Ankara’nın Mekan Tasarımcısı: Evteks Perde

0
495

İç mekan tasarımlarının en tamamlayıcı ve en ön planda olan parçalarından bir tanesidir perdeler. Sınırsız renk seçeneği, kumaş türleri ve modelleri ile yaşam alanlarımızı güzelleştiren perdeler üzerinde uzun yıllar deneyimi olan ve üretme arzusu ile daima kendisine yeni bir perspektif kazandıran Evteks Perde sahibi Yalçın Yılmaz ile toptan ve perakende perdecilik üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Yalçın Bey, perde sektörüne katılmaya karar vermeniz için sizi yönlendiren neydi?
Çocukluğumdan bu yana özellikle uzunca zaman geçirdiğim yerlerde bunan eşyaların renklerinin uyumlu olmasına ve birbirleri ile ahenk içerisinde olmasına özen gösterdim. Uyumlu renkler ve göze güzel görünen, estetik mekanlar her zaman kendimi daha rahat ve huzurlu hissetmemi sağladı. Almanya’da eğitimimi tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönüşüm ile de bu zevk sadece kendi hayatımın sınırları içerisinde olmakla kalmadı. Doğuştan olduğunu düşündüğüm bu tutkumu aynı zamanda hayalim de olan iç mekan tasarımı konusunda çalışmalar yaparak geliştirdim.

Her ne kadar çocukluk yıllarımda bir hobi olarak hayatımda yer etse de tasarım üzerine daha detaylı bilgi sahibi oldukça farklı modeller yaratmanın hazzını tattıktan sonra bu iş benim için vazgeçilmez oldu. Kendimi en iyi ifade edebildiğim sektör ise perde oldu. 2004 yılında ilk butik mağazamı açtım ve hem teknik bilgilerin ışığında hem de içimde taşıdığım yetenek ile yıllarca çalışarak bugün bulunduğum konuma geldim.

Sektördeki bayilik ve toptancılık kimliğinizden bahseder misiniz?
Bundan yıllar önce tek bir butik mağaza ile başlayan işimiz bolca emek ve her zaman daha iyiyi hatta en iyiyi başarma arzusu ile birleşerek daha da yaygınlaştı. Hayatta çok az şeyin bir şansın eseri olduğunu düşünüyorum. Bir noktaya ulaşmak istiyorsanız çalışmanız gerekiyor. Biz de piyasanın nabzını tutan, yenilikleri takip eden ve fırsatları değerlendirebilen bir toptancı olarak yurt içi ve yurt dışında 500’e yakın bayiye üretimini yaptığımız “Avangard” koleksiyonu ve distribütörü olduğumuz “Premier Home” koleksiyonlarının top ve kesim olarak satış hizmetini veriyoruz. Ayrıca artmaya devam eden bayilik sayımızla ailemizi her geçen gün daha da büyütüyor ve geliştiriyoruz.

Koleksiyonlarınızı hazırlarken nelere dikkat ediyorsunuz?
Koleksiyonlarımızı hazırlarken öncelikli olarak dikkat ettiğimiz nokta iç ve dış piyasanın taleplerini karşılamak oluyor. Tasarımlarımızın ve hazırladığımız ürünler ancak bu talepleri karşılayabildiği sürece ilgi görüp değerlenebiliyor. Bununla birlikte elbette ki birbirinden farklı model seçenekleri ile her zevke ve bütçeye hitap etmeye de özen gösteriyoruz. Bizim için herkesi mutlu edebilmek çok önemli.

Evteks Perde olarak hem toptan hem de perakende çalışmanın size getirisi nedir?
Bu sektörde hem toptan hem de perakende çalışmak aslında bir nevi sektörü elinizde tutmak. Satış grafiklerine bakarak tüketicinin tercihlerinin ne yönde olduğunu belirleyebiliyoruz. Bu da trendleri sürekli olarak takip edebilmemizi sağlıyor. Öte yandan bu ürünleri üreten kişiler olarak aslında trendleri şekillendirip yeni trendleri belirlediğimizi de söyleyebilirim. Önceki trendlerin verdiği mesajlar ile yeni koleksiyonlarımıza katacağımız modelleri belirliyoruz.

Mesleğinizin en sevdiğiniz yönü nedir?
Mesleğimin en sevdiğim yanı bana yeni insanlarla tanışmak ve onlarla bire bir iletişim kurabilmek için imkan tanıması. Tanıştığım her bir müşteri benim için farklı bir hikaye ve ben bu hikayelerin her birinden kendime bir katkı sağlıyorum.

Profesyonel anlamda ise koleksiyonlarımızın sektör mensupları tarafından beğenilmesi ve ilgi ile takip edilerek talep görmesi beni çok mutlu ediyor. Bizi tercih edenlerin ürünlerimizi memnuniyetle kullandıklarını görmek ise bu mutluluğumu katlıyor. Ancak o zaman görüyorum ki her biri özel imzam olan ürünlerimiz için harcadığım emeğin her damlasına değer.

Devam eden projeleriniz var mıdır? Bu projelerde hangi ürün gruplarını tercih ediyorsunuz?
Çalışmayı çok seviyoruz. Bugün de bu sevgimizi paylaştığımız mimarlarımız ile birlikte Arabistan’da 1 büyük otel projemiz var. Bu proje ile eş zamanlı olarak yürüttüğümüz, Cezayir’de bulunan bir butik otel ve Katar’da ise bir malikane projemiz devam etmekte. Yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da tercih edilen marka olmak bizi fazlasıyla gururlandırıyor.

Bu tarz projelerde tercih ettiğimiz ürünler ise motorlu sistemler ve özel tasarım nakışlı ipek kumaşlar oluyor. Çünkü ipek kumaşlar ve özel tasarım nakışlı ürünler bir sanat eseri gibi bulundukları mekanın değerine değer katıyor. Motorlu sistemler ve özel tasarım nakışlı ipek kumaşlar oluyor. Çünkü ipek kumaşlar ve özel tasarım nakışlı ürünler bir sanat eseri gibi bulundukları mekanın değerine değer katıyor. Motorlu sistemler ise kullanım kolaylığı sağlarken daha zarif bir dekorasyona da yardımcı oluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here