiniyor?
TAD Anaokulları’nda çocuklarımıza tıpkı kendi ana dillerini öğrendikleri gibi İngilizce öğrenme fırsatı sunuyoruz. Çocuklar atölyelerde günlük konuşmalarla yeni kelimeler ve cümleler öğreniyorlar. İngilizce komutlara uyum sağlayan çocuklarımız bir süre sonra İngilizce basit cümleler kurmaya başlıyorlar. Ezbere dayalı olmayan, kalıcı öğrenmelerin sağlandığı öğrenim modelimiz çocukların mutlu bir şekilde İngilizce öğrenmesini sağlıyor.

TAD’ı tercih eden aileleri ve çocuklarını ne gibi sosyal etkinlikler bekliyor?
Okulumuzda çocuklarımız kış döneminde yaş gruplarına ve ilgilerine uygun olarak piyano temel eğitimine başlangıç yapabiliyorlar. Dans etmeyi seven ve bu alanda kendini geliştirmek isteyen çocuklarımız bale derslerine katılabiliyorlar. Zorunlu olmayan branş derslerimizi isteyen çocuklarımıza hizmet vermektedir.

Yaz döneminde, yaz okulu etkinlikleri kapsamında çocuklarımızı havuza götürerek hem enerjilerini atmalarını hem de keyifli vakit geçirerek sosyalleşmelerini sağlıyoruz. Bunun dışında küçük yaşta hayvan dostlarımıza olan sevgiyi aşılamak için at binmeye götürerek hem yeni bir spor dalıyla tanışmalarını hem de hoşça vakit geçirmelerine yardımcı oluyoruz. Bu gibi etkinliklere katılmak istemeyen ve vaktini okul içerisinde geçirmek isteyen minik dostlarımız için ise hayatlarının her alanında etkisi olacak ve stratejik düşünme, neden-sonuç ilişkisi kurma ve olasılıkları hesaplama gibi yetilerini güçlendirip geliştirecek zeka oyunlarından biri olan satranç dersleri ile destek veriyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here