KAPAK RÖPORTAJI | Op. Dr. Orhan Erbaş; Vücut Şekillendirmeye Sağlıklı Bir Adım

0
894

Her zaman daha iyi olmak için gerek kendi alanında gerekse alanına katkısı olabilecek diğer bütün dallarda yenilikleri takip eden bir isim. Çalışmalarıyla ve estetik cerrahi alanındaki tecrübesiyle parmakla gösterilen Op. Dr. Orhan Erbaş, sağlıklı vücut şekillendirme yöntemlerini ve vücut şekillendirmeye dair tüm detayları Ankara Life Dergisi okurları için anlattı.

Hedefimiz, öncelikle vücut şekillendirme ameliyatlarında dünyanın en iyisi olmak. Daha sonra da Avrupa başta olmak üzere bu konuda referans merkezi olup geniş kitlelere hitap etmek. Uzun süredir ve çok sayıda hastaya vücut şekillendirme yapmanın getirdiği tecrübe tüm ekibimize yansıdı. Gerekli teknolojik altyapı da Amerikan firmalarından temin edildi.

Meme büyütme ve yağ alımı işlemleri ile vücut şekillendirme, Amerika‘da en fazla yapılan estetik cerrahi ameliyatlar sıralamasında yıllardır en üsttedir. Vücut şekillendirmede en önemli konu doğru bilimsel kanıtlara dayanan tedavileri titizlikle uygulamaktır. Onlarca yöntem arasından seçilecek vücut şekillendirme yöntemi etkili ve sağlıklı olmalı, mevcut sağlık durumunuzu daha iyiye götürmelidir. Vücut şekillendirme işlemleri bu konuda deneyimli plastik cerrahi uzmanı ve anestezi uzmanı yanında gerekli teknolojik altyapı, deneyimli hemşirelik hizmetleri de gerektirir.

Her hasta için ideal tedavi alternatifi farklıdır. Uygun tedavinin seçimi oldukça önemlidir. Meme küçültme ya da karın germe ameliyatlarına yağ alma işlemini de eklediğimiz gibi gerekirse tedavi alternatiflerinden birkaçı beraber uygulanabilir.

Vücut şekillendirmede temel amaç; kadında ince bel, hafif projekte popo, belirli hacim ve diklikte meme ve erkekte memesizlik gibi özelliklerle kadını kadınsı, erkeği ise erkeksi göstermektir. Sonraki amaçlar ise mümkün olduğunca formda, sağlıklı ve genç görünümdür.

Hedefinizi bilirseniz, rüzgar karşıdan da esse rotanızı ona göre ayarlayıp hedefe ulaşabilirsiniz. Hem de tersten esen rüzgarı kullanarak.

Vücut şekillendirme ameliyatlarında amacımız diyet ve sporla yapamadıklarınızı yapmaktır. Bu ameliyatlar diyet ve sporun yerine geçmeyeceği gibi diyet ve sporla da belirli bölgelerin şeklini değiştiremezsiniz.

Spor ile düzeltilmeye çalışılan bir erkek meme büyümesi, alttaki kasın büyümesi ile daha da büyük görünebilir. Ayrıca bölgesel zayıflatan, mucize bir egzersiz yoktur.

Yağ alma işlemleri sonrası kasların üzerindeki yağ örtüsü kalkar ve kasların görüntüleri daha belirgin olur. Kasları daha da belirgin gösterecek yağ enjeksiyonlarını ise kilo alıp verme ile değişebileceğinden dikkatli olmayacak hastalara önermiyorum.

Vücut şekillendirme ameliyatları hangi kilolarda yapılmalıdır?
Vücut şekillendirme ameliyatları sabit kilolarda yapılır. Yani kişi, diyetle ve sporla kilo verecekse ameliyat sonrasında da koruyabileceği kilolara kadar inmelidir. Bu prensip mide ameliyatları ile kilo veren hastalar için de geçerlidir. Yani ameliyattan sonra büyük kilolar alınmasını da verilmesini de istemeyiz. Ameliyatın etkin planlanması için de kişinin sabit kilolarında olması, revizyon ameliyatlara ihtiyaç duyulmaması açısından önemlidir.

