Uzm. Dt. Sezer Yıldırım: Sağlık Düzenli Diş Fırçalamayla Geliyor

0
144

Diş bakımı, sanılanın aksine sadece diş sağlığı için değil başka hastalıkları da önlemek adına yapılması gereken rutinlerden biri. Diş sağlığımız ne kadar iyi olursa o kadar sağlıklı olacağımızı tüm doktorlardan duyuyoruz. Diş bakımı hakkında konuştuğumuz Beysudent Ağız ve Diş Sağlığı hekimlerinden Uzm. Dt. Sezer Yıldırım diş bakımı ve yapılması gerekenler hakkında değerli okurlarımız için bilgiler verdi.

Sezer Bey, Beysudent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’nde ne tür tedaviler uyguluyorsunuz?
Beysudent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’nde dolgudan implanta, protezden tel tedavisine kadar diş hekimliğinde uygulanan tüm tedaviler uzman kadromuz tarafından yapılmaktadır. Teknolojik altyapımız sayesinde başka bir kurumla ortak çalışma ihtiyacı olmadan, gereken tüm tedaviler tek bir çatı altında yapılabilmektedir. Muayene sonrasında yapılması gereken işlemler belirlenmekte ve sırasıyla uzman hekimlerimiz problemleri çözmektedir.

Hastalarınızda karşılaştığınız kadarıyla diş bakımında yapılan hatalar nelerdir?
Hastaların en zorlandığı konu diş fırçalama ve diş sağlığının korunması. Diş fırçalamanın nasıl olması gerektiği ve bunun haricinde dişleri korumak için neler yapılması gerektiği konusunda oldukça bilinçsiziz. Hastaların çoğunluğu yeterli ve etkili biçimde dişlerini fırçalamamakta ve sorunların temel kaynağı da doğal olarak bu olmaktadır. Düzenli olarak diş hekimi muayenesine gitmemek, sadece bir ağrı durumu oluştuğunda kliniğe başvurmak ise bu problemlerin ufakken çözülmesini engellemekte ve daha büyük tedavi ihtiyaçları oluşmasına sebep olmaktadır.

Kliniğinizde en sık rastladığınız diş hastalıkları nelerdir?
Her diş hekiminin karşılaştığı sorunlar gibi biz de kliniğimizde diş çürükleri ve diş eti çekilmeleri sorunlarıyla çok sık karşılaşıyoruz. Özellikle gençlerde çürük miktarları fazla iken, belirli bir yaş grubunun üzerinde daha çok diş eti problemleri, dişlerde sallanma ve dolayısıyla diş kayıplarına bağlı ağızda oluşan boşluklar görülmektedir.

Günlük diş bakımımız nasıl olmalıdır?
Diş bakımının en büyük bölümünü düzenli diş fırçalama oluşturmaktadır. Dişler düzenli olarak günde en az 2 defa fırçalanmalıdır. Bu fırçalama ise diş hekimi tarafından anlatılan teknikle yapılmalıdır. Doğru teknikle yapılmayan fırçalamalar dişlerin korunmasında etkili olmamasının yanında dişlere zarar bile verebilmektedir. Diş fırçalama haricinde ise diş ipi veya arayüz fırçaları ile diş fırçasının ulaşamadığı alanlar güzelce temizlenmelidir. Bunlar haricinde, günlük kullanıma uygun ağız gargaraları ile ağız hijyeni tamamlanabilmektedir.

Hastalarınız arasında dentofobisi olan mutlaka vardır. Böyle durumlarda nasıl yöntemler izliyorsunuz?
Diş hekimi korkusu ya da dentofobi özellikle toplumumuzda çok sık rastladığımız bir durumdur. Genellikle bu durumun sebebi; çocukluk çağında geçirilen olumsuz diş hekimi tecrübesi olmaktadır. Bu şekilde kliniğe gelen hastalarda genellikle ilk seansta işlem yapmayarak yapılacak işlemlerle ilgili detaylı bilgiler verilmektedir. İşlemlere en kolaylarından başlanarak kısa seanslarla tedaviler devam ettirilmektedir. Genellikle hasta, işlemler devam ettikçe korkusunu yenmekte ve daha rahat davranmaktadır. Ancak tüm uğraşlara rağmen bu korkusunu yenemeyen hastalara sedasyon ile anestezi altında çok daha konforlu şekilde tedavileri de uygulayabilmekteyiz.

Peki, diş hekimlerinin takip ettiği bir ”moda” var mı?
Son dönemde diş hekimliğinde dijitalleşme ön planda. Teknolojinin gelişmesi ile yapılacak işlemler bilgisayar ortamında tasarlanabilmekte ve hasta-hekim beraberce tedavinin son halini tasarlayabilmekte.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here