Burçin Gürbüz

0
403

“Benim uçsuz bucaksız diyarlara, sevgiye ve özgürlüğe doğru uzanan dallarım var.”
Kendinizden, sanat ve yaşam süreçlerinizden bahseder misiniz?

1992 Karaman/Ermenek doğumluyum. İlkokul beşe kadar eğitimime İstanbul’da devam ettim. Babamın vefatı üzerine ailevi sebeplerden dolayı Konya’ya geldik ve hala eğitimime bu şehirde devam etmekteyim. Beş-altı yaşlarında her çocuğun yaptığı gibi çılgınca resimler yapar ve sevdiklerime hediye ederdim. İlerleyen zamanlarda da bu böyle devam etti ve ilkokul yıllarımda resim öğretmenim sayesinde resme olan ilgim daha da artmaya başladı. Her dönem sonu karnemde öğretmenlerim tarafından “Resim üzerine ilerlemelisin.” notları yer alırdı.

Ortaokul bittikten sonra grafik bölümü için meslek lisesine kaydımı yaptırdım ama okula başladıktan sonra ilk yıl ortalama üzerine bölüm tercihi yaptık ve ben grafik için kayıt yaptırdığım okuldan 4 yıl sonra Çocuk Gelişimi Bölümü mezunu olarak ayrıldım ve ardından Konya Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nda Çocuk Gelişimi Bölümü’nden mezun oldum. Bir dönem özel okullarda çalıştım.

Dört yıl eğitim sürecim boyunca maddi açıdan destek amaçlı çalışmak istediğim için Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü İkinci Öğretim’e kaydımı yaptırdım. İlk iki yıl boyunca küçük yaş gruplarına özel dersler verdim ve bu sene mezun oluyorum. İlk kişisel sergimi açacağım günü heyecanla bekliyorum.

Başlangıçtan bugüne gelirken resim sanatında hangi yollardan geçtiniz?
Aslında bu süreç benim için zorlu bir süreçti. Resme dair çok az bir bilgiyle bu yola girdim. Her şey biraz ani gelişti, benim için çok şanslı ve hayal gibi bir yol izledim. Okula başladığımda kısa bir süre bocalama evrem oldu ama çok kısa sürdü. Kendimi geliştirmek için çok çabaladım ve halen çabalamaya devam ediyorum. Kendime bir şeyler kattıkça ufkum açılıyor ve bu kesinlikle resimlerime de çok verimli bir şekilde yansıyor.

Sizin resminizi nasıl özetleyebiliriz? Resimlerinizde vermek istediğiniz mesaj nedir? Bunları nasıl kullanıyorsunuz? Resimlerinizde hangi sanatçıların etkisi hissedilebilir?
Benim resmim özgürlüğe uzanan dallarla kaplı. Her bir resmimde yeniden kendimi keşfedip sonsuzluğa uzanıyorum. Yaptığım çiçekler bana umut oluyor, her yeni başladığım resimde çizmiş olduğum çiçekler içimde de açıyor. Kendimi kaybedip düşünmeden çizmenin mutluluğunu yaşıyorum. Hiçbir zaman bir şeyi kopya ederek çalışmak bana mutluluk vermedi. Hayatım boyunca kendim neysem o oldum ve tuvallerimde ben neysem o oldu. O yüzden düşünmeyin, çizin demek istiyorum. Ellerinizi özgür bırakın! Eminim; o ortaya çok iyi şeyler çıkaracaktır.

Resimlerimde vermek istediğim mesaj; uçsuz bucaksız, sonu olmayan bir hayatı yaşıyoruz, bu hayat düşünerek yaşamak için oldukça çok kısa ve ölüme çok yakın olduğumuz acı bir gerçek. Bu nedenle her gün içinizde umutsuzluk yerine çiçekler açtırın, sevgi dalları kaplasın etrafınızı. Ben dallarımın her birini sevgiyle yapıyorum. Siz de her yeni güne sevgiyle, umutla uyanın. En son final çalışmalarımda farklı teknikler denemek hoşuma gitti. Bazı resimlerimde dokuyla dallarımı bütünleştirirken bazı çalışmalarımda renkleri belli noktalarda kullanmayı tercih ettim. Şu an bazı çiçeklerimi iplerle yapmaya başladım. Denedikçe ve keşfettikçe daha çok keyif aldığım büyük bir gerçek ve bu nefesimin kesildiği noktaya kadar sürüp gidecek.

Bu çalışmalarımda kendimi bulduğumu hissediyorum. Gözlerimi kapasam bile zorlanmadan bir tuvali bitirebilirim çünkü bir sonraki adımı düşünmüyorum ve özgürce yapıyorum. Öğrencilerime bu çizimleri yaparken takvimlerdeki süslemelerden etkilenirdim. Bu süreç böyle devam etti ve bugünkü halini aldı.