Vücut şekillendirme amacıyla hangi işlemleri yapıyorsunuz?
Vücut şekillendirme ameliyatları çok geniş bir yelpaze. Öncelikle hastaya en az zarar verecek yöntemle problem çözülmeye çalışılır. Daha az kesi ile yapılabilecek ameliyatlar teknolojinin de desteği ile ön planda tutulabilir. Lazer yardımlı yağ alma işlemleri, küçük kesiler ile yağı alırken ek olarak deriyi de küçülttüğü için daha sık yapılmakta. Ancak bazı hastalarda, özellikle 40 -50 kg vermiş hastalarda, doğumlara veya hızlı kilo almaya bağlı derinin inceldiği hastalarda, stria (çatlak) yaygın ve geniş olan hastalarda germe işlemleri gibi derinin fazlasının çıkartıldığı ameliyatlar çözüm olmakta. Bu amaçla karın germe, kol ve bacak içi germe, popo dikleştirme en fazla yaptığımız ameliyatlar.

Aldığınız yağlar ihtiyaç olan alanlarda kullanılıyor mu?
Tabii ki, özellikle yüzde ve popoda kullanılıyor. Yağların memede kullanılması meme kanseri takibini zorlaştırabildiğinden düşük hacimde kullanılabilir, meme protezlerine ilave edilebilir. Çarpık bacak onarımında kullanılabilir. Yağ dokusu kök hücre bakımından da zengin bir dokudur. Yani bulunduğu bölgenin rejenerasyonu için de önemlidir. Ancak verilen yağın hepsi tutmaz ve tutmayan kısım için yeniden yağ vermek gerekebilir. Tutan kısım ise çok uzun süre, neredeyse ömür boyu kalır. Karın alt kısmından alınan yağ dokusunun kalıcılığı biraz daha yüksektir.

Eğer yağ transferi yapacak isem transfer edeceğim kadar yağı klasik yağ alma yöntemlerine benzer teknikle alırım ki yağ dokusunu canlı nakil edebileyim. Yani lazer, ses dalgası gibi enerjiler kullanmam. Ses dalgasının zararı olmadığı ileri sürülse de riske girmeye gerek yok, zaten çok büyük hacimler vermiyorum. Hava ile bile temas ettirmeden, yağı inceltecek işlemden geçirip nakil ediyorum. Canlı doku ile temas eden yağ dokusunun canlı kalacağını bildiğimden, katmanlar halinde ve küçük hacimler ile yağı veriyorum ki yağ orada kalsifiye bir nedbe dokusu olarak değil, canlı bir yağ dokusu olarak kalsın. Yani sosyal medyadaki büyük popoların taşlaşmış olma ihtimalini hastalarımda istemem.

Yağ alımı süreci nasıl?
Bu süreç tamamen alınan yağ miktarına bağlı. Ortalama 4 litre civarında yağ aldığım bir hastanın sürecinden bahsetmek gerekirse; ameliyatı genellikle sabah saatlerinde yapıyorum. Önceden tahliller ve fotoğraflama yapıldığı için ameliyat gününe sadece ayakta yapılacak çizim işimiz kalıyor. Hastalarımız son ana kadar banyo yapabilsin diye planlama çizimini hasta odasına bırakıyorum. Sakinleştirici bir ilaçla ameliyat odasına alıyoruz ki genelde bu ilaçtan sonrası hatırlanmıyor. Ameliyat süresince hastamızı ısıtsak da uyanma aşamasında bir miktar üşüme olabiliyor. Etkili ağrı kesiciler ve deneyimli anestezi doktorlarının ek önerileriyle ameliyat sonrası çok zor olmuyor. Hastalarımız genellikle ertesi gün taburcu oluyor.

