Op. Dr. Ebru Yüce: Dış Gebelik Hakkında Merak Edilenler

0
503

Dış gebelik, sperm ve yumurtanın birleşmesi sonucunda oluşan embriyonun rahim içi dışında farklı bir yere yerleşmesi durumudur. Normal bir gebelikte tüpte sperm ile yumurtanın döllenmesi sonucu oluşan embriyo, tüpün hareketiyle rahim içine taşınıp doğal yeri olan rahim içine tutunurken dış gebelikte ise embriyonun tüpteki yolculuğunu geciktiren çeşitli sebeplerle embriyo bulunduğu yere tutunup kalır, rahim içine doğru ilerleyemez. Embriyonun tutunduğu yer çoğunlukla tüpler olup daha nadiren yumurtalık, karın içi, rahim ağzı ve daha önceki sezaryen kesi yerine de yerleşebilir.

Dış gebelik erken dönemlerde normal gebelik bulgularını taklit edebilir!

Dış gebelikte hamilelik testi pozitif çıkmasına rağmen aslında sağlıklı bir gebelik durumu söz konusu olmayıp süreç doğum ile sonuçlanmaz. Dış gebeliğin erken dönemlerinde hastaların hiçbir şikayeti olmayabilir. Normal bir gebelikteki gibi adet gecikmesi, mide bulantıları, kusmalar, memelerde hassasiyet, kan ve idrarda yapılan gebelik testlerinin pozitif olması dış gebeliğin fark edilmesini engelleyebilir. Ancak ilerledikçe normal gebelikte olmayan belirtiler oluşmaya başlar. Embriyonun tüpün içinde büyümeye devam etmesi sonucu tüpün gerilmesine bağlı olarak bir süre sonra karın ve kasıklarda şiddetli ağrı hissedilir. Alt karın bölgelerinde şiddetli ağrı, lekelenme tarzında vajinal kanamalar, makat bölgesine yoğun baskı hissi dış gebelik için şüphe uyandırır.

Peki, dış gebelikten ne zaman şüphelenelim?

Adet gecikmesi ile birlikte gebelik şüphesi olan her kadının kandan gebelik testi ve belli süre sonunda ultrason kontrolü ile gebeliğinin normal mi yoksa dış gebelik mi olduğu belirlenmelidir. Normal bir gebeliğin başlangıcında beta HCG değeri iki günde bir iki katı kadar artarken dış gebelikten şüphelenildiğinde beta HCG değerindeki artış istenilen oranda olmamaktadır. Beta HCG değeri 1500 üzerindeyken transvajinal ultrason ile rahim içerisinde gebelik kesesi görülmelidir. Aksi halde dış gebelikten şüphelenilmelidir.

Dış gebelik açısından kimler risk altındadır?

Dış gebelik, genellikle tüplerdeki daralma ve hasardan dolayı döllenmiş yumurtanın tüpler içinde ilerleyip rahime ulaşamamasından kaynaklanır. Dış gebelik riskini arttıran durumlar; geçirilmiş pelvik enfeksiyonlar ve pelvik ameliyatlar neticesinde tüplerde oluşabilecek yapışıklıklar, daha önceki dış gebelik öyküsü, tüplere yönelik ameliyatlar, tüp bebek uygulaması, ileri yaş, sigara kullanımı, progesteron içerikli doğum kontrol hapları ve rahim içi araç (spiral) şeklinde sıralanabilir.

Dış gebeliğin tedavisi

Tedavi; dış gebeliğin yerleşim yeri ve büyüklüğü, hastanın tanı anındaki klinik durumu, hastanın çocuk istemi, tüpte yırtılma bulgularının olup olmadığına göre değişmekte olup izlem, ilaç ve cerrahi tedavi yolları izlenir.

Erken dönemde tanı konmuş, tüpte yırtılma olmamış ve gebelik testi değerlerinde düşme izlenen hastalarda izlem tedavisi uygun bir karar olabilirken yine erken dönemde tanı konulmuş ancak beta hCG seviyelerinde yükselme görülen, hastanın durumunun iyi olduğu, tüpte yırtılma olmayan dış gebeliklerde veya dış gebeliğin yerleşimi nedeniyle cerrahinin riskli olduğu olgularda ilaç tedavisi tercih edilebilir. İlaç, hücrelerin büyümesini önleyerek gebeliğin ilerlemesine engel olmaktadır.

Cerrahi tedavide açık veya kapalı ameliyat tercih edilebilir. Tüpün bir kısmı ya da ileri derecede hasar gören tüp nedeniyle daha sonra oluşabilecek dış gebeliği önlemek için tüpün tamamı çıkarılabilir. Eğer diğer tüp sağlam ise doğal yollardan hamilelik olabilir.

Dış gebeliğin tehlikelerinden korunmak ve riskli aşamalara gelmemek için adet gecikmesi yaşandığında derhal doktor kontrolünüzü yaptırıp gebeliğin rahim içine yerleşmiş olduğunu teyit ettirmek gereklidir. Bu sayede en erken zamanda saptanan dış gebelik kadına ve tüplere zarar vermeden tedavi edilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here