Kalite Detaylarda Gizli: OTO ÇELİK

0
395

Otomotiv sektörü, ülkemizde her geçen gün gelişmekte ve yaygınlaşmakta olan bir sektör. Neredeyse her bütçeye ve her zevke uygun araç bulmak mümkün. Fakat bir aracı sadece satın almak ömür boyu kullanmaya yetmiyor. Gerek bir arıza durumunda gerekse tercihi modifikasyonlar için yedek parça ihtiyacı doğuyor. Oto Çelik, yıllar süren deneyimi ile harmanladığı dinamizmi sayesinde bu aşamada profesyonel destek sağlıyor. Oto Çelik sahibi Gökhan Çelik, yıllarını verdiği otomotiv sektöründe en önemli noktanın işini sevmek olduğunu söylüyor.

Oto Çelik’in kuruluş öyküsünden bahseder misiniz?
Şirketin temelleri 1983 yılında babam Ahmet Çelik tarafından atıldı. O yıllarda otomotiv sektörü ülkemizde şimdiki kadar yaygın ve erişimi hızlı değildi. Haliyle yedek parça ve hizmete ulaşmak da oldukça zordu. Bu zorluğa çözüm olarak Oto Çelik, Türkiye geneline 1983 yılından bu yana Range Rover Land Rover ve Jaguar markalarının yedek parça ithalatını yapmakta ve Türkiye genelindeki servislere yedek parça tedarik etmektedir.

Bu sektörü tercih etmenizin sebebi nedir?
Baba mesleği olarak başladığım otomotiv sektöründe çocukluk ve öğrencilik yıllarım boyunca yer aldım. Sektörü ne olursa olsun insanın sevdiği işi yapması gerektiğini düşünüyorum. Bu sayede verimliliği daha da artacak ve daha özverili olacaktır. Ben de zaten sevdiğim ve yıllarımı verdiğim otomotiv sektöründe mutlu olduğumu görüp bu yolda devam etmeye karar verdim.

Bünyenizde hangi markaları barındırıyorsunuz?
Şirketimiz, yolculuğuna 1983 yılında Range Rover Land Rover ve Jaguar ile başladı. Halen de bu markaları bünyesinde barındırıyor. Fakat yeniliklere açık bir vizyona sahip olduğumuz için 2000li yıllar itibariyle BMW ve Mini Cooper gibi Premium markaları da Oto Çelik ailemize aldık.

Oto Çelik’in ana ithalatçı firma olması müşterilerine ne gibi avantajlar sağlıyor?
Bir parçaya ihtiyaç duyan bir müşteri bunu herhangi bir tedarikçiden sağladığı zaman ödeyeceği ücretin içerisine parçanın ederine ek olarak o mağazaya gelene kadar geçtiği yolların masrafı da dahil olacaktır. Dolayısıyla bu da alacağı parçanın fiyatını arttıracaktır. Oto Çelik’in ana ithalatçı firma olması ise müşterilerimizin daha uygun fiyata alışveriş yapmasına olanak sağlamaktadır. Yani, daha uygun fiyata daha hızlı hizmet vermemize olanak sağlıyor diyebiliriz.

Uzun yıllardır ithalat sektöründe deneyim sahibisiniz. İthalatın olumlu ve olumsuz yönleri sizce nelerdir?
İthalat Türkiye gibi gelişmekte olan bir ekonomide hem avantaj hem dezavantajdır. Avantajlardan bahsedersek doğru zamanda stok yatırımı yapılırsa hem müşteri hem de şirket bu durumdan ekonomik fayda sağlamış oluyor çünkü iki taraf da bu işten kazançlı çıkıyor. Diğer yandan dezavantajlarından bahsedecek olursak gelişmekte olan ülkeler kırılgan bir ekonomi yapısına sahip oldukları için ani ekonomik kırılganlıklar ithalat esnasında şirketler için riskler barındırıyor.

Araçlarında bakıma veya parça değişimine ihtiyacı olanların mutlaka dikkat etmesi gereken noktalar nelerdir?
Yaptığımız iş aslında bir nevi araç doktorluğu. Nasıl ki sağlığınız ile ilgili bir sorun yaşadığınızda doğru olan bu konuda uzman olan bir doktora danışmaksa aracınızda bir arıza olduğu zaman da yapmanız gereken bu konuda bir uzmana danışmaktır. Uzman olmayan kişilere danışmak ilk aşamada daha ekonomik gibi görünse de uzman olmayan kişiler tarafından yapılan yanlış tespitler uzun vadede çok daha masraf çıkmasına sebep olabiliyor. Bu riski alıp hem vaktinizden hem de nakdinizden kaybetmek yerine ilk aşamada bir uzman ile çözüm aramak hem süreci hızlandıracak hem de sizi gereksiz masraftan kurtaracaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here