Yaklaşık üç hafta korse giyiliyor ve 3-4 günde bir pansuman yapılıyor. Bu pansumanlar su geçirmediği için banyo yapmak mümkün. Korse çıkartılıp yıkanıp tekrar giyilebiliyor. Korse tekstil sektörünün gelişmiş olduğu İspanya’dan getiriliyor ve kademeli korseler kullanılıyor. Korseye ilave olarak kısa süreli olarak sünger de kullanılabiliyor. Protein yönünden zengin bir diyet ve ödem atıcı gıdalar öneriyorum. Ama ödem atıcı ilaçları kesinlikle önermiyorum. Bu ilaçlar şekli çabuk gösterir ama iyileşme sürecinden sonra şekil zaten iyi olacak, erken dönemde önemli olan hızlı iyileşmeniz. Çok nadiren çıkış öncesinde hastanede kan replasmanı yapmak gerekiyor. İşlem yapılan bölgeye bağlı pozisyonlar öneriliyor. Örneğin karın bölgesi yapılmışsa iki hafta öne eğilmeden oturmak gerekiyor, bacak bölgesi yapılmışsa bacağın altına sert bir yastık konarak yatmak gerekiyor, kol bölgesi yapılmışsa yatarken kolun altına yastık koyuluyor. Tabi ki yağ alım miktarı düşükse, mesela erkek meme küçültülmesi ya da gıdık gibi, süreç çok daha kolay yürüyor. Zaten ihtiyacınız 10 litre yağ alımı da olsa ben en fazla 6 litre civarında alıyorum ki sağlık problemleri yaşamayalım.

Kol, bacak, karın germede ne gibi yenilikler var?
Bu ameliyatlardaki en büyük gelişme yağ alımı ile beraber yapılması. Lipoabdominoplasti gibi yağ alımına ilave edilmiş bir karın germe uygulamasından alınan sonuç çok daha verimli olmakta. Pansumanlarda su geçirmeyen kapamalar da banyo yapmaya izin vermesi ile ameliyat sonrası hasta konforunu çok artırdı.

Meme estetiğinde en çok talep ne yönde?
En çok dikleştirme ve büyütme istenmekte. Bu tamamen meme hacmi ile ilgili. Kişinin kol boyu ve göğüs kafesine göre memesinin ideal konumu vardır. Meme eğer bu konumun çok altına sarkmışsa dikleştirme ameliyatı yapılır. Hafif sarkmalar, eğer meme hacmi küçükse sadece meme implantları ile giderilebilir. Dikleştirme işlemi büyütme veya küçültme ile beraber de yapılabilir. Meme büyütme, günümüzde Amerika’da en fazla yapılan estetik cerrahi ameliyatlarından biri. Ancak yabancı maddeye ait riskler de taşımakta. Aşırı büyük protezlerden, yeterli geçmişi olmayan protezlerden kaçınmak gerekmekte. Bilgisayar programları fikir verse de ameliyatta mevcut göğsünüzün protezi nasıl örttüğü ideal protez boyutunu belirlemede kullanılmalıdır.

Erkek vücut şekillendirme ne sıklıkta yapılıyor?
Amerika kaynaklı istatistikler erkek vücut şekillendirmenin en çok yapılan estetik ameliyatlar içinde ilk beşte olduğunu gösteriyor. Özellikle meme küçültme 3. sırada. Kas şeklinin belirginleştirilmesine yönelik işlemler de oldukça sık yapılmakta. Ancak karın içi yağlanma ile gelen erkeklere plastik cerrahi bir şey yapamaz. Yani bizim yağ alabildiğimiz alan kas ile deri arasıdır. Erkekte büyük meme probleminde yanlış spor ve alttaki kasın büyütülmesi ile daha da kötü görüntüler çıkmaktadır. Erkek meme büyümesinin çözümü, altta yatan neden araştırıldıktan sonra ve bu nedenin düzeltilmesi ile bir yıldan fazla meme büyümesi devam ediyorsa küçük kesiler ile meme dokusunun alınmasıdır. Deriyi de küçültmek amacıyla lazer yardımlı tightening (germe) bu ameliyat sırasında kullanılabilir.

Vücut şekillendirme ameliyatlarının sağlığa faydaları da var mı?
Vücut şekillendirmenin sağlığa pek çok faydası var. Özellikle meme küçültme sonrası sırt ve boynun rahatlaması, omuzlara binen yükün azalması ile kronik ağrılar azalmakta. Meme ile karın arasında hava almayan alanın düzelmesi ile bu bölgedeki mantar enfeksiyonları düzelmekte. Yağ alma işlemleri sonrası insülin direnci azalmakta, kan şekeri düzenlenmesi ve metabolik süreçler olumlu değişmekte. Yükün azalması eklemleri rahatlatmakta. Erkek meme büyüklüğünün neden olduğu duruş bozukluğu düzelmekte. Aşırı kilo veren hastalarda deri katları arasındaki hava almayan alan düzelerek hijyen problemleri ve mantar enfeksiyonu azalmakta.

