Prof. Dr. Serdar Öztürk: İdeal Ölçüler İçin Meme Küçültme Ameliyatı

0
711

Meme ölçünüzden dolayı bedeninize uygun kıyafet bulmakta güçlük çekiyorsanız, artık sırt ve bel ağrılarından şikayetçiyseniz ve günlük hareketlerinizin kısıtlandığını hissediyorsanız meme küçültme ameliyatını değerlendirmenizin vakti gelmiş olabilir. Prof. Dr. Serdar Öztürk, meme küçültme ameliyatını bu şikayetleri yaşayanlar için tanıttı.

Serdar Bey, ideal meme ölçüsü hangi kriterlere göre belirleniyor?
İdeal meme, kişinin vücut ölçülerine uygun oranlarda olmalıdır. Hastanın boyu, bel çevresi, omuz genişliği ve göğüs kafesi genişliği gibi parametreler ideal meme ölçüsünün belirlenmesinde son derece önemlidir. Yapılacak ameliyat öncesi şekil ve büyüklük konusunda hastaların beklentilerini iyi anlamak çok önemlidir. İlk muayene sonrasında daha önce ameliyat olmuş hastalarımızın öncesi ve sonrası fotoğraflarını da göstererek hastalarımızla birlikte meme boyutlarına karar vermekteyiz.

Büyük denebilecek ölçüdeki meme ne gibi sağlık sorunlarına yol açabilir?
Meme büyüklüğü 15-16 yaşlarından başlayarak her yaşta kadının sorunu olabilmektedir. 300 gramdan başlayarak 8-10 kg’a kadar meme dokusu küçültülebilir. Özellikle genç hastalarda çok büyük memeler yarattığı fiziksel ve psikolojik rahatsızlıklar ile özgüven kaybına sebep olabilmektedir. Büyük memeler terlemeye, sırt ve boyun ağrısına, omuzlarda düşmeyle birlikte kambur görüntüye sebep olabilmektedir. İleri derecede büyük memeler ise kollara giden sinirlerde ağrılara ve kısmi hasarlara neden olur. Daha ileri yaşlarda osteoporoz kaynaklı kemik sorunlarına eklenen yük nedeniyle ciddi fiziksel şikayetler ortaya çıkabilmektedir.

Büyük meme, kişinin kilolu görünmesinde karından bile daha önemlidir. Bu ameliyatlar ile memelerin boyutları küçültülerek, hem fiziksel rahatlık sağlanırken hem de psikolojik olarak ciddi özgüven artışı olmaktadır.

Peki, ölçülerin bu problemlere yol açmaması için hangi işlemlere başvuruyorsunuz? Meme küçültme ameliyatı sonrası iz kalır mı?
Sarkma olmayan hafif küçültme gerektiren hastalarda sadece liposakşın uygulaması ile bile iyi sonuçlar alınabilir. Bunun dışında cerrahi ile meme küçültme uygulanacak tüm hastalarda, meme başında hemen kahverengiliğin çevresinde ince bir iz mutlaka olacaktır. Meme büyüklüğü arttıkça dik bir iz ve daha da büyük memelerde ise meme altında gizlenen bir iz de eklenecektir.

Muayene sırasında yapılacak ölçümler sonrasında doktorunuz size kalabilecek izler hakkında bilgi verecektir. Bu izler kalıcı olup başlangıçta kırmızı olmakta ve bir yıla doğru giderek rengi beyaza dönmektedir. Son yıllarda bu izleri minimuma indirecek teknikler kullanmaktayız.

Meme küçültme ameliyatının emzirmeye etkisi var mıdır?
Uygun tekniklerle yapılan ameliyatlardan sonra anneler süt verebilirler. Ancak küçültme işleminde bir kısım meme dokusu çıkarıldığı için süt azalabilir. Meme dikleştirme işlemi yapılacak hastalarda uygun teknik kullanılırsa süt kanallarında herhangi bir yaralanma olmayacaktır.

Aşırı büyük memelerde meme başı aktarımı yama şeklinde yapıldığından süt kanalları ile meme başı arasındaki bütünlük bozulacağından süt verebilmeleri mümkün olmayacaktır.

Erkeklerde meme küçültme ameliyatı ne gibi durumlarda yapılıyor?
Erkeklerde meme büyümesine jinekomasti diyoruz. Sarkmış ve yağlanmış meme sorunuyla yaşayan erkekler istedikleri kıyafetleri giymekte, denize veya havuza girmekte zorlanabilmektedir. Genellikle çift taraflı olan jinekomasti, ilerlemiş olgularda psikolojik sorunları da beraberinde getirir. Tek taraflı meme büyümesinin meme kanseri açısından da değerlendirilmesi son derece önemlidir.

Jinekomasti genellikle liposakşın ve küçük bir kesiden meme dokusunun çıkarılması (pull-through) tekniği ile tam tedavi edilebilmektedir. Bazı olgularda ise sadece liposakşın yeterli olacaktır. Yaklaşık bir saat süren bir işlem ile jinekomasti düzeltileblir. 3-4 hafta süreyle korse kullanılması tavsiye edilir.

Ameliyat sonrası süreç nasıl ilerliyor?
İyileşme sürecini ihtiyaca göre uygulanacak teknik ve hastanın genel sağlık durumu belirler. Öncelikle deneyimli bir plastik cerrahi uzmanına muayene olmanız, yapılacak işlem ile ilgili detaylı bilgi edinmeniz ve beklentilerinizi doktorunuzla paylaşmanızda fayda var. Her kişinin meme dokusunun yapısı, boyutları ve daha önemlisi göğüs kafesi ve vücut hatları farklılık gösterir. Kişiye özel teknik seçimi ve iyi bir planlama ile ameliyatın gerçekleştirilmesi durumunda mutluluk kaçınılmazdır.

Operasyon sonrasında 2 gün kadar dren kullanılabilir. Drenler çekildikten sonra 4-6. günlerde hastanın duş almasına izin verilebilir. 2 haftadan sonra hafif fitness çalışmalarına ve bir aydan sonra ise tam spor faaliyetlerine başlanabilir. Hastalar ameliyattan bir hafta sonra işlerine rahatlıkla dönebilirler. Bu ameliyattan sonra genellikle ağrılı bir süreç yoktur. Bir buçuk ay sonra yüzükoyun yatabilirsiniz. Bir ay sonrasında ise yeni bedeninize göre sutyen almanın mutluluğunu yaşayacaksınız. Memenin gerçek şeklini alması 3-6 ayı bulmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here