Uzm. Dr. Ebru Akçakanat: Mutluluk Bağımlılıklardan Kurtulmakla Mümkün!

0
487

Bağımlılıklar, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bir sorun. Özellikle sigara bağımlılığında her 10 saniyede bir kişi sigaraya bağlı hastalıklardan dolayı hayatını kaybetmekte. Bunları en aza indirgemek amacıyla bağımlılıklarından kurtulmak isteyenler için bağımlılık tedavileri, 20 yıllık doktor olarak benim kontrolümde ve bu konuda uzman ekibimizle kliniğimde yapılmaktadır.

Sigarayı bırakmada kişilerin en büyük korkusu sürecin çok zor olacağına inanmaları olur. Kendi kendine sigara bırakmayı deneyip ilk birkaç günü nikotin yoksunluğundan dolayı çok zor geçirdiğinde ve sigara içmeye tekrar başladığında kişi artık inancını kaybetmeye başlar. Sürecin hep böyle olacağını düşünür ancak süreç, etkin tedavi ile çok daha kolay bir hal alır.

Kliniğimizde bu konuda Biyofeedback yöntemi cihazlar aracılığı ile tedavi yapmaktayız. Tedavi hem fiziksel hem de psikolojik olarak kişiyi desteklemektedir. Her maddenin bir frekansı vardır. Nikotin detoksunda cihaz, bu frekansı kişide tespit ederek silmektedir. Böylece nikotin vücudumuzdan temizlendiği için fiziksel istek hali azalır. Özellikle sigara bırakmaya çalışırken kişileri zorlayan süreç; nikotin eksikliği, sinirlilik, gerginlik hali olduğu için tedavi bu kısmı destekler. Psikolojik olarak kişilerde uzun yıllar içilen sigara, el alışkanlığı yaratır. Kişiler, stresi içilen sigara ile dengelediğine inandığı için sigara bırakmaya karar verildiğinde yaşanan süreç bir mücadele sürecidir.

Tedavi sırasında cihaz bir de sprey hazırlamaktadır. Kişinin nikotin frekansının suya yüklenerek hazırlanan bu sprey de kişiye verilerek ilk günlerde aklına sigara geldiğinde spreyi kullanması söylenir. Böylece bağımlılığın fiziksel yoksunluk ile beraber psikolojik kısmının da süreci kolaylaşmaktadır.

Aynı durum alkol bağımlılığı için de geçerlidir. Yine kilo vermek amaçlı şeker, karbonhidrat frekansı silinerek de iştah kesme amaçlı tedavi yapılabilir.
Psikolojik destek olarak tedavi sırasında bir de: “Bach çiçek terapisi” yapılmaktadır. Bu yöntemle kişiyi rahatlatan çiçek frekansları ve ”seratonin hormonu” kişiye frekans olarak verilir. Böylece stres ve gerginlik halinin en aza indirilmesi amaçlanır. Bu tedavileri uyguladığımız hastalarımızın çoğunluğu, özellikle ilk haftalarını çok keyifli geçirdiklerini belirtmişlerdir.

Cihaz, Alman patentli bir cihaz olduğu için tedavi etkinliği oldukça yüksektir. Çoğunlukla bir seans kişilerde yeterli olmaktadır. Ancak kişinin ihtiyacı varsa bir hafta sonra destek seansı yapılabilir. Yine üç ay içinde kişi herhangi bir istek hali yaşarsa destek seansı yapılabilir.

Tedavi; hamilelerde, kalp pili olanlar ve epilepsi hastalarında uygulanmamaktadır. Depresyon hali olanlar, psikolojik herhangi bir rahatsızlığı olanlar, stres düzeyi yüksek olanlar genel durumlarından dolayı sigarayı bırakmakta zorlanabilirler. Bu kişilerde sigara bağımlılığı tedavisinden önce stresle baş etmek üzere terapiler daha faydalı olacaktır.
Unutmayın! Karar verildiğinde sigarayı bırakamayacak hiç kimse yoktur!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here