Op. Dr. Baran Celtemen: Masum Görünen Kitle; Miyom

0
568

Miyomlar, özellikle kadınlar tarafından yaşanma sıklığı yüksek olan rahatsızlıklardan bir tanesi. Böylesine yaygın olmaları ve çoğunlukla masum olmaları ise zaman zaman ihmal edilmelerine sebep olabiliyor. Her ne kadar masum olsalar da vücudumuzun farklı noktaları üzerinde etkileri olabiliyor. Sağlığımızı etkileyen hiçbir konunun ihmal edilmemesi gerektiğini düşünerek miyomlar hakkında karanlıkta kalanları Op. Dr. Baran Celtemen ile konuştuk.

Baran Bey, her 3 kadından birinde miyom göründüğünü biliyoruz ama ”miyom”un açıklamasını tam olarak yapamıyoruz. Nedir miyom ve neden oluşur?
Miyomlar kadınlarda oldukça sık görülen iyi huylu büyümelerdir. 35 yaş üzerindeki yaklaşık her dört ya da beş kadından biri miyomlara sahiptir. Miyomlar, rahmin kas tabakasını oluşturan hücrelerden gelişen iyi huylu büyümelerdir. Miyomlar, oldukça sık olmalarına rağmen onlara neyin neden olduğu hakkında çok az bilgi bulunmaktadır. Kadın hormonu östrojen büyümelerini artırıyor gibi gözükmektedir. Vücuttaki östrojen düzeyleri doğal olaylara bağlı olarak artabilir ya da azalabilir. Örneğin gebelik östrojende artışa sebep olur, menopoz ise düşüşe neden olmaktadır. Bunun dışında ilaçlar da östrojen düzeylerinde değişikliğe yol açabilir.

Miyomda en belirgin şikayetler nelerdir?
Miyomların çoğu, hatta büyük olanlar bile neredeyse hiç belirti vermezler. Fakat belirti verenler ise kendilerini adet düzeninde değişiklikler, kanama miktarında artış, adet sancısı, ara kanamalar, kansızlık, tekrarlayan gebelik kayıpları, ilişkide ağrı, çevre organlara bası nedeni ile kabızlık ya da idrara sık çıkma gibi şikayetlerle belli ederler.

Peki, miyomda risk faktörleri nedir?
Miyomlarda en önemli risk faktörü miyomun hızlı büyümesidir. Eğer yapılan kontrollerde hızlı büyüyen bir miyom tespit edilmiş ise o miyom mutlaka alınarak patolojik incelemeye tabi tutulmalıdır.

Hangi durumlarda miyomlar kısırlığa neden olur?
Eğer miyom rahimden dışarı doğru ise bu tip miyomlar genellikle fertilite ile ilişkili değildir. Fakat eğer miyom rahim duvarında ise -ki biz bunlara intramural miyom demekteyiz- bunların fertiliteyi düşürebileceği öngörülmektedir.

Ancak fertiliteyi en fazla etkileyen, kısırlığa ve tekrarlayan gebelik kaybına neden olan miyom tipi bizim submukozal miyom dediğimiz, rahmin iç duvarında bulunan miyom tipleridir. Bu miyom tipine sahip kişiler eğer gebelik düşünüyor ise risklerin ve olasılıkların belirlenmesi için mutlaka bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından muayene edilmelidir.

Tedaviler miyoma göre değişiyor mu?
Belirtilere yol açmayan, küçük olan veya menopoza yaklaşan bir kadında görülen miyomlar sıklıkla tedavi gerektirmez. Ancak yukarıda bahsedilen şikayetleri yoğun olan veya gebelik planlayan ve tekrarlayan gebelik kaybı olan veya kısırlığa neden olan, hızlı büyüyen ve malignansi şüphesi olan bir miyom söz konusu ise mutlaka tedavi edilmelidir.

Gebelik sırasında miyomlar büyür mü, müdahale gerekir mi?
Gebeyseniz ve miyomlarınız varsa, muhtemelen siz veya bebeğiniz için problem yaratmayacaktır.

Gebelik sırasında miyomların boyutunda artma olabilir. Bu büyümenin büyük kısmı rahme gelen kan akımından kaynaklanır. Gebeliğin vücut üzerine yüklediği diğer taleplerle de birleşerek miyomların büyümesi rahatsızlık, baskı hissi ya da ağrı oluşturabilir. Hastaların çoğunluğunda gebelikten sonra miyomların boyutunda küçülme olduğunu görüyoruz.
Nadiren büyük bir miyom rahim ağzını kapatabilir ya da bebeğin doğum kanalından geçişini engelleyebilir. Bu durumda sezaryen doğum yapılır. Olguların çoğunda büyük bir miyom bile gebelik sırasında rahim genişledikçe bebeğin yolundan çekilecektir. Büyük miyomları olan kadınlar doğumdan sonra daha fazla kan kaybı yaşayabilirler.

Sıklıkla miyomların gebelik sırasında tedavi edilmeleri gerekmez. Ağrı ya da rahatsızlık gibi belirtileriniz oluyorsa doktorunuz istirahat etmenizi önerebilir. Bazen miyomları olan gebe bir kadının ağrı veya kanama şikayetleri ya da erken doğum tehdidi nedeni ile bir süre hastanede kalması gerekebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here