Başarılı Bir Kadın Girişimci: GÜLŞAH SAM

0
648

Gülşah Sam, Endüsri Mühendisi olmasına rağmen çok farklı bir alanda ilerlemiş ve başarısını Türkiye’nin ilk kişisel firmalarından biri olan Helpa Akademi’yi kurarak kazanmış kadın girişimcilerden biri. Danışanlarının ve eğitimlerinin yoğunluğunun yanı sıra bir de kitap yazan Gülşah Hanım, aynı zamanda bir anne. Hayatındaki her şeyi yerine oturtmuş ve başarıyı yakalamış olan Gülşah Hanım ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Gülşah Hanım Helpa Akademi ‘nin kurucusu olduğunuzu biliyoruz. Biraz kendinizi tanıtır mısınız?
Kariyerim Ankara’da başladı ve burada devam ediyor. Aslen Endüstri Mühendisi’yim. Endüstri Mühendisliği lisansından sonra yapmak istediğim işin makinalara hizmetten ziyade, insana direkt hizmet olduğunu farkettim ve Klinik Psikoloji alannda uluslararası bir üniversitede yüksek lisans yaptım. İnsana olan merakım arttıkça aldığım eğitimler de yoğunlaştı. En son aile danışmanlığı alanında eğitimler alarak aile, çocuk ve öğrenciler ile çalışmaktayım. Üniversitelerde, okullarda, kurumsal ve bireysel alanlarda eğitimler vermekteyim.

Akademinize “Helpa” adını vermenizin özel bir sebebi var mı? Nedir ”Helpa”?
Bir gün yoga dersine gitmiştim. Gece rüyamda bu alanda çalışmalısın ve firmanın ismi Helpa olmalı dediler ve o an Helpa Akademi’yi kurmaya karar verdim. Çünkü rüyalarımdaki mesajlara çok fazla inanırım.

Alanında öncü firmalarından birisiniz, sizden sonra da çok fazla firma kuruldu. Farkınız nedir?
Helpa Akademi Türkiye’nin ilk uluslararası kişisel gelişim firmalarından biri ve 8 yıllık bir firma. Rekabetçi piyasada eğitimlerimizin ve eğitmenlerimizin kalitesiyle ön plana çıkıyoruz. Hatta geçen yıl siz ve halkımız da bizi bu alanda ödüle layık gördü.

Bir de kitabınız olduğunu biliyoruz. Biraz konusundan bahseder misiniz?
Evet, kitabımın ismi “ Kendi Masalına Hoşgeldin.” Aslında başta 40 yaşında bir kadının doğum gününde yaşadığı ilginç olaylar silsilesi ile başlıyor. Sonrasında ise izinli kullandığım danışan hikayeleri ile devam ediyor. Oldukça iyi tepkiler alan bir kitap oldu çok şükür. İyi ki yazmışım.

İkinci kitap projeniz var mı?
Evet, şu an yazmaya başladığım bir kitap projem var fakat daha yayınevi görüşmelerine başlamadım. Aktif bir yayınevi ile yoluma devam etmek istiyorum.

Eğitimler, seanslar, kitap…Bu kadar yoğun bir tempoda annelik nasıl gidiyor? Çalışan ve anne olan okuyucularımıza ne gibi tavsiyelerde bulunmak istersiniz?
5 yaşında Aras isminde bir oğlum var. Çok yoğun bir tempoda olduğum doğru. Onun da bana ihtiyacı olduğu da yadsınamaz bir gerçek. Aldığım pek çok çocuk eğitiminin de öngördüğü üzere, çocuklarla çok uzun vakit geçiremeyebiliriz. Önemli olan güvenli bağlanabileceğimiz şekilde kaliteli ve aktif vakit geçirebilmek. Bir aradayken onun için vakit ayırdığınızı bilmesi. Ona özel bir şeyleri birlikte mutlulukla yapabilmek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here