Hem Ekonomik Hem Kolay ALL ON FOUR İMPLANT

0
440

Dr. Dt. Tansel Hamza Pars, Makedonya’dan Türkiye’ye Diş Hekimliği Bölümü’nü okumaya gelmiş ve geldikten sonra da birçok başarıya imza atmış bir diş hekimi. Mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi’nde Çene Cerrahisi Uzmanlığı’nı tamamlamasının ardından Medicana’nın Diş Bölümü’nü kurmuş. Mesleğe birçok emek verdikten sonra şu anki kliniği olan CEBECİ DENT’te çalışmalarına devam eden Pars ile son zamanların gözde uygulamalarından implantta ”All on Four” tekniğini konuştuk…

Son yıllarda diş tedavisinde kullanılan implant tekniğine ”All On Four İmplant Tekniği” eklendi. Nedir ”All On Four İmplant”?
Full ark yani dişsiz çenelerin kemik tozu veya kemik eklemesi gerektirmeden 4 implantla ve aynı gün içerisinde sabit geçici dişlerin yüklendiği bir tedavidir.

Kimlere uygulanabilir?
Tedavi özellikle, ileri derecede erimiş çene kemiklerine sahip kişilere uygulanabilir. Mümkün olduğunca hareketli protezlere alternatif olarak tercih edilir. Takılıp çıkartılabilen protez kullanmak istemeyen dişli ve dişsiz hastalar tedavi için en uygun adaylardır.

Bu tedavinin aşamaları nelerdir?
İmplant uygulaması öncesinde hastaya uygun olan protez hazırlanır. Elbette bu dişler hastanın beğenisine sunulur ve hasta, geçici dişlerin estetiğine karar verir. Geçici amaçla kullanılacak dişler hazır olduğunda operasyon uygulanır. Operasyon öncesinde çene kemiklerinde en sağlam bölgeler tespit edilerek bir planlama yapılır ve kullanılacak implantların boy ve çapları belirlenir. Uygulamada 4 implant yerleştirilir ve hemen uygulama sonrasında da 1- 2 saat içerisinde hastanın önceden beğenmiş olduğu dişler implantlara bağlanır. Bu sayede hasta çok kısa bir sürede sabit geçici dişlerine kavuşur. 2-3 aylık kaynaşma süresinden sonra hastanın beklentileri doğrultusunda daimi dişler teslim edilir.

Bu tedavi sonucunda kullanım ve alışma süreci nasıl oluyor?
Kullanım konusunda kıyaslanabilecek tek örnek hastanın kendi doğal dişleridir. Başka herhangi (hareketli) bir protez ile kıyaslanamaz, zira kemik yetersizliklerinde doğal dişlere en yakın alternatif bu tekniktir! Hasta memnuniyeti en yüksek olduğu tedavi grubundadır.

Peki, bu teknikte hasta nelere dikkat etmeli?
Öncelikle tedaviyi uygulayacak hekimin bilgi ve tecrübe yeterliliği olmasına ve implantın uygulanacağı klinikteki hijyen ve sterilizasyon kurallarının uygulanıp uygulanmadığına dikkat edilmesi gerekir. Hastaların kendilerine uygulanacak implantlar hakkında bilgi almaları en doğal haklarıdır ve işlem sonrası kendilerine verilecek implant sertifikalarını saklamaları, ileri bir dönemde oluşabilecek sıkıntıların çözümünü kolaylaştıracaktır.

İmplant tedavisi sonrası, ağız hijyenine dikkat edilmesi çok önemlidir. Rutin diş fırçalamanın haricinde, hekimin tavsiye ettiği özel ipler, arayüz fırçaları ve ağız duşları kullanılarak implant uygulanmış bölgenin temizliği sağlanmalıdır. Diğer bir önemli nokta da düzenli olarak kontrollere gidilmesidir. Önerilen kontrol süreci ilk iki yıl 6 ayda bir, daha sonrasında da senelik kontrollere gitmektir. Böylelikle bölgede oluşabilecek sıkıntılar, başlangıç safhasındayken hasta tarafından fark edilemeyebilir ancak hekim tarafından yapılan muayenede saptanabilir ve böylelikle önlem alınarak oluşabilecek daha büyük sıkıntıların önüne geçilmiş olunur.

Merak edilen bir diğer soru da; All On Four işleminden sonra istenilen her şey yenilebilinir mi?
İşlem genel implant uygulamasından farklılık gösterir. En önemlisi hastaya hemen aynı gün sabit dişlerin uygulanmasıdır. Genelde implant kemik kaynaşması 2-3 ay alabilmektedir. Bu sürede implantlara fazla ve kontrolsüz yükler vermemek gerekir. Bu konuda hasta bilgilendirilmelidir. Başarılı sonuçlar ancak hasta ve hekimleri arasında kurulan ekip çalışmasıyla mümkün olabilmektedir. İşle sonrasında genelde yumuşak gıdalar tercih edilmeli. Daimi dişler uygulandıktan sonra istenilen her şeyi yemek mümkündür.

All On Four İmplant’ın avantajları nelerdir?
En büyük avantajı hastaya hemen aynı gün diş takılabilmesidir. Özellikle kemik tozu uygulaması gereken çenelerde çok etkilidir. Herhangi bir yardımcı kemik uygulamasına gerek kalmadan tedavi yapmak mümkündür. Yapay kemik uygulamalarına kıyasla çok daha basit bir operasyondur. İyileşme süresi oldukça kısa ve deneyimli bir ekip tarafından uygulandığında da başarı oranı diğer implant tedavilerine göre üstündür.

Önde gelen avantajlarından biri de ekonomik olmasıdır. Geleneksel dişsiz hastalarda bir çeneye 6 adet implant uygulanır. All on Four tekniğinde ise implant sayısı 4’tür. Doğal bir indirim söz konusudur. Kaldı ki ilave yapay kemik uygulamalarının oldukça maliyetli olması, tercihi bu tekniğe yöneltmektedir.

Hastaların tercih ederken değerlendirebileceği bir diğer avantaj da; bu tedavilerin hassasiyeti yüksek olması sebebiyle dijital diş hekimliği kullanılmasıdır. Planlamayla birlikte hastanın dişleri dijital ortamda hazırlandığı için hata payı çok düşük ve sonuç öngörülebilir olabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here