Dr. Aziz Gültürk: Neuroline ile Hiperaktiviteye Son

0
2146

Dikkat eksikliği, hiperaktivite ya da dalgınlık hem çocuklarda hem de erişkinlerde sıkça rastlanan rahatsızlıklardan. Bu rahatsızlıkların tedavileri kişiye, yaş grubuna ya da evresine göre değişkenlik gösteriyor. İlaçla tedavi alışılagelmiş bir yöntem olsa da ilerleyen teknoloji ile yeni tedavi yöntemleri de ortaya çıkıyor. İlaçsız tedavi yöntemleri üzerine 7 yıllık çalışma geçmişine sahip Dr. Aziz Gültürk, bu yöntemlerden biri olan Neuroline programlarını anlatıyor.

Aziz Bey, Neuroline programlarının kullanım amacı nedir?
Neuroline programları; kişinin normalde kontrol edemediği ya da bilincinde olmadığı kas hareketleri, solunum, kalp atışı gibi fizyolojik işlevleri üzerinde kontrol sağlamayı öğrendiği bir operant koşullanma prosedürüdür. Bu program, kişinin kendi bedenini kontrol altına alarak üzerinde bazı değişiklikler yapabilmesini sağlamanın yanında bedensel farkındalığı artırmakta ve rahatlama sağlamaktadır. Kişi, daha önce fark edemediği bedensel tepkilerinin farkına varır. Vücut parametreleri ölçülüp değiştirilebilir. Bu program Andulasyon terapi, özel cihazlar yardımıyla kitap okuma ve psikolog desteğinden oluşmaktadır. Neurofeedback yöntemi; dikkat eksikliği ve hiperaktivite, öğrenme güçlüğü, kaygı bozukluğu, otizm, bellek bozuklukları ve davranış bozukluğu problemleri yaşayanların beyin egzersizi yoluyla yaşadıkları sorunları ortadan kaldırmayı veya azaltmayı amaçlamaktadır.

Sınava hazırlanan öğrencilerin bilişsel yeteneklerini yükselterek sınav başarısını sağlamak, okçuluk gibi spor dallarında performansı artırmak gibi birçok alanda da kullanılan bir yöntemdir. Buna ek olarak Forbrain eşliğinde kitap okuma programımızla çocukların işitsel algılarını kuvvetlendirmek amaçlanırken Andulasyon terapi de hücrelerde enerji üretimi ve kan dolaşımının uyarılmasını sağlayarak stres, uykusuzluk, akut ağrılar, kilo problemleri gibi sorunlarda da danışanlarımızı desteklememizi sağlar ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklarımızın hareketliliğini düşürmemize yardımcı olur. Bu süreçte her şubemizde bulunan psikoloğumuz aileleri bilgilendirirken çocuklarımıza da psikolojik destek sağlamaktadır.

Neuroline programlarının çalışma prensipleri nelerdir?
Neuroline programlarında kullandığımız neurofeedback yöntemi ilaçsızdır. Beyin dalgalarının bilgisayar ortamına aktarılarak düzensiz çalışan kısımların tespit edilmesine dayanan beyin eğitimidir. Dışarıdan bir müdahale olmadan bireyin, ekrana yansıyan görüntü sayesinde kendi çabasıyla beyin egzersizi yapmasını sağlayan öğrenme stratejisidir. Kişi kendi beyin dalgalarını kendi eğitir.

Çocuklarda bu tür sorunların olduğunu aileler nasıl anlayabilir?
Aileler farklı sorunlarla merkezimize başvuruyor. Büyük bir çoğunluğun yaşadığı sorunların temelinde dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu var. Ailelerden en sık duyduğumuz cümleler ise; ”söylediklerim bir kulağından girip diğerinden çıkıyor, eşyalarını kaybediyor, bilgisayar başında saatlerce oturuyor ama ders başında 10 dakika, ödevlerini okulda unutuyor, çok dalgın” gibi cümleler.

Bunlara ek olarak gözlemlenen belirtiler; belirli bir işe dikkatini vermekte zorlanma, ödevlerini yaparken hata yapma, verilen görevi tamamlamakta zorlanma, konuşurken dinlemiyormuş gibi görünme, uzun süreli zihinsel çaba gerektiren işlerden kaçınma, unutkanlık, dağınıklık, sıralarını beklemekte güçlük çekme gibi problemlerdir.

Bütün bunlar dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunu işaret eder. Ayrıca çocuğun okuldaki durumu öğretmenlerin gözlemleri de ailelere yol göstermekte önemli yere sahiptirler.

Bu tür sorunları olanlara neler önerirsiniz?
Aileler öncelikle yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunu fark ettikten sonra yaşadıkları kaygıları çocuklarına yansıtmadan sakin kalmaya çalışmalı ve bir uzmana danışmalıdır. Uzmanların yönlendirmeleri sonucunda ilaç kullanma noktasında tedirgin olan aileler bir doktor veya psikolog eşliğinde uygulanan neurofeedback yönteminden yararlanabilirler. Bu süreçte çocuğa karşı tutum ve davranışlar konusunda da destek almalarını önerebilirim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here