Yurt dışından hastalar neden Türkiye’yi tercih ediyor?
Öncelikle yapılan cerrahi işlem gerçekten çok üst düzeyde. Hastane donanımı, cihazlarımız ve hasta bakım hizmetlerimiz konusunda dünyanın belki en iyisiyiz. Yurt dışından gelen hastalar bu nitelikte hizmeti kendi ülkelerinde bulamıyorlar. Daha azına da daha çok bütçe ayırmıyorlar. Bizim tek eksiğimiz tanıtım.

Yağ alma işlemi sonucu kalıcı mı? Diyet ve spordan farkı ne?
Biz yağ alırken vücudun o bölgesindeki yağ hücresi sayısını azaltıyoruz. Diyet ve sporla sadece yağ hücresi boyutu küçülür, yani sayısı sabittir. Dolayısıyla diyet ve sporu kesince yağ hücresi yeniden büyür. Yağ alındıktan sonra yağ hücresi sayısı azaldığı için kolaylıkla o bölgeden yağlanma olmaz. Tabii ki yağ alma işlemleri sonrası da diyete ve spora dikkat edilmesi sonucu mükemmele taşıyacaktır.

Yağ alma işlemi sonrası başka bölgelerde yağlanma olur mu?
Vücudun her yerinden yağ alınırsa ve bir yerinden alınmazsa o alınmayan yer risklidir. Kaldı ki vücudun her yerinden yağ almak mümkün değildir. Yağ alma ile biz sadece kontur deformitelerini düzeltiriz. Yani işlem yapmadığımız çok geniş alanlar bırakırız. Hiç istenmez ama kilo alınırsa alınan kilolar işler sonrasında çok geniş alanlara yayılacak ve tek bir yerde birikmediği için problem olmayacaktır. İdeali ise bu işlemler sonrasında kilo kontrolü ve kas kütlesinin artırılmaya çalışılmasıdır.

Deri sarkmalarına lazer nasıl etki ediyor?
Yanma vakalarında en çok odaklandığımız noktalardan bir tanesi yanıkların deriyi küçültmesi. Bu, Amerika’da pek çok saygın dergide de çekintileri açmak üzerine yazılarımın yayınlandığı vücudun savunma mekanizmasıdır ve alanı küçülterek hızlı iyileşmeyi hedefler. İşte vücudun bu savunma mekanizmasını şimdi estetik amaçlı kullanmaktayız. Deri kalınsa bu etki maksimumdur. Deri çok incelmişse ve sarkma çoksa germe işlemleri ile derinin fazlasının çıkartılması gerekir. Laser tightening (germe) çok küçük kesiler ile yapılırken, germe ameliyatlarında deri fazlalığına göre değişen uzunlukta kesiler vardır.

Yağ alma işlemi en çok hangi bölgelerde etkili?
Basen, bacak içi, diz çevresi ve diz üstü, gıdık, ayak bileği, bel, sırt, karın, kol içi sıklıkla yaptığımız alanlar. Asıl hedefimiz kontur düzeltmektir. Alınan yağ miktarından çok daha fazla bir şekillendirme amaçlanır. Örneğin basenin, bacak içinin, diz çevresinin incelmesi bacağı daha uzun gösterir. Belin incelmesi çok daha zayıf ve popo projeksiyonunu yüksek gösterir, kadınsı bir kum saati görüntüsü oluşturur. Erkeklerde ise en çok meme küçültme, karın ve bel inceltme talep görmekte.

Hangi sağlık durumları bu işlemler için engeldir?
Anestezi için riskli durumlar olan kansızlık, kanama bozuklukları, pıhtılaşma bozuklukları, kanser, kontrol altında olmayan diyabet ve otoimmün hastalıklar gibi durumlarda bu işlemler öncesi gerekli konsültasyonlar yapılmalı ve işlem ertelenmelidir.

Sosyal hayata dönüş, spora başlangıç ne zaman olabiliyor?
Eğer germe işlemi yapılmadıysa ve ağrı kontrol altına alınabilmişse -ki yaklaşık olarak ilk bir haftada bu sağlanır- sosyal hayata dönülebilir. Germe işlemleri yapıldıysa 2-3 hafta spora ara verilmesi gerekebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here