Prof. Dr. Serdar Öztürk: Ölçülerinize Tutsak Kalmayın!

0
539

Meme implantı son yıllarda çeşitli nedenlerle kadınların estetik görünümlerinin imdadına koşar oldu. Güzellik algısının teknolojinin gelişmesiyle beraber değişmesi bakım ve estetik konularında da her geçen gün yeni bir ”moda”nın oluşmasına neden oldu. Daha çok meme kanseri olan hastalar için kullanılan sonrasında ise estetik kaygı dolayısıyla yapılmaya başlanan meme implantı hakkında bilinmeyenleri Prof. Dr. Serdar Öztürk’e sorduk…

Serdar Bey, öncelikle meme implantı nedir?
Meme implantı, halk arasında daha sık protez olarak da bilinen, dışı kaplı, içinde yüksek teknoloji silikon veya serum fizyolojik içeren, yuvarlak veya damla şeklindeki medikal malzemelerdir. Memenin hacim kayıpları, asimetrileri gibi estetik sorunlarının çözümü veya meme kanseri sonrası ortaya çıkan meme kaybının düzeltilmesinde kullanılabilmektedir.

Meme implantları şekil olarak nasıl seçiliyor?
Meme protezleri yuvarlak ya da damla şeklinde olabilmektedir. Yuvarlak protezler tamamen simetrik iken damla protezlerin üst tarafı daha ince ve az hacimde olmaktadır. Öncelikle hastanın istekleri protez şeklinin seçiminde en önemli unsurdur. Hasta dekolte hatlarının belli olmasını istiyorsa yuvarlak bir protez ile sonuç çok daha güzel olacaktır. Memelerinde çok hafif değişiklik isteyen hastalarda ise damla protezler tercih edilebilir. Örneğin; emzirme sonrası memenin üst tarafı boşalmış olan bir kişide damla protez ile bu bölgelerin doldurulabilmesi pek mümkün olmayacaktır. Sonuç olarak, hastanın isteği ve özellikle memenin muayenesi ile eksik olan bölgelerin tespiti sonrasında hasta ile detaylı konuşarak protezin tipine karar vermekteyiz.

Meme protezinin büyüklüğünü nasıl ayarlıyorsunuz?
Kadınlarda güzellik kavramı her çağda farklılık göstermiştir. Eski çağlardaki heykellere ve resimlere bakıldığında daha tombul hatlı kadınların ve dolayısıyla büyük memeli kadınların tasvir edildiği görülmektedir. Kural olmamakla birlikte günümüzde aşırı büyük memeler nadiren tercih edilirken sıfır beden olup da çok küçük meme isteyen hastalar da mevcuttur. En sık istenen B- kup memeler diyebilirim. C kupdan başlayan memeler genellikle büyük görünüme aday memelerdir. Protez büyüklüğü seçiminde kişinin göğüs kafesi, omuz ve kalça genişliği son derece önemlidir. Meme protezi bu oranların düzeltilmesini sağlayacaktır. Ama hastanın istekleri karar vermekte en önemli konudur. Hastalarımıza örnek protezler ile canlı simülasyonlar yaparak büyüklüğüne karar vermekteyiz.

Meme protezlerinin kullanım süresi var mıdır?
Üretici firmalar meme protezleri için yaşam boyu kullanım süresi vermektedirler. Teorik olarak böyle olsa bile, yaşlanmayla birlikte dokularda gevşeme ve sarkma olması, kapsül dediğimiz sert doku gelişimi veya protezin kendisinde oluşabilecek deformasyonlar sebebiyle değiştirilmesi gerekebilir.

Meme büyütmenin herhangi bir riski var mı?
Ben özellikle çift plan (dual plane) teknik ile ameliyatlarımı yapıyorum. Bu teknikte proteze bağlı özellikle dekolte hatlarında oluşabilecek kırışıklıkların görünmesi ve kapsül denen sert doku gelişimi riskleri çok düşüktür. Meme büyütme ameliyatı sonrası uygun teknik kullanımı ile meme başı his kaybı riski çok düşüktür. Damla protez kullanılan hastalarda zaman içinde yüzde 5’lere varan oranlarda asimetri riski olabilir. Vücuda yabancı bir madde konulması sebebiyle kapsül dediğimiz sert doku gelişimi yüzde 2-5 oranında patolojik düzeyde olabilmektedir. Bunun tedavisi ise tekrar bir ameliyat ile bu sert dokuların temizlenerek protezin tekrar yerleştirilmesi şeklindedir. Yaklaşık 3-4 cm uzunluğunda iyi gizlenmiş ince bir iz olacağı da akılda tutulmalıdır.

