Sevda-Cenap And Müzik Vakfı’ndan Unutulmaz Müzik Festivali

0
474

Dönemin Kültür Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlıklarının talepleri ve destekleri ile Sevda-Cenap And Müzik Vakfı tarafından organize edilmeye başlanan ve 35 yıldan bu yana aralıksız düzenlenen Uluslararası Ankara Müzik Festivali, 4-25 Nisan 2019 tarihleri arasında 36. kez sanatseverlerle buluştu. Ankaralı sanatseverlerin ve sanatçıların ilgiyle ve hayranlıkla katılım gösterdiği festivalde dans gösterilerinde ki görsel şölenin yanı sıra değerli müzisyenlerin performansları ile unutulmaz bir etkinlik gerçekleştirildi.
Düzenlenen festivale başta ülkemizin yetiştirdiği güzide sanatçılarımız olmak üzere Almanya, Brezilya, Estonya, Fransa, Gürcistan, İspanya, İtalya ve Ukrayna’dan klasik müzik, dans ve caz alanlarının örneklerini sunan 400’e yakın sanatçı, 3 ayrı salonda büyük bir ilgiyle izlenen 10 performans sergiledi.

Her sene olduğu gibi bu yıl da festival, Cenap And anısına 4 Nisan’da düzenlenen senfonik orkestra konseri ile açıldı. Festivalin ilk tınıları Orhun Orhon şefliğindeki Orkestra Akademik Başkent’in festival için genişletilmiş kadrosu ve TRT Çoksesli Korosu’nun nadiren seslendirilen Mozart Taç Giyme Messi’nin başarılı yorumu ile şehre yayıldı.
Ankara’nın ve ülkemizin müzikal kapasitesinin tanıtılması, Başkentin kültür sanat hayatının zenginleştirilmesi, genç müzisyenlerin desteklenmesi ve uluslararası ilişkilerin kuvvetlendirilmesi amacıyla düzenlenen 36. Uluslararası Ankara Müzik Festivali, 7 telli gitar tekniği ile çığır açan genç gitarist Yamandu Costa’nın resitali, Manola Carrasco ve Flamenko Toğluluğu’nun Memleketim şarkısını da seslendirdiği gösterisi, Virsky Ukrayna Ulusal Dans Topluluğu’nun enerjik dans gösterisi ve daha pek çok değerli ismin resitalleri ve sahne gösterileri ile büyük ilgi topladı.

Festivalin afişinde 36. Uluslararası Ankara Müzik Festivali Afiş Yarışması’nda oybirliği ile birinciliğe layık görülen Zülal Bakır’ın hazırladığı görsel yer aldı. Yarışmaya katılan ve sergilenmeye değer bulunan 44 afiş ise Vakfın Kavaklıdere’de yer alan buluşma noktası And Sanat’ta sergilendi.

Festivalin en çok ilgi gören etkinliklerinden biri de dünyanın sayılı oda müziği topluluklarından Kiev Oda Orkestrası’nın arpist Bengi Canatan ve flüt sanatçısı Cem Önertürk’ün seslendirdiği konçerto sonrasında ki büyüleyici “Serenad” yorumu ve ülkelerinin adeta ikinci milli marşı haline gelen “Melodi” ile duygusal anların yaşandığı konserdi.

Kendisi Türkiye’deyken evim dediği okulu Notre Dame Katedrali’nde meydana gelen yangının yarattığı derin üzüntüyü Türk halkının desteği ile daha hafif atlattığını ifade eden Fransız piyanist Jean-Bernard Pommier’in , resitali hem piyano öğrencilerini hem de tüm sanatseverleri adeta büyüledi.

Vakfın 28 yıllık başkanı Mehmet Başman anısına düzenlenen Tiflis Senfoni Orkestrası’nın verdiği 36. Festivalin kapanış konseri ise en az açılış konseri kadar coşkulu alkışlarla karşılandı. Kapanış konserini Festivalde 1996 yılında babası Jansug Kakhidze yönetimindeki Tiflis Senfoni Orkestrası’nda piyanist olarak yer alan Vakhtang Kakhidze yönetti. Keman sanatçısı Veriko Tchumburidze’nin solistliğinde gerçekleştirilen konser sonrası kokteylde, başarılı sanatçı tüm sanatseverlerle bir araya geldi. Bu muhteşem performansın sonrasında Vakıf Başkanı Ali Başman, şef Vakhtang Kakhidze’ye 13 Uluslararası Ankara Müzik Festivali’nden en değerli anların ve babasının yönettiği 14. Uluslararası Ankara Müzik Festivali’ndeki unutulmaz Beethoven 9. Senfoni konserinin fotoğraflarını hediye etti.

MEB Şura Salonu, CSO Konser Salonu ve Bilkent Konser Salonu’nda gerçekleşen konserler, üst düzey bürokratların, eski ve yeni bakan ve milletvekillerinin, büyükelçilerin ve Ankara’nın köklü aile mensuplarının yanı sıra iş ve sanat dünyasından önemli isimlerin de katılımıyla 10.000 sanatsever ile buluştu. Ankara’da sanat rüzgarı estiren 36. Uluslararası Müzik Festivali, her sene olduğu gibi bu sene de sanatı ve sanatçıyı halk ile buluşturarak sanat sevgisinin yayılmasında önemli bir rol oynadı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here