Sanatın sadece resimle ve resmin de tuval ve yağlı boya ile sınırlanmaması gerektiği düşüncenizden hareketle yaptığınız çalışmalardaki ve bu çalışmaları yapmak için kendinizde oluşturulması gereken yönleri ve gelecek için açılımınızı anlatınız.
Sadece ressamların değil bütün insanların hayatı bir şeye bağımlı olmadan yaşaması gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle ressamlar da sadece tuval, yağlı boyaya vb. ile kendilerini sınırlamamalılar, yeniliklere açık olmalılar ve durmadan üretmeliler. Ürettikçe hazzın en uç noktasını yaşamalılar. Bu da verimliliği beraberinde getirecektir. Yağlı boyayla başladığım serüvenime şu an akrilik doku üzerine cd kalemleriyle çizimler yapmaya devam ediyorum.

Gelecek hakkında en ufak bir fikrim yok. Genel olarak hayatın anlık yaşanması gerektiği düşüncesi içerisindeyim ve zaman ne gösterir bilemiyorum ama her gün kendime yeni bir şeyler katmak için çabalıyorum. Umarım uçsuz bucaksız zamanın içerisinde gelecek bize en güzel sürprizleri sunar.

Sosyal medyanın sanata etkisi ve gençlerin sosyal medya üzerinden sağladığı katkı nedir? Sosyal medya aracılığı ile dünyadaki tüm resimlere ulaşılmak kolaylaştı ama etkilenme de arttı. Düşünceniz nedir?
Sosyal medyanın sanata etkisinin oldukça fazla olduğunu düşünüyorum ve bu nedenle özgünlükten uzaklaştığımız da bir gerçek. İnsanlar kafalarında kurguladıkları şeyleri tuval, kağıt vb. şeylere dökerken biraz tedirgin. Bir şeylere bakma bir şeylerden ilham alma ve daha iyiyi bulma çabası içerisine girdiğimiz için kendimiz olmaktan çıkıp bir başkasının taklidi olma yönünde ilerliyoruz. Özellikle beğenilen ressamlara karşı çok fazla özenme ve onlardan esinlenerek bir yola girme çabası var. İstediğimiz bir şeye ulaşmak sosyal medya yoluyla oldukça kolay hale geldi. Kişinin taklit değil de başarılı bir insandan ilham almasının bence daha uygun olacağını düşünüyorum. Tıpa tıp aynısını kopyala yapıştır yapmak o resmi yapan kişiyi asla tatmin etmeyecektir. Çünkü insan özgür olduğunu hissettiği an özgün ürünler ortaya çıkarır.

Türkiye’de yaşayan bir genç ressam olarak yaşadığınız sıkıntılar nelerdir? Sanatta özgünlük konusu hakkındaki düşünceniz nedir? Özgünlüğe doğru yol alırken yapmanız gereken ve izleyeceğiniz yol nedir?
Türkiye’de yaşayan bir ressam olarak karşılaştığım en büyük sıkıntı resimden anlamayan insanların bile gördükleri bir resmi bilinçsiz bir şekilde eleştirmeleridir. “Resim okuyup da ne olacaksın?” vb. sorularla çok karşılaşmaktayım. Bunlar can sıkıcı şeyler olsa da her şeyi göze alarak yola çıkan biri için yıldırıcı olmuyor. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle beraber sosyal medyada insanların istedikleri her şeye rahatça ulaşabilmeleri istemsizce özgün eserler ortaya çıkarmamızı engellemektedir. Gördüğümüz bir resmin aklımızda istemsizce yer edinmesi ve kendi tuvalimizde farkında olmadan su yüzüne çıkması kaçınılmaz bir durumdur. Yeni bir resme başlayacağım zaman mümkün olduğunca sosyal medyada kendi tarzımda olan çalışmalara bakmamaya ve kafamda yer edinmemesine özen gösteriyorum ama bunu ne kadar başarıyorum bilemiyorum.

Başta resim olmak üzere sizi ve sanatınızı etkileyen sanatçılar kimlerdir?
“Beni şu sanatçı etkiledi” dersem yalan söylemiş olurum çünkü ben bu çalışmalarıma başladığımda kendi kafamda tasarladığım şeylerden yola çıkarak ilerledim. Daha sonra sosyal medyada bu tarz birçok çalışmalara rastladım. Benim çalışmalarım hep defter üzerine takvim süslemeleri olarak yapılan çalışmalardı. Başlangıçta sadece kalem üzerine başladığım çalışmalarıma akrilik boyalarla renkler katarak devam ettim. Sanatımı etkileyen sanatçılar da benim gibi daha yolun başında olan insanlardı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here