Serkan Kızılbayır’la ‘O İş Bende’: Angera Yatırım

0
659

Herkese merhaba! Yeni ay, bahar ve çok daha fazlası aslında. Mart ayı telaşlı oldu bu yıl hepimiz için. İlk çeyrek bittiğine göre devam edebiliriz biz de. Bu telaş içinde işler güçler nasıl? Neler yaptınız? Var mı yeni projeler? Ben sizin için bu konuyu biraz irdelemek istedim açıkçası. Benim de üzerine düşündüğüm, eşimle dostumla konuştuğum bir konuyu bir bilene sordum ve o iş onlarda gerçekten. Bu ayki konuğum Ankara’da yatırım sorularına cevap veren Angera Yatırım.

Öncelikle bu dönemde belki de birçok kişinin merak ettiği soruları yanıtlayacaksınız; teşekkürler bu güzel ofisinizde ağırladığınız için.
Ben teşekkür ederim. Amacımız da bu zaten. Ne mutlu bugün sizin aracılığınızla iletmiş olacağız.

Bu gibi işlerde kimin ne söylediği de önemlidir aslında. Yani sizi de bilmek isterler, dilerseniz önce siz kendinizden bahsedin biraz.
Ben Ufuk; 1982 Ankara Bala doğumluyum. 20 yılı aşkındır da gayrimenkul sektöründeyim. İşimi severek ve bilinçli bir şekilde yapıyorum. Bazen bir müşterinizle sadece bir defa çalışırsınız. Hatta bu bizim sektörümüz için daha geçerli sanırım. Ama her ne olursa olsun memnun olması, yıllar sonra bile görüştüğünüzde bunu dile getirmesi çok değerli. Bu işin en temelinde sizin de söylediğiniz gibi güven var. Bu nedenle biz işimizi bilgiye, araştırmaya yönelik yapmakla birlikte her zaman müşterilerimizin paralarını da kendi paramız gibi görüp öyle değerlendirmelerini sağlıyoruz.

Ben Burak Arpacı, 1980 Ankara Kalecik doğumluyum. Angera Yatırım AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı’yım. ATO 62. Komite üyesiyim, aynı zamanda ATEM’in sorumlu emlak danışmanıyım. 1995 yılından itibaren gayrimenkul sektöründe aktif rol almaktayım, mesleğimi severek ilk günkü heyecan ile Türkiye’nin lokomotifi olan inşaat sektöründe güven ve kazanca odaklı müşteri memnuniyetini ön planda tutarak çözüm üretip yatırımcılarımızın hem cebini hem de yüzünü güldürmenin haklı gururunu yaşıyorum. Uzmanlık alanımız ticari gayrimenkuller yani arsa araziler ve kurumsal kiracılı mülkler. Gayrimenkul denince doğru bir yönlendirmeyle bunun altını çiziyorum. Doğru bir emlak danışmanı ile benim aklıma gelen ilk şey kazanç. Biz de Angera Yatırım olarak yatırımcılarımıza kazanç garantisi veriyoruz. Angera yatırım AŞ ailesi olarak Ankara ve büyük şehirlerimizde arsa ve ticari gayrimenkuller konusunda işinin ehli uzman kadromuzla yatırımcılarımıza hizmet vermekteyiz.

Şu sıralar durumlar da malum, ekonomi, insanlardaki korku… Ama durmaması, devam etmesi, akış sağlaması gereken bir süreç de olmalı. Yatırım yaparken neye dikkat edilmeli sizce?
Ufuk: Aslında adım adım gidecek olursak, büyüklerimiz de der ya; ”hesabını, kitabını iyi yap” diye. İşte işin en başı buna dayanıyor. Şu sıralarda kredi çekmenin çok doğru bir adım olamayacağı kanaatindeyiz. Faiz oranları malum ama bu yatırım yapamayız anlamına gelmemeli. Tabi ki mevcut varlığımızı iyi yönlendirmek için çok doğru bir zamandayız. Sadece uzun vadeli borç bu dönemde sıkıntı yaratabilir. Bu nedenle başta da söylediğimiz gibi hesap, kitap iyi yapılmalı. Kaç ayda ne kadar geri dönüş sağlanacağı, bir piyasa araştırması vs. Kendi bünyelerinde bunu yapan şirketler var ancak en doğrusu her zaman tabi ki bunu sorabileceğiniz danışmanlık şirketleri ile çalışmak. Sizin adınıza her zaman en doğru grafiği onlar çizeceklerdir.

Risk almak konusunda ne düşünüyorsunuz?
Burak: Tabi ki bir işe başladığınızda ve bir yatırım yaptığınızda risk payı vardır. Ama her işte bir risk vardır diye gözü kapalı gitmemek, kulaktan dolma bilgilerle hareket etmemek lazım. Mutlaka riskler de hesaplanmalı ki bu yapılabilir. Yeter ki doğru yönlendirmeler yapılsın. Risk denilince akla ‘hadi hayırlısı artık’ gibi bir süreç gelmesin. Tabi ki hayırlısı ama siz riski de onun çözüm yollarını da bilerek girmelisiniz. Yani bir B planı olmalı. Bunu da gelin, sorun, konuşalım diyoruz biz 🙂

Ne gibi bir araştırma bu?
Burak: Mülk hakkında bilgi sahibi olmak, mülkü stratejik olarak tanımak, piyasa analizi yapmak lazım. Hesap hesap hesap! Karı, zararı, riski, her şeyi. Daha çok kazanalım derken çöküşler yaşanmasın diye varız, buradayız.

Peki gelelim asıl sorumuza, neden Ankara’da yatırım yapılmalı?
Ufuk: Son yıllarda özellikle sanayide atılıma geçildi, çünkü bu büyük bir etken. Başkentimizin stratejik konumu, amortisman süreci diğer büyük illere göre kısa ve daha kazançlı.

Son günlerin belki de çok merak edilen konuları tabi bunlar. Ama eğer bir yatırım yapılacaksa doğru yatırımı bulmak için siz ve sizin gibi danışmanlarla görüşmeliler.
Ufuk: Mutlaka! Bakın, bu çalkantılı dönemlerde döviz, altın değişkenlik gösterebilir ama gayrimenkulde daha iyi stratejilerimiz var. Mutlaka kafalarını kurcalayan sorular için bile bize ulaşsınlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here