Dt. Utku Açıcı: Tasarım İle Göz Alıcı Gülüşler

0
513

Son zamanların en çok talep gören uygulamalarından biri olan gülüş tasarımı, ağrısız bir süreç sonrasında göz kamaştıran bir gülüşe sahip olmanızı sağlıyor. 2015 yılında Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Dentangora Ağız ve Diş Sağlığı Poliklinikleri kurucu ortağı olan Dt. Utku Açıcı, gerçekleştirdiğimiz keyifli röportajda gülüş tasarımı hakkında bilinmesi gerekenleri anlatırken tasarımın alanında uzman, tecrübeli hekim tarafından yapılması gereken bir işlem olduğunu vurguluyor.

Harika bir gülüşe sahip olmak için gülüş tasarımı giderek yaygınlaşıyor. Peki, nedir gülüş tasarımı?
Hastanın gülme hattını değiştirerek yepyeni ve estetik bir gülüş elde etmek için yapılan tedavilerin tamamıdır. Bu tedaviler; estetik dolgular, kanal tedavisi, porselen kaplamalar, zircon uygulamaları, emax laminate uygulamaları, implant uygulamaları gibi dişsel tedaviler ile yumuşak dokuda yapılan yani pembe estetik olarak adlandırdığımız uygulamalardır. Özetle; hem beyaz estetik (dişlerle ilgili olan kısım) hem de pembe estetik (diş eti, damak, dudak) üzerinde yapılan değişikliklerle hastanın kişiliğine ve genel görüntüsüne uygun bir görüntü elde etmeyi amaçlayan, doğala en yakın olanı uygulamayı hedefleyen bir tedavidir.

Tasarım için dikkat ettiğiniz noktalar nelerdir?
Gülüş tasarımı analizi kapsamlı ve birçok değişkene bağlıdır. Kişinin dudak yapısı, dişlerin form ve büyüklükleri, hastanın ten rengi, yüz hatları gibi birçok etkene bağlı olarak değerlendirilip tasarım yapılmaktadır.

Anestezi kullanılan estetik bir uygulama mıdır?
Gülüş tasarımı aşamasında kişinin çene filmlerinde, yüz hatlarını ve dişleri net bir şekilde görmemiz için alınan fotoğraflarda anestezi kullanılmaz. Ancak tedavi sürecinde lokal anestezi altında işlemler yapılabilir. İşlemin durumuna göre ve dişin yapısına göre değişiklik göstermektedir.

Gülüş tasarımında diş etlerinde veya çenede yapılan işlem var mıdır?
Gülüş tasarımında gülüş estetiğini tam olarak sağlayabilmemiz için diş, diş etleri ve çene yapısını, yüz hatlarını bir bütün olarak ele almalıyız. Bunun için gerekirse diş etlerinde pembe estetik dediğimiz görüntüyü sağlaması amacıyla diş eti şekillendirme (gingivektomi, frenektomi gibi) işlemleri yapılabilir.

Peki, her gülüş aynı mıdır yoksa kişiye özel farklı gülüş tipleri de var mıdır?
Her gülüş aynı değildir. Kişinin dudak yapısı, yüz hatları, anatomik yapısı, ten rengi, diş eti, psikolojik durumu farklılık göstereceği için kişiden kişiye değişen bir faktördür.
Estetik diş hekimliğinde yeni trend olan gülüş tasarımı, kişiye özel olarak planlansa da talep gören ve beğenilen hollywood smile, çekici estetik gülüş, entelektüel gülüş, sportif gülüş gibi gülüş çeşitleri de vardır.

Uygulama ve sonrasında tedavi süreci nasıl işliyor?
Kişiden alınan çene filmleri, çekilen fotoğraflar ve ağız içi ölçüler sonrasında bilgisayar ortamında digital smile desing (DSD) dediğimiz işlemle gülüş tasarımı yapılıp kişinin tedavi sonrası görüntüsünün nasıl olacağına dair ön izleme amacıyla mock-up hazırlanır. Mock-up uygulaması; dişlere dokunmadan, kişinin dişlerine yapılacak olan işlemlerin sonucunu, yani “final gülüşünü” ön tasarım olarak görme imkanı sunar. Kişinin tedaviyi kabul etmesi halinde işlemler başlar ve yaklaşık olarak 4 ile 10 gün içerinde tedavisi bitmektedir.

Görünüşe göre bu işlemlerde teknoloji aktif olarak kullanılıyor. İlerleyen teknolojinin özellikle gülüş tasarımı konusunda diş hekimliğine olan katkıları hakkında neler düşünüyorsunuz?
Dijital diş hekimliği uygulamalarının hastalar için büyük konfor sağlamaktadır. Önceki yıllarda gülüş tasarımı konusunda digital diş hekimliği açısından olanaklar pek elverişli değildi. Kişilerin tedavi sonrası nasıl bir gülüşe sahip olacakları konusunda ön izleme imkanları yoktu. Ancak teknolojik gelişmelerle birlikte kişinin ağız yapısı bilgisayar ortamına rahatlıkla aktarılabilmektedir. Ağız içi tarayıcılar sayesinde ölçü işlemleri daha hızlı ve konforlu yapılmaktadır. Bilgisayar ve digital materyaller sayesinde diş rengi, diş yapısı gibi kişiden kişiye değişen faktörler daha standart bir şekilde ve hata oranı minimuma indirilerek optimum seviyede yapılabilmektedir. Yapılan araştırmalar sayesinde önümüzdeki yıllarda digital diş hekimliği çok daha kolay hale gelecektir. Hatta cep telefonu uygulamaları gibi kolay ulaşılabilir, taşınabilir cihazlarla gülüş tasarımı yapılabileceğini düşünmekteyim.

Gülüş tasarımı isteyen fakat dentafobi yaşayanlar için neler söylemek istersiniz?
Gülüş tasarımı yapılırken alınan çene filmleri ve ağız içi fotoğraflarda anesteziye ihtiyaç duyulmamaktadır. Tasarım aşaması konforlu ve rahat bir işlemdir ve kişilerin endişe duymasına gerek yoktur. Tedavi aşaması konusuna gelecek olursak; dentafobi için hipnoz teknikleri ve sedasyon işlemleri ile tedavilerini rahatlıkla yaptırabilirler. Hipnoz işlemi ile kişinin endişeleri giderilip hekimine tam güven sağlayarak tedavisinin rahatlıkla yaptırabilirler. Sedasyon işlemi ise kişinin yarı baygın bir şekilde bilinci açık ancak işlemler sırasında acı, korku gibi faktörleri ortadan kaldıran herhangi bir şey hissetmemesini sağlayan işlemdir. Bu işlemler dentafobi yaşayan kişiler açısından konforlu ve rahatlıkla yapılabilmektedir.

Tasarım yaptırmayı düşünen kişilerin mutlaka göz önünde bulundurması gerektiği noktalar nelerdir?
Öncelikle kişinin beklentilerinin tam olarak karşılanması için kişi ile hekim arasındaki iletişim çok önemlidir. Alanında uzman, tecrübeli hekim tarafından yapılması gereken bir işlemdir. Bunun için diş hekimliğinde birçok alanda uzman olmak gerekir. Estetik diş hekimliği, protez, porselen, diş eti cerrahisi, kompozit dolgular ve bunlarla ilgili teknolojilerin ve yeniliklerin takibi konularını çok iyi bilmek gerekir. Bütün bunların yanı sıra vaka tecrübesi ve el yeteneği de önem kazanır. Ayrıca klinik şartları ve temizlik; güven duygusu oluşturması açısından göz önünde bulundurması gereken diğer faktörlerdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here