Yazılım Teknolojilerinde Niltek Yazılım Devri

0
645

İnsan beyninin en büyük eserlerinden bir tanesi teknoloji kullanılarak yapılan üretimler. Bu üretimler sayesinde günlük hayatımızın kolaylaşmasının yanı sıra sağlık alanında, savunma alanında veya haberleşme alanında da çok daha kısa sürede çok daha verimli sonuçlar elde edilebiliyor. Artık cebimizde, gittiğimiz her yere yanımızda götürebildiğimiz telefonlar yalnızca iletişim kurmamızı sağlamaktan çok daha fazlasını yapıyor. Oluşturulan yazılımlar ve yapılan uygulamalar, telefonlarımızı arkadaşımız ve hatta bazen rehberimiz haline getirmiş durumda. Niltek Yazılım Teknolojileri ailesinin üyelerinden Burcu Yılmaz ile gerçekleştirdiğimiz röportajda, teknolojinin deyim yerindeyse yaşam koçluğuna evrilen öyküsünü konuştuk.

Burcu Hanım, öncelikle kendinizden ve Niltek Yazılım Teknolojileri’nden bahseder misiniz?
Niltek Yazılım Teknolojileri A.Ş. 2018 yılının Mayıs ayında Hacettepe Teknokent’te kurulmuş bir bilişim firmasıdır. Firmayı oluşturan kurucu ekip kendi alanlarında uzman ve sektörde 15 yıl üzeri deneyimleri bulunan, Türkiye’nin büyük bilişim firmalarında çalışmış kişilerden oluşmaktadır. Kurucu ekip, sektördeki bu deneyimlerini yeni bir şirket kurarak güç birliği yapmak üzere Niltek çatısı altında birleşmişlerdir. Ben de bu başarılı ekibin bir parçası olmaktan büyük mutluluk duyuyorum.

Niltek Yazılım hangi alanlarda teknolojiyi kullanıcıların hizmetine sunuyor?
Niltek, özellikle yazılım alanında olmak üzere Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP), Müşteri İişkileri Yönetimi (CRM), Enerji Verimliliği ve İzleme ve Mobil uygulamalar alanında faaliyet göstermekte, müşterilerine özel çözümler üretmektedir.

Peki, bireysel kullanım amacıyla yaptığınız üretimler de var mı?
Özellikle mobil uygulamalarımızda bireysel kullanıcılara da hitap ediyoruz. Örneğin Google Play ve IOS’ta “Niltekgame” olarak bazı oyunlarımız mevcut. Fikri de kendimize ait olan oyunlarımız büyük beğeni topluyor. Şu anda da “Cixol” isminde diyet yapmak isteyen bireysel akıllı telefon kullanıcılarına yönelik olarak bir ürün hazırlığı içerisindeyiz. Uygulamamızın ilk versiyonu, Ramazan Bayramı sonrasında uygulama mağazalarından erişilebilir durumda olacak.

Cixol sağlıklı hayat sürmemize rehber olan bir yapay zeka mıdır?
Aynen öyle diyebiliriz. Cixol, diyet yapmak isteyen, her gün ne yediğini not edip ne kadar kalori aldığını izlemek isteyen, yaptığı diyetin kilo olarak yansımasını kontrol etmek isteyen kullanıcılar için hazırlanan bireysel bir uygulama aslında.
Cixol’u diğer diyet uygulamalarından ayıran özellik ise gamification dediğimiz oyunlaştırılmış bir uygulama olması. Yani kullanıcılarımız uygulamamızı kullanırken hem eğlenecek hem de hediyeler kazanabilecekler. Tabi bu uygulamayı yaparken konunun profesyonelleri olan diyetisyenlerden de destek aldık. Kullanıcılarımız aynı zamanda diyetisyenlerimizden gerçek zamanlı olarak canlı destek alabilecekler. Onların fikirleri doğrultusunda kişilerin alması gereken kalori miktarları hesaplanarak uygulamanın içerisine entegre edildi.

Peki, Cixol’a nereden ulaşabiliriz?
Cixol, hala geliştirme sürecinde olan bir uygulama. En kısa zamanda kullanıcılarımızla buluşturmak üzere çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz. Çalışmalarımız tamamlandıktan sonra bu uygulamaya ulaşmak isteyenler AppStore ve Google Play Store’dan uygulamamıza erişim sağlayabilecekler.

Son olarak teknolojinin günlük hayatımız üzerindeki artan etkisi hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?
Günümüzde teknolojinin yer almadığı alan neredeyse yok diyebiliriz. Günlük hayatımıza o kadar entegre olmuş durumda ki onun olmadığı yerler dikkatimizi çeker hale geldi. Mutfağımızdaki gereçlerden tutun iş yerlerinde, sokakta, hastanelerde, otellerde, her yerde bir şekilde teknolojik ürünler ile bir aradayız. Bu öyle bir noktaya geldi ki; içerisinde televizyon olmayan bir oturma odasını garipsiyoruz.

Yaşamımızın her alanında önemli bir yeri olan teknolojinin birincil amacı hayatımızı kolaylaştırmak. Bununla birlikte zamandan tasarruf etmemize yardımcı olarak günümüzü daha verimli planlayabilmemize yardımcı olması da sağladığı en büyük kolaylıklardan bir tanesi. Bu açıdan baktığımız zaman teknoloji, olmazsa olmazımız ve Niltek Yazılım olarak biz, yakın takipteyiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here