Peki, silikon ameliyatlarından sonra gebelikte ya da gebelik sonrasında emzirmede sorunlar yaşanır mı?
Meme protezinin gebelik üzerine bilinen olumsuz bir etkisi yoktur. Protez konulmuş kadınlar çocuklarını kesinlikle rahatlıkla emzirebilirler. Bu ameliyatta meme dokusuna hiçbir zarar verilmez. Örneğin; meme küçültme ameliyatında meme dokusunda çok fazla kesiler yapıldığı için sütün azalması riski vardır. Bebeği emzirirken silikon malzemenin bebeğin ağzına gelmesi riski yoktur. Bazı kadınlarda meme başının içeri doğru olduğu durumlarda protezin sağlayacağı yükseklik ile emzirme daha da kolay olabilmektedir. Tabii ki emzirmenin ilk şartı yeterli meme dokusunun ve sütün olmasıdır.

Ameliyat sonrası iyileşme süreci nasıl oluyor?
Böyle bir ameliyat sonrası kendinize bir hafta kadar süre ayırmanızı tavsiye ediyoruz. Bu ameliyattan 3 hafta sonra havuza veya denize girmenize izin veriyoruz. Özellikle kas altı plana yerleştirilen protezler sonrasında ilk 3-5 gün ağrı kesici kullanımı gerektirebilir. Bu süre içinde kol hareketlerinin kısıtlanması ağrıyı azaltacaktır. Ayrıca 3-4 hafta süreyle kol hareketlerinin yoğun kullanıldığı aktivitelerin kısıtlanmasını tavsiye etmekteyiz. 2 ay süreyle buhar banyosu, sauna ve solaryum gibi yerlerden uzak durulması önemlidir.

Geçen sene Fransız resmi makamları, nadir görülen bir kanser türüne yol açacağı endişesiyle birçok meme büyütme operasyonunda tercih edilen pürüzlü silikon protezlerinin kullanılmamasını tavsiye etmişti. Bu da meme protezlerinin kanser yaptığı korkusunu gün yüzüne çıkardı. Sizin bu konudaki düşünceniz nedir?
Meme protezlerinin meme kanseri yapıp yapmadığı konusu bugüne kadar çok araştırılmış olmasına rağmen, bilimsel olarak tam bir bağlantı bulunamamıştır. Özellikle FDA onaylı iyi marka protezlerin kullanılması bu açıdan son derece önemlidir. Fransız resmi makamları bir markanın protezlerinin CE belgesi alması aşamasında kanıta dayalı olmamakla birlikte, bu belgeyi vermeyi reddetmiştir. Bahsettiğiniz konu dünyada az sayıda meme protez olgusunda anaplastik büyük hücreli lenfoma gelişimi ile ilgilidir. Bugüne kadar tam sayısı belli olmamakla birlikte 300’ün üzerinde bu şekilde olgu bildirilmiş olup bu sayının dünyada kullanılan milyonlarca protez olgusu değerlendirildiğinde henüz istatistiksel bir anlamı ortaya konmamıştır. Bu lenfoma türünün meme dokusundan kaynaklanan bir kanser olmadığını özellikle vurgulamak isterim.

Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?
Uygun teknikle ve kaliteli bir protez kullanılarak yapılacak bir estetik ameliyat sonrası kısa sürede mutluluğu son derece artıran bir işlemdir meme büyütme. Sonuç olarak meme protezi estetiği ile kadınların vücut imaj algılarının çok olumlu yönde değişeceğini, özellikle bu uygulamanın genç bayanlarda özgüveni ileri derecede artıracağını vurgulamak isterim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here