Başarı ve Profesyonellik Çok Yakınınızda!

0
313

Profesyonel iş hayatında hem kurumsal hem de kişisel olarak gelişme, günümüz şartlarına ayak uydurmak için zorunlu hale geldi. İş hayatının değişimlerine adapte olmak, yöneticilerin çalışanlarını daha iyi anlaması gerektiği bizi eğitim ve danışmanlık firmalarını araştırmaya yönlendirdi. İş hayatı için hem kurumsal hem kişisel eğitim ve danışmanlık hizmeti veren Semrin İ.K. Eğitim ve Danışmanlık kurucusu Sema Coşkun ile verdikleri eğitimler hakkında konuştuk.

Sema Hanım, öncelikle Semrin İ.K. Eğitim ve Danışmanlık’ın kuruluş amacı nedir?
Firmamız 2012 yılında kurulmuştur. İnsanla çalışmayı seviyoruz. Her çeşit insana dokunmak, sorunları ile ilgilenmek, çözüm üretmek, performanslarında artış sağlamak firmamızın en önemli amaçlarındandır. Bunun yanında kurumlara üst düzey “İnsan Kaynakları”, “Eğitim”, “Danışmanlık” ve “Koçluk” hizmetleri vermeye çalışıyoruz. Kurumların iş dünyasındaki verimliliğini ve performansını en üst düzeye taşımayı, rekabet gücünü ileri düzeylerde artırmayı hedeflemekteyiz. İşimizi amatör bir ruhla profesyonelce yapmaya çalışıyoruz.

Hangi konularda ve hangi yaş gruplarına eğitim veriyorsunuz?
Eğitim verdiğimiz kesim çok geniş bir yaş grubunu içeriyor. Liselere de eğitim veriyoruz, yaşı 70’in üzerinde olan kişilere de veriyoruz. Farklı sektörde yer alan kurumların ihtiyacı olan her çeşit eğitimi veriyoruz. Verdiğimiz eğitimlere gelince; kurumların gelişimi ile ilgili kurum kültürü, inovasyon, stratejik planlama, problem çözme teknikleri, süreç yönetimi, değişim yönetimi, satış ve pazarlama, rapor yazma teknikleri, müşteri ilişkileri yönetimi, ikna teknikleri, insan kaynakları yönetimi, eğiticinin eğitimi şu anda aklıma gelenler. Yöneticilerin gelişimi için gerekli olan eğitimler, personelin kişisel gelişimine yönelik eğitimler de uzmanlık alanlarımız arasında. Bunun yanında bireysel eğitimler de veriyoruz. 12 eğitmen ve 2 danışmanla birlikte çalışıyoruz.

Eğitimlerinizi düzenlerken özellikle nelere dikkat ediyorsunuz?
Biz aslında butik eğitimler hazırlıyoruz. Bir kişiye verilen bireysel eğitim, aynı konu da olsa, nasıl başka bir kişiye verilemezse kurumsal eğitimler de aynı şekildedir. Bir kuruma verdiğimiz bir eğitimi diğer bir kuruma veremeyiz. Kurumların sorunları kendilerine özeldir. Aslında eğitim ve danışmanlık ya da koçlukla bir ihtiyacı gidermeyi ya da sorun çözmeyi hedefliyoruz.

Koçluk eğitimleri ile ilgili bilgi alabilir miyiz?
Koçluk eğitimleri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ilgi görmekte. İsteyen kurumlara yönetici koçluğu veriyoruz. Bu eğitim yöneticilere farklı bir liderlik sağlıyor. Personelleriyle iletişimleri ve işbirliği artıyor.

Orta öğrenim kurumlarındaki öğretmenlere de öğrenci koçluğu eğitimleri veriyoruz. Bu eğitimler de öğretmen-öğrenci ilişkisini geliştiriyor, öğretmenlerin güçlü soru sorma ve dinleme becerilerini artırıyor. Öğrencilerin de kendilerini tanımalarına, sorumluluk almalarına, hedef koymalarına ve potansiyellerini geliştirmelerine olanak sağlıyor.

Peki, tecrübelerinize dayanarak Türkiye’deki kurumlar ne durumda? Yeterli eğitim, danışmanlık ya da koçluk alıyorlar mı?
Biz ülkemizdeki pek çok ilde eğitim veriyoruz. Ankara, İstanbul ve İzmir’deki büyük firmalar eğitime gereken önemi veriyorlar. Diğer illerdeki büyük kurumlarda genellikle büyük şehirlerdeki eğitim ve danışmanlık firmalarından yardım alıyorlar. Küçük ve orta ölçekli firmaların eğitime yeterince önem verdiklerini söyleyemeyiz. Para harcamak istemiyorlar. Halbuki büyümek ve gelişmek için personellerini eğitmeleri gerekir. Peter Senge ne demiş: “İşleriniz iyi gidiyorsa eğitim bütçenizi ikiye, işleriniz kötüye gidiyorsa dörde çıkarın.” Ülkemizdeki tüm eğitim firmalarının da iyi olduğunu söyleyemeyiz. Bu da kurumlarda memnuniyetsizlik yaratıyor. Bu durum da maalesef bize yansıyor.

Eğitim ve danışmanlık hizmeti veren bir firma olarak geleceğe yönelik hedefleriniz nelerdir?
SEMRİN İK EĞİTİM VE DANIŞMANLIK olarak en büyük hedefimiz tüm Türkiye’nin en tanınmış ve prestijli eğitim ve danışmanlık firması olmaktır. Bunun için de var gücümüzle çalışıyoruz. Gelişmiş ülkelerde yapılanları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here