Dt. Ali Tiske: Dentafobiye Hipnoz ile Elveda

0
399

“Dentofobi” ya da halk arasında yaygın deyimiyle “dişçi fobisi…” Hangi yaş grubundan olduğu fark etmeksizin pek çok kişinin karşı karşıya olduğu ve bundan kaynaklı ciddi sağlık problemleri yaşadığı bir sorun. Peki, bu sorun hayatımız boyunca kabusumuz olmaya devam mı edecek? Bu kabus yüzünden sağlığımıza kavuşamayacak mıyız? Günümüzde pek çok soruna çözüm bulunabildiği gibi diş hekimi korkusunun da çözümü mevcut. Dt. Ali Tiske, hipnoz yöntemi ile bu korkuyu yenmenin mümkün olduğunu söylüyor ve ekliyor; “Hipnoz ile hiç ya da daha az ağrı.”

Ali Bey dentofobi nedir, hastalarda hangi durumlarda dentofobiye rastlanır?
Bilimsel tanımını yaparsak; diş tedavileri ile ilgili her türlü işlemden, uyaranla orantılı olmayan şiddette ortaya çıkan anksiyete ve bu abartılı anksiyete tepkisinin mantıksız olduğunu bilmesine karşın bireyin kaçınma davranışlarını engelleyemediği ya da belirgin bir sıkıntı ile bu duruma katlandığı bir özgül fobi tipidir. İnsanların etraflarından duyduğu abartılı olumsuz hatta efsanevi anlatım şekilleri ve yaşamış oldukları kötü tecrübeler bu fobiyi ortaya çıkarmaktadır.

Bir diş hekimi olarak siz dentofobiyi nasıl değerlendiriyorsunuz, böyle bir korku yaşayan hastalarınızda ne tür yöntemler uyguluyorsunuz?
Fobi kelimesi günümüzde her şey için basitçe kullanılmaktadır ama aslında fobi gerçekte ciddi bir problemdir. İnsanların, basit korkularını ”benim dişçiye fobim var” tarzında dile getirdikleri için hem kendilerinin hem de diş hekimlerinin işlerini zorlaştırmaktadırlar 🙂 O koltuğa otururken hastada hafif heyecan ve merak olması son derece normaldir ancak çoğu kez bu duygular fobi olarak yanlış adlandırılıyor. Tabi ki güvenebilecekleri ve tedavi öncesinde bütün sorularına yanıt bulabilecek bir hekim olması, onları bu koltukta ciddi anlamda rahatlatacaktır. Çünkü insan bilmediği şeylerden korkar. Hasta kendisine ne yapılacağını bilirse ve kendisiyle iyi bir iletişim kurulursa daha rahat bir tedavi geçireceğine eminim.

Ülkemizde çok az kullanılsa da hipnoz bu tür hastaların tedavisinde ciddi yol alabildiğimiz bir yöntemdir. Bir diğer yol ise genel anestezi ve sedasyon gibi ileri teknikler her zaman alternatif olabilir.

Dentofobide hipnoz nasıl bir tedavi yöntemi?
Hipnoz bir sihir değildir, öncelikle bunu söylemeliyim 🙂 Hipnoz, diş hekimliğinde alternatifi ve yan etkisi olmayan bir araçtır. Hasta işbirliğini korurken etkili bir sedasyon sağlar.

Diş tedavisinde hipnoz, ülkemizde pek yaygın olmamakla birlikte yoğun ihtiyaç duyulan bir yöntemdir. İnsanların en az % 50’sinde diş hekimi korkusu bulunmaktadır. Bu durum ağız ve diş sağlığı konusunda ülkemizin yaygın problemlerinin temel nedenlerinden biridir. Amerika’da doktorların %25’i hipnozla diş tedavisi uygularken, bu oran ülkemizde ülkemizde %1 civarındadır. Hipnozla tedavide hasta seçimi çok önemlidir. Dahası, korku ve fobi ayırt edilmelidir. Hipnozla diş tedavisi beden, zihin ve ruh uyumuyla hastanın tedaviye açık hale gelmesidir ve hipnozla tedavi sonrası hastada bulunan fobi veya korku tamamen yok olabilir. Hipnozla diş tedavisinden sonra normal hastalara göre ya hiç ya da daha az ağrı, sızı görüldüğü belirlenmiştir.

Hipnoz aslında insanların hayal kurma gücüyle alakalı bir durumdur. Yapılan araştırmalarda bilgi ve kültür düzeyi yüksek insanların hipnoza daha yatkın bireyler olduğunu göstermiştir.Yani istemeyen birini hipnoza sokamazsınız. Her şey kişinin kendi iradesiyle alakalı bir durumdur.

Bir hasta sizden hipnoz için randevu aldığında süreç nasıl işlemektedir?
İlk önce hastayla tanışmak ve onun hakkında fikir sahibi olabilmek için bir ön görüşme randevusu veriyorum. Bu korkuyu yendikten sonra ya birkaç seansla diş tedavilerini gerçekleştiriyorum ya da tedavileri sırasında hipnoza alıp işlemlerini yapıyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here