Evre Danışmanlık: Sorunları Çözmenin Yolu Oyun Terapisi

0
355

Çocuklar, dünyaya geldikleri andan itibaren çevrelerinde olan her şeyi anlamaya çalışır ve ona göre davranışlar geliştirirler. Bu konuda çocuğun sorunsuz bir birey olmasında öncelikle ailenin sonrasında ise çevrenin rolü büyük önem taşımaktadır. Sorunlu bir çocuğa yaklaşırken de oldukça dikkatli olmak gerekir. Çocukların sorunlarını yetişkinler gibi konuşamadıklarını ama oyun terapisi ile çözebileceklerine dikkat çeken Evre Danışmanlık kurucuları Uzm. Psik. Arman Dmirci ve Uzm. Psik. Görken Kılınç, oyun terapisi ve ailelerin yapması gerekenlerle ilgili değerli bilgiler verdi.

Arman Bey, Görkem Bey; ikinize de sormak istiyorum. Evre Danışmanlık nasıl ortaya çıktı?
”Evre Danışmanlık” isim olarak yeni olsa da fikir olarak bizim üniversite yıllarımıza dayanıyor. İkimiz de hep çocuklarla çalışmak istedik. Evre’yi kurmadan önce özel eğitim kurumlarında çocuklar ve aileleri ile çalıştık. Aynı zamanda kolejler ve okul öncesi eğitim kurumlarına danışmanlık hizmeti veriyoruz.

Evre Danışmanlık’ta ne tür hizmetler veriyorsunuz?
Odak noktamız çocuk ve ergen bireyler olmakla birlikte bireyler ve ailelere de danışmanlık hizmeti veriyoruz. Ailelerin çocuklarında gözlemledikleri sıkıntıları değerlendirmek amacıyla öncelikle aile ile görüşme yapıp çocuk ya da ergen hakkında detaylı bilgi alıyoruz. Alınan bilgilere göre belirlediğimiz sıkıntıya yönelik gelişim testleri, dikkat testleri, çocuk değerlendirme testleri ve zeka testlerinden uygun olanları uyguluyoruz. Testlerden çıkan sonuçlar ailenin kendi çabası ile çözümlenebilecekse süreçte aileye rehberlik ediyoruz ama işlevsellik bozulmuşsa ve sadece ailenin eğitimi yeterli olmayacak gibiyse oyun terapisine başlıyoruz.

Sizin aslında en çok üstünde durduğunuz oyun terapisi, nedir oyun terapisi?
Yetişkinler olarak iletişim kurarken dili kullanıyoruz. Kendimizi dil aracılığı ile ifade ediyoruz. Doğal olarak yetişkin terapisinde müdahaleyi konuşarak yapıyoruz. Ancak çocukla çalışıyorsanız yetişkin ile yaptığınız konuşma temelli müdahale yapmak doğru olmuyor. Doğru olmamasının sebebi çocuğun konuşarak iletişim kuramaması değil, çocuğun sorunlarının anlaşılmasının konuşmadan farklı bir yöntemle daha iyi anlaşılması ve çocuğa uygun olan yolun izlenmesi gerekliliğidir.

”Çocukların dili oyundur”

Çocuklar oyun oynarlar. Oyun oynarken de sorunlarını oyunlarına aktarırlar. Gün içinde yaşadıkları sorunları da oyun ile çözmeye çalışırlar. Bazı çocuklar sorunlarını çözebilirken bazılarının nasıl çözecekleri konusunda kafaları karışık olabilir. Kendilerini istemedikleri şekilde ifade edebilirler. Kendileri de bu durumdan rahatsız olabilir ama bu ifade şekli rahatlatıcı olabilir. Oyun terapisinde yapmaya çalıştığımız çocuğun sıkıntılarının farkına varması, bunları tanımlaması ya da anlamlandırması ve uygun tepkileri öğrenmesini sağlamaktır. Oyun terapisi bütün bu süreçler sonunda bireylere kendini daha iyi tanıması, duygularının farkında olması ve sorunlarla baş etmesi noktasında yardımcı olmaktadır.

Oyun terapisi çocuğa ulaşmanın en uygun yoludur. Oyun terapisi uzman ellerde kısa zamanda etkili sonuçlar elde edilmesini sağlayabilir. Oyun terapisi üç ayaklı bir sac ayağı gibidir. Çocuk, aile ve çevre bu ayakların her birini oluşturur. Üç ayak ahenk içinde dengeli olmazsa oyun terapisinden verim almak zorlaşır. Bu yüzden oyun terapisinde çocuk dışındaki, çocuğu etkileyen faktörleri kontrol etmek önemlidir. Ebeveynler bu süreçte bize çok destek olmalılar. Önerilerimizi ellerinden geldikçe yerine getirmek süreci hızlandırır, daha hızlı sonuç almamızı sağlar. Bu süreçte her zaman ailelerin yanındayız.

Oyun terapisi hangi çocuklar için mutlaka yapılması gerekir?
Oyun Terapisi, çocuğun ya da ergen bireyin sorun yaşadığı herhangi bir alanda uygulanabilir. Oyun terapisi için aileler genelde; kardeş kıskançlığı, özgüven eksikliği, akran zorbalığı, alt ıslatma, travmatik olaylardan etkilenme, kayıp-yas, tırnak yeme, fobiler, davranış sorunları için merkezimize başvurmaktadır.

Anne ve babalara burada neler düşüyor, nasıl bir davranış içinde olmalılar?
Anne babaların nasıl davranması gerektiği her aile için farklılık gösteriyor. Çocuklarda görülen problemler aynı gibi görünse de ortaya çıkış sebebi, sürdürücü etkenler, sorunun şiddeti ya da ebeveynlerin soruna yaklaşımları farklı olabiliyor. Bunlar da sorunları etkileyebiliyor.

Biz öncelikler aile ile ilgili geniş bir bilgi alıyoruz. Ailenin iletişim örüntülerini anlıyoruz. Sonrasında bir yol haritası belirliyoruz. Örneğin; ailede iletişim problemleri varsa bütün aileyi kapsayan iletişim eğitimi veriyoruz. Bütün aile üyelerine veriyoruz bu eğitimi. Ya da kardeş kıskançlığı şüphesi olan bir çocukta özellikle kardeşi ile rekabet içermeyen oyunlar oynamasını, aksine ebeveynlerin çocuklarını yardımlaşma içeren oyunlara yönlendirmelerini isteyebiliyoruz.

Ebeveynlerin çocukları ile kurdukları iletişim yöntemlerine, sorunlara nasıl yaklaştıklarına ve sorunları nasıl çözmeye çalıştıklarına odaklanıyoruz. Çocuklar küçük yetişkinler değillerdir. Birer bireylerdir. Yetişkinler gibi anlaşılmaya, onaylanmaya, sevilmeye, dinlenmeye, adalet istemeye hakları vardır. Aileler çocuklarına bu hakları vermeliler, tabi ki bazı sınırlar içerisinde. Aileler çocuklarına yumuşak olmalılar, anlayışlı olmalılar, yalan söylememeliler, inatlaşmamalılar, her şeyi karşılıklı yapmamalılar ama en önemlisi çocuklarına ne olursa olsun karşılıksız sevgi vermeliler. Biz her zaman her insan için aynısını düşünüyoruz. Karşılıksız sevgi en koruyucu tedavi yöntemidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here