Mikrofonda Bir Güneş: Afitap Değermenci

0
480

Hani bazı insanlar vardır; girdiği her ortamda az konuşsalar dahi kelimeleri pür dikkat dinlenen, sadece varlıkları bile pozitif enerji yayan ve doğal bir ışığa sahip olan. Afitap Değermenci, isminin tam anlamıyla onlardan bir tanesi. Doğum yeri olan Karadeniz’in hırçın dalgalarını kendi ruhunda sevgi dalgalarına dönüştürüp bunu tüm dünyayla paylaşmayı yaşama amacı edinen Değermenci için başarı; doğasında olan güzelliklerin bir sonucu olarak ortaya çıkmış gibi adeta. Çalışkanlığın, asaletin ve sevginin muhteşem dengesi içerisinde medya dünyasında salınan seslendirme sanatçısı ve sunucu Afitap Değermenci, sanatın bütün güzelliklerini kucaklarken mesleğini aşkla gerçekleştirmeye devam ediyor.

Öncelikle medya ile tanışma hikayenizi öğrenmek isteriz.
Çocuk yaşımda başlayan ve hiç bitmeyecek bir sevgi serüveni. Kendi başarılarım sayesinde ilk olarak medya dünyasına küçük yaşımda radyo programı sunarak başladım. Zaman ilerledikçe eğitimler ve kendimi geliştirme çabalarım ile yol aldım. Radyo programı ile başlayan serüvenim TV, radyo, marka seslendirmelerim ile ulusal ve yerel organizasyonlar, protokol, olimpiyat gibi sunumlarımda ilgi topladı. Ve başarılı kişiler ile yer aldığım projeler önemli rol oynadı. Radyo hayatım ilk kez 9 yaşında, seslendirmelerim ise 2002 yılında başladı. Halen aynı heyecanla devam ediyor. Medya bir ailedir. Medya değerini biliyor ve koruyorum.

Ülkemizde seslendirme sanatının bulunduğu noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Seslendirme sanatı başlı başına bir sanat dalı. Bunun içerisinde doğru telaffuzlar, doğru tonlamalar, seslendirdiğiniz karakterin ve hatta oyuncunun özellikleri ve daha pek çok konu bir arada bulunuyor. Bu yüzden tam konsantrasyon ve tabii tecrübe başarılı bir iş çıkarmak için oldukça önemli. Doğru hıza ulaşmak, çevirisi yapılan metinlerde doğru duyguları verebilmek, bunun dışında şiir ya da kitap seslendirmelerinde okuyucuya en etkili biçimde ulaşabilmek başlı başına bir meziyet. Hepimiz biliyoruz ki dünyanın en iyi seslendirme sanatçıları güzel ülkemiz Türkiye’de bulunmakta. Farkımız ise kalitemizdir. Dünya genelinde ilk sırada olmak gurur verici. Çok değerli isimler genç nesilleri yetiştirerek bu başarının devamlılığını da sağlıyor.

Sunuculuk ya da seslendirme sanatçılığı için düzgün bir diksiyon tek başına yeterli mi?
Tek başına diksiyon kesinlikle yeterli değildir. Bir sunucunun her an her olasılığa hazırlıklı olması gerekiyor. Bu yüzden genel kültür, sanat bilgisi, gündemi yakalamak gibi konularda kendisini tamamlamış ve bu alanlarda söz söyleyebilecek kadar bu bilgileri özümsemiş olması gerekir. Sadece bunlarla da bitmiyor. Diksiyonda güzel Türkçeyi doğru kullanmak, özgüven, motivasyon, kişisel gelişim, dış görünüm, hakimiyet, işi ciddiye almak ve hitabet tüm diğer özelliklerin yanında bir sunucunun taşıması ve güzel bir sunuş için hakim bir şekilde kullanabilmesi gerektiği özellikler. Aslında sayacak çok madde var fakat özetleyecek olursak; hep yeniden öğrenme ve yenilikçi olmak en önemli unsurlar.

Sunuculuk en stresli mesleklerden bir tanesi. Sorunsuz bir sunum için ne gibi ön çalışmalar yapıyorsunuz?
Evet, haklısınız. Anlık gelişen ve tekrarı olmayan bir iş olması sebebiyle oldukça stresli. Ama stresi yok etmek profesyonel sunucunun iç dünyasında biter. Ben sunumlarımdan bir gün önce genellikle kendim için iç huzurumu yeniliyorum. Bu çok eğlenceli oluyor. Çünkü binlerce insan sadece sunumun konusuyla ya da o toplantının amacıyla değil; benim kelimelerimle, duruşumla, sesimle ve onlara hitap ediş şeklim ile de ilgilenirler. Bu yüzden enerjinizin daima yüksek ve kontrollü olması gerekiyor. Yaptığım işi çok seviyorum ve kendimi tamamen işime verdiğim için kendi enerjim yetiyor.

Her sunum birbirinden farklı. Çok eğlenceli ve doğaçlama ilerleyen sunumlar olduğu gibi öte yandan metne birebir sadık kalınması gereken, en ince ayrıntıların dahi profesyonellikle düşünülüp planlandığı, konu adaptasyonunun en yüksek düzeyde gerektiği ve hakimiyetin olmazsa olmaz olduğu protokol sunumlarında metinleri defalarca okuyorum, defalarca metinlerin üzerinden geçerek düzenliyor ya da baştan yazıyorum. Bu sayede hata yapma ihtimalini en aza indirerek için tastamam sonuçlanması için çabalıyorum.

2019 yılı için sizi heyecanlandıran projeler var mı?
Bu güzel bir sürpriz olsun.

Sosyal medyanın ya da hızlı haberleşmenin iletişim ve hitabet üzerindeki etkisi hakkında neler düşünüyorsunuz?
Sosyal medya amacı itibariyle oldukça faydalı bir mecra. Fakat her üründe olduğu gibi en verimli sonucu alabilmek için doğru kullanılmalı ve amacından saptırılmamalı. Sadece sosyalleşmek için değil; profesyonel amaçlar için de kullanılabilir olmasını seviyorum. Profesyonel bir spiker ve sunucu olmak zor iş. Hata istemez. Bu yüzden bu alana ilgisi olan insanlar için yapıcı, mesleği yeni tanıyan insanlar için bilgilendirici, hoşça vakit geçirmek üzere sayfanızı ziyaret eden takipçiler içinse ilgi çekici paylaşımlar yapılarak insanlara örnek olunabilir.

Agresif bir tutum, yapıcı olmayan, sadece eleştiri üzerinden ilerleyen ve bir çözüm üretmeyen içerikler negatif enerji oluşturabilir. Bunu hiç kimse istemez çünkü negatif yaklaşım beraberinde negatif geri dönüşleri getirir. İletişim için çok güzel ve çeşitli imkanlar mevcut artık, bunları; sevgiyi, saygıyı, hoşgörüyü ve mutluluğu yaymak için değerlendirmemiz gerektiğini düşünüyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here