Dyt. Yasemin Bekmezci: Sağlık İçin Matcha Çayı

0
608

Matcha, Uzakdoğu topraklarında doğmuş ve ünü bütün dünyaya yayılmış bir çay olup özellikle son zamanlarda popülaritesini artırmıştır. Kelime olarak “toz çay” anlamına gelen Matcha, aslında özel teknikler kullanılarak toz haline getirilmiş yeşil çaydır. Yeşil çay hasat edilmeden önce üzeri örtülerek gölgelendirilir. Bu sayede bitkideki klorofil oranı artırılarak renginin daha parlak olması ve zengin içeriğinin korunması sağlanmış olur. Sonrasında yapraklar toplanır, buğulanır ve kurutulduktan sonra dikkatli bir şekilde taş değirmende öğütülerek toz haline getirilir. Çay bitkisinde bulunan ve sağlık için önemli faydaları olan bileşenler (L-teanin, kateşinler ve kafein gibi etken maddeler) Matcha çayında daha fazla bulunmaktadır.

FAYDALARI
Geleneksel kullanımı çok uzun yıllara dayanmasına rağmen tek başına Matcha ile ilgili yapılan çalışma az sayıdadır ve ağırlıklı çalışmalar yeşil çay ve içeriğindeki bileşenler üzerinedir.

Yapılan çalışmalarda; çay bitkisinin içeriğinde bulunan kafein ve kateşinlerin termojenik etkiyi artırarak metabolizmayı hızlandırabileceği ve bu sayede yağ dokusunun azalmasında ve zayıflamada olumlu etkiler gösterebileceği belirtilmektedir. Özellikle L-teanin aminoasitinden zengin olmasından dolayı ruha sakinleştiren bir enerji verdiğinden ve bilişsel fonksiyonları uyardığından bahsedilmektedir. Ayrıca içeriğindeki bileşenlerin antikanserojen, antibakteriyel, antidiyabetik, hücre hasarını önleyici, kalp sağlığını koruyucu etkilerinden söz edilmektedir.

HAZIRLANIŞI
Matcha çayının hazırlanışı da tam bir seramoni şeklindedir. Çayın sertlik derecesine göre farklı isimler alan, çeşitli hazırlanış yöntemleri vardır. Ancak standartta kullanılan yönteme göre; 150-200 ml’lik, 75 derecelik suya (1 çay fincanı) 2 çay kaşığı matcha ilave edilir. Bambu çırpma teli ile dikkatlice çırpılarak köpürtülür ve 3 dk içerisinde içilmesi önerilir. Aksi taktirde köpük kaybolur ve Matcha, çayın dibine çökmeye başlar.
Matcha çayının kendine has umami bir lezzeti vardır. Özellikle ilk seferde içimi pek kolay olmayabilir. Bu açıdan tadını yumuşatmak veya aromasını değiştirmek adına süt veya sütlü kahve ile karıştırılarak Latte çeşitleri yapılabilir veya meyve, sebze, baharat gibi çeşitli malzemelerle karıştırılarak farklı içecekler de hazırlanabilir. Hatta hamur ile karıştırılarak kek, kurabiye, bar gibi tarifler de denenmektedir.

MATCHA’YI, TARİFLERİN İÇİNDE KULLANMAK NE KADAR SAĞLIKLI?
Matcha tozundan çok çeşitli tariflerin yapıldığından bahsetmiştik. Peki bu tarifler ne kadar sağlıklı? Hangi tarifleri tüketmek daha doğru?
Bu konuda yapılmış bir çalışmada Matcha çayının, Matcha ile hazırlanmış bara göre, bilişsel performans üzerinde daha etkili olduğu bulunmuştur. Diğer bir çalışmada da Matcha ile zenginleştirilmiş bisküvilerin tüketim açısından kabul edilebilir olduğu, ancak tokluktaki kan şekeri ve trigliserid cevabında anlamlı bir fark yaratmadığı ortaya koyulmuştur.

Özellikle hamurlu tarifler pişirildiğinden ve Matcha’nın bileşimi de ısıyla birlikte kayba uğrayacağından pişirilmemiş tarifler denemek daha doğru olacaktır. Ya da Matcha tozu ile içecekler hazırlamak da Matcha çayına alternatif oluşturabilir. Ancak içecek hazırlarken de Matcha’nın etkilerini azaltmayacak şekilde hazırlamak önemlidir.

MATCHA ÇAYI KİMLER İÇİN SAKINCALI?
Yaşlılar, çocuklar, hamileler, emziren anneler tüketmemeli; kalp hastaları, tansiyon hastaları, mide problemi yaşayanlar, demir eksikliği olanlar, böbrek hastaları, kan sulandırıcı ilaç kullananlar da diğer taraftan risk altında olup doktora danışmadan kullanmamalıdırlar.
BENİM ÖNERİM!!!
Eğer aksi bir sağlık probleminiz yoksa ve içebiliyorsanız günde 2 fincan Matcha çayı içmenizi öneririm, özellikle zayıflama programlarında ufaktan metabolizmanızı hareketlendirecek, enerji ve zindelik verecektir. İsterseniz tadını yumuşatmak için daha önce bahsettiğim içeriklerle de hazırlayabilirsiniz.

MATCHALI YEŞİL DETOX
150 ml su
Yarım su bardağı buz
1 adet kabuğu soyulmuş, doğranmış salatalık
2 dilim avokado
2 çay kaşığı Matcha tozu
Birkaç yaprak taze nane
1 tatlı kaşığı limon suyu
1 çay kaşığı rendelenmiş zencefil veya toz zencefil
1 tatlı kaşığı bal veya tatlandırıcı
Yapılışı: Öncelikle su ile Matcha tozu iyice karıştırılır, sonra diğer malzemeler eklenerek blender ile ezilerek çırpılır ve servis edilir.
Afiyetle ve sağlıkla kalın…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here